Quantcast
Seyfettin Sucu: Turkish singer (1942 - 1987) | Biography, Facts, Information, Career, Wiki, Life
peoplepill id: seyfettin-sucu
SS
1 views today
1 views this week
Seyfettin Sucu
Turkish singer

Seyfettin Sucu

Seyfettin Sucu
The basics

Quick Facts

Intro Turkish singer
Was Singer
From Turkey
Field Music
Gender male
Birth 1 January 1942, Şanlıurfa, Turkey
Death 20 July 1987, İzmir, Turkey (aged 45 years)
Star sign Capricorn
The details (from wikipedia)

Biography

Seyfettin Sucu (d. 1 Ocak 1942, Şanlıurfa ö. 20 Temmuz 1987, İzmir), Arap asıllı Türk ses sanatçısı.

Hayatı

Seyfettin Sucu, 1942 Yılında Şanlıurfa`nın Kanberiye mahallesinde düşük gelirli bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelmiştir. Küçük yaşlarda çulhacı olarak çalışmaya başlar ve bu atölyelerdeki dokuma tezgâhlarının çıkardığı ritmik seslerden etkilenip müzikle tanışır. Okuduğu uzun havalarla ve türkülerle kısa sürede meşhur olmuştur. Şarkı söylemenin para kazandırmadığı 1950'li yıllarda ekonomik sıkıntıları devam eder. 1962 yılında Ayşe Sucu ile evlenir. Bu evlilikten üç çocuğu olur. Maddi sorunlar yüzünden yeni evliyken Adana'ya çalışmaya gider. Ancak kısa süre içinde memleketine geri döner. 1966 yılında İstanbul'da Alaeddin Palandöken isimli bir plak sahibiyle tanışır ve ilk plak çalışmasını "Bu Handan Kervan İşler Bu Handan" isimli uzun hava ile yapar. Kısa sürede yurt dışında da tanınır ve Suriye'de Şam, Halep ve Rakka'da konserler verir. Kendisine halk tarafından "Şarkın Bülbülü" lakabı takılmıştır. Uzun havalarda çargâh sesine ulaşabilir. 1980 yılında yönetmenliğini Hüseyin Peyda'nın yaptığı "Havar" filminde başrol oynamıştır. 45 yaşında hastalıktan dolayı konser için gittiği İzmir'de ölür. Mezarı, Urfa Bediüzzaman Aile Mezarlığı'ndadır.

The contents of this page are sourced from Wikipedia article on 03 Jan 2020. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.
comments so far.
Comments
From our partners
Sponsored
Sections Seyfettin Sucu

arrow-left arrow-right instagram whatsapp myspace quora soundcloud spotify tumblr vk website youtube pandora tunein iheart itunes