Quantcast
peoplepill id: tadeusz-nowak-1
TN
1 views today
2 views this week
Tadeusz Nowak

Tadeusz Nowak

Polish sportsperson and athletics competitor
Tadeusz Nowak
The basics

Quick Facts

Intro Polish sportsperson and athletics competitor
Was Athlete
From Poland
Type Sports
Gender male
Birth 13 September 1919
Death January 2015 (aged 95 years)
The details

Biography

Tadeusz Nowak (ur. 13 września 1919 we Włocławku, zm. 6 stycznia 2015) – polski lekkoatleta, trener i działacz sportowy.

Zawodnik, trener, organizator, działacz i sędzia lekkoatletyczny. W 1937 roku rozpoczął treningi lekkoatletyczne w K.S. Geyer w Łodzi. Wkrótce został mistrzem okręgu w biegach na 5 i 10 kilometrów i reprezentantem Łodzi w meczach międzymiastowych. Nieco wcześniej trenował kajakarstwo (KS Sokół Grudziądz) i boks (KS Zjednoczeni Łódź). Wojna i okupacja niemiecka przerywają kontakt ze sportem. Treningi wznowił już wiosną 1945 roku w Dziewiarskim Klubie Sportowym w Łodzi, a po odgórnej reorganizacji sportu w 1949 roku został zawodnikiem ŁKS Włókniarz. W tym okresie należał do czołówki polskich biegaczy, a w latach piędziesiątych był jednym z najlepszych polskich chodziarzy. Wicemistrz Polski w biegu maratońskim (1947), rekordzista Polski w biegu na 30 kilometrów, wicemistrz Polski w chodzie na 50 kilometrów (1956). Rekord życiowy w biegu maratońskim: 3:03:37,4 (1950). Doświadczenia zdobyte na obozach kadry biegaczy pod kierownictwem Jana Mulaka i ukończone szkolenia trenerskie zaowocowały sukcesami trenerskimi i organizatorskimi. W latach 1956-77 jest szkoleniowcem w ŁKS i Społem Łódź, a także na zgrupowaniach kadry narodowej. W tym czasie wychował wielu reprezentantów, mistrzów i rekordzistów Łodzi i Polski. Spośród kilkuset wychowanków Tadeusza Nowaka wymienić należy m.in. Janinę Fijałkowską, Wandę Zwolińską, Zygfryda Donarskiego, Jana Chojnackiego, Zbigniewa Kupsia, Jana Maszorka, Jana Morawca, Witolda Tkacza, Iwonę Płócienniczak, Lilianę Skowrońską, Elżbietę Zagawę, Marię Wąsiewicz, Iwonę Pietrasik, Mariolę Baranowską, Grażynę Dziubę i Czesławę Dominiak-Nowakową.

Wraz z żoną Krystyną od 1952 roku odnosi sukcesy organizatorskie. W latach 1956-1960 kierują sekcją lekkoatletyczną w KS Społem, tworząc zespół który z ligi okręgowej awansował do ekstraklasy i był czołową drużyną w Polsce. Po 1960 ponownie w ŁKS kieruje sekcją lekkiej atletyki – i znów doprowadza do awansu do pierwszej ligi w 1967 roku.

Długoletni członek zarządu OZLA, wielokrotnie pełnił funkcję wiceprezesa sportowego. Od 1954 roku sędzia lekkoatletyczny.

Odznaczony m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Odznaką Zasłużony Działacz Kultury Fizycznej, Odznaką 100-lecia Sportu Polskiego, Medalem Zasługi Polskiego Komitetu Olimpijskiego, Złotą Odznaką Polskiego Związku Lekkiej Atletyki, Złotą Odznaką ŁKS.

The contents of this page are sourced from Wikipedia article. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.
comments so far.
Comments
arrow-left arrow-right arrow-up arrow-down instagram whatsapp myspace quora soundcloud spotify tumblr vk website youtube stumbleupon comments comments pandora gplay iheart tunein pandora gplay iheart tunein itunes