Quantcast
peoplepill id: shekhar-ghosh
SG
3 views today
1 views this week
Shekhar Ghosh

Shekhar Ghosh

Odia singer
Shekhar Ghosh
The basics

Quick Facts

Intro Odia singer
Is Singer
From India
Type Music
Gender male
Birth 11 November 1948, Puri
Age 72 years
Peoplepill ID shekhar-ghosh
The details (from wikipedia)

Biography

ଶେଖର ଘୋଷ (ଜନ୍ମ ୧୧ ନଭେମ୍ବର ୧୯୪୮) ଓଡ଼ିଆ କଥାଚିତ୍ର ଜଗତର ଜଣେ ପ୍ରଛଦପଟ ଗାୟକ । ଚଳଚିତ୍ର ବ୍ୟତୀତ, ସେ ଜଣେ ଭଜନ ଓ ଜଣାଣ ଗାୟକ ଭାବରେ ମଧ୍ୟ ଖୁବ ଲୋକପ୍ରିୟ ।

ଶେଖର ଶାସ୍ତ୍ରୀୟ କଣ୍ଠଶିଳ୍ପୀ ସୁନନ୍ଦା ପଟ୍ଟନାୟକ ଓ ଗୁରୁ କ୍ଷିତିଶ ଚନ୍ଦ୍ର ମୈତ୍ରଙ୍କଠାରୁ ସଙ୍ଗୀତ ଶିକ୍ଷା ଲାଭ କରିଥିଲେ । ୧୯୭୦ ମସିହାରେ ତାଙ୍କୁ ଆକାଶବାଣୀ କଟକରେ ଜଣେ ସ୍ଵୀକୃତିପ୍ରାପ୍ତ କଳାକାର ଭାବରେ ସ୍ଵୀକାର କରାଯାଇଥିଲା । ୧୯୭୭ ମସିହାରେ ଆହୁତି ଚଳଚିତ୍ରରେ ତାଙ୍କୁ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ପ୍ରଛଦପଟ ଗାୟକ ହିସାବରେ ସୁଯୋଗ ମିଳିଥିଲା । ଅକ୍ଷୟ ମହାନ୍ତିଙ୍କ ସଙ୍ଗୀତ ନିର୍ଦ୍ଦେଶନାରେ ଏହି ଚଳଚିତ୍ରରେ ସେ ଗାଇଥିବା ଗୀତ 'ସୂର୍ଯ୍ୟ ହେ ତୁମ ଉଦୟ ରଙ୍ଗ', ତାଙ୍କୁ ଲୋକଲୋଚନକୁ ଆଣିଥିଲା । ୧୯୭୯ ମସିହାର ଚଳଚିତ୍ର ସମର ସଲିମ ସାଇମନର ଗୀତ 'ହୃଦୟର ଏହି ଶୂନ୍ୟତା' ତାଙ୍କୁ ଅପାର ସଫଳତା ଆଣିଦେଇଥିଲା । ‘ଆହୂତି’, ‘ସମର ସଲିମ ସାଇମନ’ ବ୍ୟତୀତ ‘ଶଙ୍ଖମହୁରୀ’, ‘ବିଲ୍ୱମଙ୍ଗଳ’, ‘ମଥୁରାବିଜୟ’, ‘ଜୟଦେବ’, ‘କାହ୍ନା’, ‘କାଚଘର’ ପ୍ରଭୃତି ୪୩ଟି କଥାଚିତ୍ରରେ କଣ୍ଠଦାନ କରି ଜନପ୍ରିୟ ଗାୟକ ଭାବେ ବେଶ ସ୍ୱୀକୃତ ।

ଏଚଏମଭି କମ୍ପାନୀର କଣ୍ଠଶିଳ୍ପୀ ଭାବେ ଗ୍ରାମଫୋନ ରେକର୍ଡରେ ବହୁ ଆଧୁନିକ ଓ ଭଜନ ଯଥା: ‘ନୂଆ ବୋଉ ମୋର ନୂଆ ବୋଉ’ ହେଉ ବା ‘କୁନିଲୋ ଘାଘରା ପିନ୍ଧି’, ‘ଲଗନ ପରେ ମଙ୍ଗନ’, ‘ପାଦ ଯୋଡିକ ଥାଇ ବୋଇଲେ’, ‘ ଏ ତ ଦଶରା ବଜାର ଭିଡ଼’, ‘କୈବଲ୍ୟ ପାଇଁ ମନ ଝୁରିଲା’ କିମ୍ବା ‘କାଳିଆରେ ଏଇ ଭାଗ୍ୟ ମୋର ସତେ ହେବ’ ସହ ସେ ବିଭିନ୍ନ କ୍ୟାସେଟ ମାଧ୍ୟମରେ ଶହଶହ ଗୀତ ଗାଇଛନ୍ତି । 'ବଡ ଦାଣ୍ଡେ ମୁ ବସିଛି ବାହୁ ମେଲେଇ', 'ହସୁଥାରେ ଚକାଡୋଳା ତୋର ଆଜି ରଥଯାତ୍ରା','ଜଗାରେ ତୋ କୈବଲ୍ୟ ପାଇଁ ମନ ଝୁରିଲା' ଇତ୍ୟାଦି ତାଙ୍କର ଲୋକପ୍ରିୟ ଭଜନ ମଧ୍ୟରୁ ଅନ୍ୟତମ ।

ଓଡ଼ିଆ କଥାଚିତ୍ରକୁ ଅବଦାନ

କଥାଚିତ୍ର ଭୂମିକା ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ବର୍ଷ
ବଡ଼ ଭାଉଜ ପ୍ରଚ୍ଛଦପଟ୍ଟ ଗାୟକ ରଜନୀକାନ୍ତ ୧୯୮୮
କାଚଘର ପ୍ରଚ୍ଛଦପଟ୍ଟ ଗାୟକ ବ୍ୟୋମକେଶ ତ୍ରିପାଠୀ ୧୯୮୧
ମଥୁରା ବିଜୟ ପ୍ରଚ୍ଛଦପଟ୍ଟ ଗାୟକ ଏ. ସଞୀବି ୧୯୭୯
ସମର ସଲିମ ସାଇମନ ପ୍ରଚ୍ଛଦପଟ୍ଟ ଗାୟକ ଶୈଳଜା ନନ୍ଦ ୧୯୭୯
ଶଙ୍ଖ ମହୂରୀ ପ୍ରଚ୍ଛଦପଟ୍ଟ ଗାୟକ ଅକ୍ଷୟ ମହାନ୍ତି କାଶ୍ୟପ, ଆର୍. ଜି. ଗୋପ ୧୯୭୮
ଆହୁତି ପ୍ରଚ୍ଛଦପଟ୍ଟ ଗାୟକ ଦେବି ଦାସ ୧୯୭୭

ପୁରସ୍କାର ଓ ସମ୍ମାନ

  • ନିତାଇ ପାଲିତ ପୁରସ୍କାର, ୨୦୧୬
  • ଓଡ଼ିଶା ସଙ୍ଗୀତ ନାଟକ ଏକାଡେମୀ ପୁରସ୍କାର, ୨୦୦୭-୦୮
  • ସଙ୍ଗୀତ ସରସ୍ୱତୀ ସମ୍ମାନ
  • ସଙ୍ଗୀତ ସରୋଜ ସମ୍ମାନ

ଆଧାର

ବାହାର ଆଧାର

The contents of this page are sourced from Wikipedia article. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.
comments so far.
Comments
From our partners
Sponsored
arrow-left arrow-right instagram whatsapp myspace quora soundcloud spotify tumblr vk website youtube pandora tunein iheart itunes