Quantcast
peoplepill id: rasit-riza-samako
RRS
1 views today
5 views this week
Raşit Rıza Samako

Raşit Rıza Samako

Turkish actor
Raşit Rıza Samako
The basics

Quick Facts

Intro Turkish actor
Was Actor
From Turkey Ottoman Empire
Type Film, TV, Stage & Radio
Gender male
Birth 1890, Istanbul, Turkey
Death 25 February 1961, Istanbul, Turkey (aged 71 years)
Education
Istanbul University Faculty of Law
The details

Biography

Raşit Rıza Samako ya da Raşit Rıza (1890, İstanbul - 25 Şubat 1961, İstanbul), tiyatro oyuncusu ve yönetmen.

Hayatı

1890 yılında İstanbul'da dünyaya gelen oyuncu İstanbul Hukuk Mektebi'nde hukuk öğrenimi gördüğü sırada Ahmet Fehim Efendi Tiyatrosu'nda sergilenen Vatan Yahut Silistre oyununda (1908) ilk kez sahneye çıktı. Bu toplulukla turnelere de çıkan Samako, Ahmet Fehim'le birlikte Samsun'da Meşrutiyet Tiyatrosu'nu kurdu. Daha sonraki yıllarda ise İstanbul, Kavala, Edirne gibi çeşitli şehirlerde sergilenen oyunlarda rol aldı.

I. Dünya Savaşı sırasında İstanbul'da kalan Samako, 1915 yılında Darülbedayi'ye girdi. Burada özellikle Eliza Binemeciyan'la oluşturdukları ikili sayesinde ününü arttırdı. 1917 yılında Sedat Simavi'nin yönettiği Casus ve Pençe, 1919 yılında ise Ahmet Fehim'in yönettiği Mürebbiye ve Binnaz isimli sinema filmlerinde oynadı. 1920'de Darülbedayi'den ayrılarak kendi ismini verdiği tiyatro topluluğunu kurdu. Tiyatrosu ile hem İstanbul'da hem de Anadolu'nun çeşitli şehirlerinde oyunlar sergiledi. 1950 yılında İstanbul Şehir Tiyatroları'na geri döndü ve burada hem oyunculuk hem de yönetmenlik kariyerine devam etti.

Sanatçı 25 Şubat 1961'de İstanbul'da öldü.

The contents of this page are sourced from Wikipedia article on 26 May 2020. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.
comments so far.
Comments
arrow-left arrow-right arrow-up arrow-down instagram whatsapp myspace quora soundcloud spotify tumblr vk website youtube stumbleupon comments comments pandora gplay iheart tunein pandora gplay iheart tunein itunes