Quantcast
peoplepill id: sylvestr-harna
SH
1 views today
1 views this week
Sylvestr Harna
Onderwijzer uit Oostenrijk-Hongarije (1890-1948)

Sylvestr Harna

Sylvestr Harna
The basics

Quick Facts

Intro Onderwijzer uit Oostenrijk-Hongarije (1890-1948)
Was Artist Teacher Sculptor
From Czech Republic
Field Arts Academia
Gender male
Birth 1 January 1890
Death 19 October 1948, Kroměříž, Kroměříž District, Zlín Region, Czech Republic (aged 58 years)
The details (from wikipedia)

Biography

Sylvestr Harna (1. ledna 1890 Záhlinice – 19. října 1948 Kroměříž) (psáno také Silvestr) byl legionářský výtvarník, sochař a pedagog.

Život

Fotografie náhrobku na hřbitově v Kroměříži

V roce 1912 absolvoval kamenickou a sochařskou školu v Hořicích. Jako svobodník rakousko-uherské armády byl zajat 10. září 1914 v tehdy ruském Lublinu. Za světové války v letech 1916-1918 učil na řemeslné keramické škole v městě Bogotol v Krasnojarském kraji. V té době se podílel i na výzdobě mostních pylonů v Tomsku. Dne 4. srpna 1918 se přihlásil do legií (Bogotol, Tomsk). V osobní kartě legionáře je uváděna jako bydliště Zábeštní Lhota u Přerova.

Po návratu z legii provozoval kamenosochařský závod a ateliér v Kroměříži a realizoval řadu hřbitovních plastik, reliéfů a bust na místním hřbitově. Na kroměřížském hřbitově je i sám pohřben.

Dílo

Harna je například autorem poprsí Jana A. Komenského před školou v Záhlinicích, Tyršova reliéfu na pamětní Tyršově desce na Velkém náměstí v Kroměříži z roku 1932, reliéfu Františka Slaměníka na pamětní desce na Riegrově náměstí v Kroměříži, reliéfu Františka Skopalíka na pamětní desce umístěné v roce 1925 ve vestibulu domova mládeže Tauferovi střední odborné školy veterinární a pamětní desky s reliéfem Antonína Rozsypala na Budačině.

Galerie

Literatura

  • Páleníček, L. VÝTVARNÉ UMĚNÍ NA KROMĚŘÍŽSKU A ZDOUNECKU, obálka František Vrobel, OSVĚTOVÉ SBORY NA KROMĚŘÍŽSKU A ZDOUNECKU (1940), tisk Karel Kryl Kroměříž
  • TOMAN, Prokop. Nový slovník československých výtvarných umělců 1. A-K.. Praha : Rudolf Ryšavý, 1947. 2 svazky (786 s.)  

Reference

The contents of this page are sourced from Wikipedia article. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.
comments so far.
Comments
From our partners
Sponsored
Sections Sylvestr Harna

arrow-left arrow-right instagram whatsapp myspace quora soundcloud spotify tumblr vk website youtube pandora tunein iheart itunes