Quantcast
peoplepill id: steafy-adam-mazepa
SM
1 views today
1 views this week
Steafy-Adam Mazepa

Steafy-Adam Mazepa

Steafy-Adam Mazepa
The basics

Quick Facts

Gender male
Death 1665
Family
Spouse: Mazepa Maryna
Children: Ivan Mazepa
The details (from wikipedia)

Biography

Мазепа Стефан-Адам гербу Курч (* Мазепинці — †1665) — шляхтич, урядник Речі Посполитої, діяч Козацької держави Богдана Хмельницького. Батько гетьмана України Івана Мазепи. Представник роду Мазеп.

Маєток і предки

Михайло Мазепа, батько або дід Стефана-Адама, у 1572 році отримав від короля Речі Посполитої Сигізмунда II Августа підтвердження на володіння маєтком Мазепинці, а від короля Генріха Валуа — привілей на село Пісочне біля Любомира (тепер смт Ставище). Стрийко Стефана Мазепи Теодор брав участь у повстаннях Кшиштофа Косинського, Григорія Лободи та Семерія Наливайка — і його в 1597 році було страчено у Варшаві.

Степан вперше згадується 14 травня 1638 р., відколи за вбивство Яна Зеленського Люблінським трибуналом був засуджений на інфамію і смертну кару, але згодом цю справу йому вдалося залагодити.

У 1654 році Стефан Мазепа пристав до козаків і став Білоцерківським городовим отаманом. Він не поспішав визнавати московське підданство, мріючи про рівноправний федеративний союз із Польщею. Він щиро підтримував намагання гетьмана Івана Виговського скинути владу Московського царя в Україні. У 1659 році Стефан Мазепа разом з Юрієм Немиричем та Г. Лісницьким очолював посольство до короля Речі Посполитою із проханням надати військову допомогу проти армії московитів, яка на той час рушила до України з метою придушити український спротив.

Батько Стефана в 1659 році одержав від короля Яна ІІ Казимира не тільки підтвердження родового посідання в Мазепинцях, а й переведення їх з ленного волоння у дідизну, тобто у вічне володіння. Цьому сприяли, зокрема, гетьман І. Виговський та син Іван - тоді королівський паж. Іван Мазепа цей привілей подав 14 травня 1669 до володимирських гродських книг.

У молоді роки Стефан Мазепа брав активну участь у внутрішніх шляхетських чварах. У 1639 році його засуджено на інфамію (поставлено поза законом) і оголосили йому кару смерті та позбавлення шляхетства за вбивство шляхтича Зелінського. Стефану Мазепі довелося використати свої впливи й багато грошей, щоб через кілька років, помирившись з родиною вбитого, одержати ґлейт - охоронного листа Яна ІІ Казимира. 9 березня 1662 року цей король титулував Стефана Мазепу чернігівським підчашим, а 1663 року С. (А.). Мазепа знову був вилучений з-під юрисдикції будь-яких судів.

Родина

Дружина — Марина Мокиєвська (1624–1707)

Діти:

  • Іван (1639–1709)
  • Олександра

Примітки

  1. В.В. Кривошея Степан Мазепа і Білоцерківщина «Гілея»: Збірник наукових праць.- К., 2009. Випуск 25
  2. Mazepińce… S. 185.

Джерела

  • Реєнт О. П., Коляда І. А. Усі гетьмани України. — Харків: Фоліо, 2008.
  • Mazepińce // Słownik geograficzny Królestwa Polskiego. — Warszawa, 1885. — Т. VI. — S. 183..— S. 183–186. (пол.)


The contents of this page are sourced from Wikipedia article on 23 Jun 2020. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.
comments so far.
Comments
From our partners
Sponsored
Reference sources
References
http://dir.icm.edu.pl/pl/Slownik_geograficzny/Tom_VI/183
arrow-left arrow-right instagram whatsapp myspace quora soundcloud spotify tumblr vk website youtube pandora tunein iheart itunes