Quantcast
peoplepill id: suha-guersey
SG
2 views today
4 views this week
Suha Gürsey
The basics

Quick Facts

Was Scientist Physicist
From Turkey
Field Science
Gender female
Birth 24 July 1924, Istanbul, Istanbul Province, Turkey
Death 17 March 2010, New Haven, New Haven County, Connecticut, USA (aged 85 years)
Star sign Leo
Education
Istanbul University Faculty of Science
The details (from wikipedia)

Biography

Suha Pamir Gürsey, (24 Temmuz 1924, İstanbul – 17 Mart 2010, New Haven). Türk fizikçi ve matematikçi.

Hayatı

İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi Fizik Bölümü'nden 1945 yılında mezun olan Gürsey, daha sonra aynı bölümde genel fizik kürsüsünde doktorasını tamamladı.

Prof. Dr. Feza Gürsey ile 1952 yılında evlenen Suha Gürsey, eşiyle 1957-1961 yılları arasında Princeton ve Columbia üniversiteleri ile Brookhaven laboratuvarı 'nda çalışmalar yaptı.

1962 yılında eşiyle Orta Doğu Teknik Üniversitesi'ne (ODTÜ) dönen Gürsey, burada bir dönem fizik bölümüne başkanlık yaptı ve fizik derslerinin yanı sıra bilim tarihi dersleri de verdi.

ODTÜ'de fizik ve o zaman ayrı olan teorik fizik bölümlerinin hızla gelişmesine katkıda bulunan Gürsey, aynı üniversitede profesörlük unvanı aldı. 1974 yılında ODTÜ'den ayrılan Gürsey, Yale Üniversitesi'ne gitti. Gürsey, burada özellikle genç öğrenci ve araştırıcılara destek verdi.

Gürsey, Yale Üniversitesi Bilim Tarihi Bölümü 'nde bilim tarihi konusunda Prof. Dr. Derek Solla Price ile araştırmalar yaptı.

Ölümü

Prof. Dr. Suha Gürsey, yaşlılıktan kaynaklanan rahatsızlıkları nedeniyle ABD'nin Connecticut Eyaleti'ndeki New Haven şehrinde bulunan evinde 17 Mart 2010'da hayatını kaybetti.

Cenazesi Türkiye'ye getirilerek, Anadolu Hisarı Mezarlığı'nda defnedildi.

Kaynakça

Dış bağlantılar

The contents of this page are sourced from Wikipedia article on 09 Aug 2020. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.
comments so far.
Comments
From our partners
Sponsored
Sections Suha Gürsey

arrow-left arrow-right instagram whatsapp myspace quora soundcloud spotify tumblr vk website youtube pandora tunein iheart itunes