Quantcast
RP
Czech Republic
14 views this week
Radek Pilař

Radek Pilař

Czech illustrator and painter
The basics
Quick Facts
Intro Czech illustrator and painter
A.K.A. Radek Pilar
Countries Czechoslovakia Czech Republic
Occupations Painter
Gender male
Birth 23 April 1931 (Písek)
Death 7 February 1993
Star sign Taurus
The details
Biography

Radek Pilař (23. dubna 1931 Písek – 7. února 1993 Praha ) byl významný představitel českého výtvarného umění. Věnoval se ilustracím, grafice, malbě, filmové tvorbě, režii. Vystudoval Akademii výtvarných umění v Praze u pana profesora Vlastimila Rady.

Dílo

Později okrajově spolupracoval s hudebním divadlem Semafor, se Státním nakladatelstvím dětské knihy, Československou televizí i Krátkým filmem. Založil obor animované tvorby na FAMU v Praze. Je čestným občanem Jičína.

„Chtěl jsem žít ve 20. století i navzdory všem potížím a nepřátelství, které mi ty touhy a sny je uskutečnit přinášely. Chtěl jsem se stát článkem lidského řetězu, ve kterém se držím symbolicky za ruce s těmi, které mám rád a jsou blízko i daleko, i s těmi, kteří odešli, které jsem nepoznal nebo kteří teprve přijdou. Jenom to mi pomáhá a dává sílu v mém věku stát na vlastních nohou na zemi, která je mi příslibem a jistotou.“

Jde o tvůrce portrétu Večerníčku a postaviček Rumcajse, Manky a Cipíska, byl rovněž všestranně nadaným umělcem. Po vystudování Akademie výtvarných umění u prof. Vlastimila Rady se věnoval převážně malbě, kde inklinoval zejména k prvkům moderny. V některých ohledech doslova předstihl dobu. Už v šedesátých letech začal s filmovými experimenty, do toho ilustroval pro děti, věnoval se tvorbě pro tehdejší Československou televizi. V neposlední řadě se zejména v devadesátých letech zabýval videoartem, jehož je v Česku zakladatelem.

Jeho dílo je v současnosti možné zhlédnout v písecké Sladovně, kde je kromě jeho ilustrátorské činnosti představena i volná tvorba a rovněž v Jičíně, kde je nově otevřená interaktivní expozice věnovaná výhradně příběhům o loupežníku Rumcajsovi.

Ocenění

Za svoji mnoholetou činnost získal mnoho domácích i zahraničních cen a vyznamenání.

  • Cena za nejlepší inscenace pro děti – Brno
  • Cena za animované filmy – Mexiko
  • Ocenění Rytíř řádu úsměvu – Polsko
  • Ocenění ilustrátor roku
  • Medaile IBA – Lipsko
  • Čestná listina Andersenovy ceny

Odkazy

The contents of this page are sourced from Wikipedia article. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.
comments so far.
Comments
References
http://abart-full.artarchiv.cz/osoby.php?i=15&Fmistoumrti=&Fprijmeni=Pila%C5%99&Fjmeno=&FnarozDen=&FnarozMes=&FnarozRok=&FumrtiDen=&FumrtiMes=&FumrtiRok=&Fmisto=&Fobor=
http://aleph.nkp.cz/F/?ccl_term=wau=jk01093059+or+wkw=jk01093059&func=find-c&local_base=skc
http://aleph.nkp.cz/F/?func=find-c&local_base=aut&ccl_term=ica=jk01093059
http://id.loc.gov/authorities/names/no94030801
http://isni.org/0000000115871675
http://viaf.org/viaf/3538515
http://www.getty.edu/vow/ULANFullDisplay?find=&role=&nation=&subjectid=500204732
http://www.worldcat.org/identities/lccn-no94030801
https://tools.wmflabs.org/blahma/noportrait.php?Radek_Pila%C5%99
arrow-left arrow-right arrow-up arrow-down instagram whatsapp myspace quora soundcloud spotify tumblr vk website youtube stumbleupon comments comments pandora gplay iheart tunein pandora gplay iheart tunein itunes