Quantcast
peoplepill id: sawwa-brodski
SB
1 views today
1 views this week
Sawwa Brodsky
Soviet painter and architect

Sawwa Brodsky

Sawwa Brodsky
The basics

Quick Facts

Intro Soviet painter and architect
Was Painter Architect
From Russia
Field Arts Engineering
Gender male
Birth 29 January 1923, Homieĺ, Belarus
Death 20 November 1982, Moscow, Russia (aged 59 years)
Star sign Aquarius
Education
Moscow Architectural Institute
Awards
Honored art worker of the Russian Soviet Federative Socialist Republic  
The details (from wikipedia)

Biography

Sawwa Grigorjewicz Brodski (ros. Савва Григорьевич Бродский, ur. 29 stycznia 1923 w Homlu, zm. w 1982 w Moskwie) – rosyjski malarz, poeta, architekt i rzeźbiarz, ilustrator książek.

Życiorys

W latach 1938–1941 uczył się w średniej szkole artystycznej w Leningradzie. W roku 1941 rozpoczął studia w Moskiewskim Instytucie Architektury.

Po dyplomie rozpoczął pracę w biurze projektów „GiProTeatr”, gdzie zaprojektował dwa budynki teatralne w Pietrozawodsku oraz dom-muzeum Aleksandra Grina w Teodozji na Krymie.

Od początku lat 60. zajmował się w coraz większym stopniu grafiką książkową. Ilustrował dzieła Teodora Dreisera, Prospera Mériméego, Guy de Maupassanta, Romain Rollanda, Roberta L. Stevensona, Gustawa Flauberta i Stefana Zweiga.

Jedną z bardziej znanych jego prac jest zbiór ilustracji do radzieckiego wydania Don Kichota Miguela de Cervantesa (1975). Część z nich wykorzystano w książeczce i na okładce płyty „Legenda” polskiej grupy muzycznej Armia

Pochowany na Cmentarzu Wagańkowskim w Moskwie.

Przypisy

Bibliografia

  • Sztuka świata, TadeuszT. Barucki, AndrzejA. Dulewicz (red.), Warszawa: „Arkady”, 1998, ISBN 83-213-4088-1, OCLC 749356630 .
The contents of this page are sourced from Wikipedia article on 09 May 2020. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.
comments so far.
Comments
From our partners
Sponsored
Sections Sawwa Brodsky

arrow-left arrow-right instagram whatsapp myspace quora soundcloud spotify tumblr vk website youtube pandora tunein iheart itunes