peoplepill id: tadeusz-kifer
TK
Poland Germany
2 views today
5 views this week
The basics

Quick Facts

Work field
Gender
Male
Place of birth
Warsaw, Poland
Place of death
Auschwitz concentration camps, Nazi Germany
Age
20 years
The details (from wikipedia)

Biography

Tadeusz Roman Kifer pseudonim Kruszynka (ur. 20 marca 1922 w Warszawie, zm. 9 grudnia 1942 w KL Auschwitz) – polski żołnierz, podchorąży rezerwy WP, uczestnik kampanii wrześniowej, członek Związku Walki Zbrojnej i Armii Krajowej, harcerz, społecznik, więzień polityczny Pawiaka i KL Auschwitz, kawaler Krzyża Walecznych.

Życiorys

Mieszkaniec Czechowic, osiedla na terenie obecnej dzielnicy Warszawy – Ursus. Absolwent Gimnazjum im. Jana Zamoyskiego w Warszawie przy ul. Smolnej 30. Harcerz w 2 Warszawskiej Drużynie Harcerskiej.

Brał udział w kampanii wrześniowej, powrócił ciężko ranny. Od początku 1940 podjął czynną działalność w konspiracji antyhitlerowskiej. Przyjął pseudonim „Kruszynka” pomimo wysokiego wzrostu. Od 1939 był czynnym członkiem Korpusu Ochotniczej Straży Pożarnej w Czechowicach – Ursusie, co ułatwiało mu działalność konspiracyjną m.in. przy przenoszeniu broni i kolportowaniu prasy. Pełnił funkcję zastępcy dowódcy oddziału oraz dowódcy patrolu dywersyjno-sabotażowego, działającego na terenie Ursusa, Warszawy i okolic. Uczestnik szeregu akcji bojowych m.in. rozkręcania torów kolejowych, podpalania transportów jadących na front wschodni, zniszczenia znaku „V” – symbolu zwycięstwa, umieszczonego przez Niemców w 1941 na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie (wówczas Adolf-Hitler-Platz), spalenia flag niemieckich, wiszących na Gmachu Zachęty.

Do konspiracji wprowadził: matkę Aleksandrę Kifer pseudonim „Oleńka” (ojciec Jan Kifer zmarł w 1938), siostrę Halinę Kifer pseudonim „Kropelka” oraz dalszą rodzinę i przyjaciół tworząc grupę, która weszła potem w skład Batalionu „Miotła” w Zgrupowaniu „Radosława” i walczyła w powstaniu warszawskim. Utworzył w rodzinnym domu w Czechowicach – Ursusie skład broni, amunicji, prasy konspiracyjnej oraz punkt nasłuchów radiowych.

W dniu 1 października 1942 został aresztowany na skutek donosu w swoim domu wraz z matką, siostrą i koleżanką z konspiracji przez funkcjonariuszy Gestapo pod zarzutem gromadzenia broni i przynależności do Armii Krajowej. Przewieziony został do siedziby Gestapo przy al. Szucha, gdzie przeszedł ciężkie przesłuchania, następnego dnia osadzony w więzieniu śledczym na Pawiaku. W dniu 18 listopada 1942 z Pawiaka wywieziony został transportem do niemieckiego obozu koncentracyjnego Kl Auschwitz. Otrzymał numer obozowy 76133. Nie pomógł wpłacony przez matkę, przy użyciu pośrednika, wysoki okup. Zginął śmiercią męczeńską w KL Auschwitz 9 grudnia 1942 mając 20 lat.

Swoimi zeznaniami uratował życie aresztowanych z nim i więzionych na Pawiaku kobiet. Torturowany bestialsko na Szucha, Pawiaku i w KL Auschwitz nikogo ze współtowarzyszy akcji bojowych nie wydał. Pośmiertnie za męstwo i odwagę został odznaczony Krzyżem Walecznych.

Upamiętnienie

Nazwisko Tadeusza Kifera widnieje na tablicy ku czci żołnierzy Armii Krajowej, którzy oddali swoje życie za ojczyznę w latach 1939–1945, znajdującej się na Cmentarzu Wojskowym Powązki, przy kwaterze poległych żołnierzy batalionu „Miotła” – Zgrupowanie „Radosław”. Upamiętniony również w ekspozycji Muzeum Więzienia Pawiak w ramach wystawy biograficznej pt. „Zapamiętajmy ich twarze”, która jest częścią wystawy stałej „Pawiak 1835–1944”.

Imieniem Tadeusza Kifera „Kruszynki“ nazwane zostało (w 2012) rondo na terenie osiedla Czechowice w Dzielnicy Warszawy Ursus u zbiegu ulic: Tadeusza Kościuszki i Cierlickiej.

Przypisy

Bibliografia

The contents of this page are sourced from Wikipedia article on 25 Feb 2020. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.
Lists
Tadeusz Kifer is in following lists
comments so far.
Comments
From our partners
Sponsored
Reference sources
References
Tadeusz Kifer
arrow-left arrow-right instagram whatsapp myspace quora soundcloud spotify tumblr vk website youtube pandora tunein iheart itunes