Quantcast
peoplepill id: stefania-matysiewicz
SM
1 views today
1 views this week
Stefania Matysiewicz

Stefania Matysiewicz

Stefania Matysiewicz
The basics

Quick Facts

From Poland
Gender female
Birth 2 January 1916
Death 27 June 2003 (aged 87 years)
Star sign Capricorn
The details (from wikipedia)

Biography

Stefania Matysiewicz z domu Szumowicz (ur. 2 stycznia 1916 w Rajgrodzie, zm. 27 czerwca 2003 w Grajewie) – polska poetka ludowa, artystka i malarka.

Od dzieciństwa pasjonowało ją malarstwo i sztuka. Pochodziła z niezamożnej rodziny, której nie było stać na kształcenie uzdolnionej córki. Po ślubie z Tomaszem Matysiewiczem zamieszkała w Rybczyźnie, małej wsi w pobliżu Rajgrodu. Mimo codziennych zajęć w wolnym czasie, organizowała dla okolicznej ludności przedstawienia teatralne. Używała dostępnych środków, które pozwalały jej dostosować repertuar do widowni w każdym wieku. Początkowo ludzie nie doceniali jej zaangażowania, jednak wytrwałość spowodowała, że z czasem oprócz aprobaty działalność Stefanii Matysiewicz znalazła uznanie. Mając 34 lata, namalowała pierwszy obraz, ale codzienny trud nie pozwalał jej na rozwinięcie tej części swojego talentu. Dopiero pod koniec lat 70. XX wieku, po przejściu na emeryturę, Stefania Matysiewicz znalazła czas na realizację swoich pasji, do których dołączyła poezja. Pierwszy tomik poezji zatytułowany Nadzieja ukazał się w 1983, równolegle artystka malowała i pisała pamiętnik. Spuścizną po Stefanii Matysiewicz są dwa tomiki poezji (w 2000 ukazał się drugi tomik pod tytułem Jesienią), obrazy olejne i grafiki. Nie opublikowano pamiętnika, który do chwili obecnej znajduje się jedynie w maszynopisie.

Bibliografia

The contents of this page are sourced from Wikipedia article on 25 Feb 2020. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.
comments so far.
Comments
From our partners
Sponsored
Reference sources
References
http://www.grajewiak.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=776&Itemid=56
http://isni-url.oclc.nl/isni/0000000029817437
http://viaf.org/viaf/73007099
http://www.worldcat.org/identities/viaf-73007099
Sections Stefania Matysiewicz

arrow-left arrow-right instagram whatsapp myspace quora soundcloud spotify tumblr vk website youtube pandora tunein iheart itunes