Quantcast
SK
33 views this week
Sofokli Koçi

Sofokli Koçi

The basics
Quick Facts
Birth July 10, 1948
Death November 27, 2016
The details
Biography

Sofokli Koçi (ur. 10 lipca 1948 w Lushnji, zm. 27 listopada 2016 w Pogradecu) – albański rzeźbiarz.

Życiorys

Pochodził z rodziny robotniczej, był synem Sotira Koçiego. Po ukończeniu liceum artystycznego Jordan Misja w Tiranie, rozpoczął studia w Instytucie Sztuk Pięknych w klasie rzeźby, pod opieką Mumtaza Dhramiego. Po studiach pracował w fabryce porcelany. Od 1970 był członkiem Ligi Pisarzy i Artystów Albanii.

Twórczość

Większość dzieł Koçiego nawiązuje do okresu Odrodzenia Narodowego (Rilindja Kombetare) i kształtowania państwo komunistycznego. Rzeźby z lat 80., takie jak Kolejarze (Hekurthyesi) czy Dzień świąteczny (Dite feste) powstały w konwencji realizmu socjalistycznego. Pozostawił po sobie także serię rzeźb portretowych (w tym portret rzeźbiarza Odhise Paskaliego). Czternaście prac artysty znajduje się w zbiorach Narodowej Galerii Sztuki w Tiranie. Od 1990 Koçi mieszkał i tworzył w Pogradecu. Władzom miasta ofiarował dzieła powstałe w ostatnim okresie jego twórczości.

Bibliografia

The contents of this page are sourced from Wikipedia article. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.
comments so far.
Comments
Życiorys Twórczość Bibliografia
arrow-left arrow-right arrow-up arrow-down instagram whatsapp myspace quora soundcloud spotify tumblr vk website youtube stumbleupon comments comments pandora gplay iheart tunein pandora gplay iheart tunein itunes