Quantcast
peoplepill id: smil-iii-z-lichtenburka
SIZL
1 views today
1 views this week
Smil III. z Lichtenburka

Smil III. z Lichtenburka

�eský šlechtic
Smil III. z Lichtenburka
The basics

Quick Facts

Intro �eský šlechtic
Gender male
Birth 1295
Family
Siblings:
The details (from wikipedia)

Biography

Smil III. z Lichtenburka (kolem 1295 – mezi 1310 a 1314) byl český šlechtic z žlebské větve rodu Lichtenburků.

Život

Smil III. z Lichtenburka se narodil jako syn předního českého šlechtice Jindřicha z Lichtenburka a jeho manželky Matyldy ze Žleb kolem roku 1295. Měl starší bratry Hynka Krušina I. z Lichtenburka a Václava Žlebského z Lichtenburka a mladšího bratra Čeňka Žlebského z Ronovce. V pramenech se objevoval pouze v březnu 1310, kdy s bratry figuroval na listině svého strýce Rajmunda z Lichtenburka, která povolovalo městu Brodu (dnešní Havlíčkův Brod) si vystavět kamenné hradby, což svědčí o tom, že Smil měl na Brodu zřejmě menší podíl. Po roce 1310 se však vytratil z pramenů a zřejmě zemřel. Možná zahynul násilnou smrtí v bojích při nástupu Lucemburků na český trůn.

Pečeť

Pečeť Smila III. z Lichtenburka se dochovala z roku 1310. Byla okrouhlá s průměrem 26 milimetrů a byla vyrobená z přírodního vosku. Na listině byla přivěšená bílo- nebo žluto-červeno-fialovými nitěmi. V poli měla gotický štít, v němž se nacházely zkřížené ostrve. Pole oddělovala linka. Vnější okraj byl linkovaný. Na pečeti gotickou majuskulou stál opis +S.ZMILOnIS. DE. LVCHTENBVRC.

Odkazy

Reference

Literatura

  • SEDLÁČEK, August. Hrady, zámky a tvrze Království českého. Svazek XII. Čáslavsko. Praha: František Šimáček, 1900. 378 s. Dostupné online. 
  • URBAN, Jan. Lichtenburkové: vzestupy a pády jednoho panského rodu. Praha: Lidové noviny, 2003. ISBN 80-7106-579-X. 
  • BLÁHOVÁ, Marie. Dějiny panství Žleby (od počátku do roku 1634). Hradec Králové, 2015. 117 s. Diplomová práce. Univerzita Hradec Králové, Filozofická fakulta. Vedoucí práce Zdeněk Beran. Dostupné online.
The contents of this page are sourced from Wikipedia article on 20 Apr 2020. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.
comments so far.
Comments
From our partners
Sponsored
Reference sources
References
https://tools.wmflabs.org/blahma/noportrait.php?Smil_III._z_Lichtenburka
https://archive.org/details/hrady-zamky-tvrze-12-caslavsko
https://theses.cz/id/g0vt0y/STAG67045.pdf
arrow-left arrow-right instagram whatsapp myspace quora soundcloud spotify tumblr vk website youtube pandora tunein iheart itunes