Quantcast
peoplepill id: ryszard-bielawski-1
RB
1 views today
1 views this week
Ryszard Bielawski

Ryszard Bielawski

Ryszard Bielawski
The basics

Quick Facts

From Belarus
Gender male
Birth Lida, Belarus
Peoplepill ID ryszard-bielawski-1
The details

Biography

Ryszard Bielawski (ur. 14 września 1930 w Lidzie) – polski entomolog, doktor nauk przyrodniczych.

Życiorys

W 1945 razem z rodziną został przesiedlony do Białegostoku, a następnie do Grajewa, gdzie w 1949 ukończył szkołę średnią. Studiował na Uniwersytecie Warszawskim, w 1952 uzyskał tytuł magistra, a w 1962 obronił doktorat. Ryszard Bielawski jest kolepterologiem specjalizującym się w zakresie chrząszczy z rodziny biedronkowatych (Coccinellidae) Regionu Palearktycznego, Orientalnego i Australijskiego. W latach 1948–1978 pracował w Instytucie Zoologii Polskiej Akademii Nauk, uczestniczył w wyprawach naukowych do Chin, Indii, Korei i Mongolii. Od 1979 do 1995 kierował Terrarium w Ogrodzie Zoologicznym we Wrocławiu.

Dorobek naukowy

Opisał 1 rodzaj i ponad 30 gatunków z rodziny Coccinellidae, jest autorem 74 prac naukowych. Zgromadził kolekcję okazów biedronkowatych z całego świata, znajduje się ona w Muzeum i Instytucie Zoologii Polskiej Akademii Nauk. Jego imieniem nazwano wiele gatunków owadów z różnych rzędów.

W 1985 został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi.

Przypisy

The contents of this page are sourced from Wikipedia article on 21 Apr 2020. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.
comments so far.
Comments
From our partners
Sponsored
Reference sources
References
https://www.se.pl/bialystok/nie-tak-dawno-temu-w-bialymstoku-wspominamy-miasto-z-lat-50-galeria-aa-jgiM-e5HD-dZW2.html
http://pte.up.poznan.pl/we/archiv/WE20_Supl_Almanach.pdf
arrow-left arrow-right instagram whatsapp myspace quora soundcloud spotify tumblr vk website youtube pandora tunein iheart itunes