Quantcast
peoplepill id: piotr-turek
PT
3 views today
4 views this week
Piotr Turek
The basics

Quick Facts

From Poland
Gender male
Birth 16 September 1962, Łódź, Poland
Age 58 years
Star sign Virgo
The details

Biography

Piotr Turek (ur. 16 września 1962 w Łodzi) – polski duchowny rzymskokatolicki archidiecezji łódzkiej, kanonik, doktor teologii, archidiecezjalny duszpasterz głuchoniemych, laureat plebiscytu Łodzianin Roku 2001, wieloletni współorganizator i uczestnik Pieszej Pielgrzymki z Łodzi na Jasną Górę, duszpasterz energetyków, elektryków, elektroników.

Pochodzi ze śródmiejskiej parafii Podwyższenia Świętego Krzyża w Łodzi. W 1988 ukończył łódzkie Wyższe Seminarium Duchowne, przyjął święcenia kapłańskie oraz zdobył tytuł magistra teologii na KUL-u. Następnie oddelegowany na wikariusza do parafii św. Małgorzaty w Witowie. Kolejno przenoszony do piotrkowskiej parafii Najświętszego Serca Jezusowego oraz parafii łódzkich: Matki Boskiej Fatimskiej, św. Mateusza Ewangelisty i Świętych Apostołów Piotra i Pawła. W 1992 uzyskał licencjat naukowy w zakresie teologii praktycznej w Akademii Teologii Katolickiej. W 1996 trafił do swej rodzimej parafii, gdzie pracował, z krótką przerwą urlopową, do lata 2009. W 2006 został doktorem teologii Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. Dnia 10 sierpnia 2009 ustanowiony proboszczem parafii św. Anny w Łodzi. W grudniu 2009 odznaczony przez metropolitę łódzkiego rokietą i mantoletem.

W swej pracy duszpasterskiej silnie zaangażował się w pomoc osobom głuchoniemym. Barierę w kontakcie z nimi pokonał poprzez opanowanie znajomości języka migowego. W 1991 został mianowany diecezjalnym duszpasterzem głuchoniemych. Od 1998 poświęcił się tej pracy szczególnie. Zaczął organizować imprezy charytatywne, z których zyski przeznaczał na letnie i zimowe wyjazdy wakacyjne dla dzieci. Jego działania zostały dostrzeżone w 2001 nominacją do plebiscytu Łodzianin Roku, który zwyciężył za sprawą największej liczby głosów od czytelników, słuchaczy i widzów łódzkich mediów.

Dla lepszego przeżywania liturgii przez głuchoniemych, ks. Turek zdecydował tłumaczyć na język migowy nabożeństwa transmitowane przez telewizję (jego postać wyświetlano w dolnym narożniku ekranu). W 2004 natomiast pierwszy raz w historii polskiej telewizji odbyła się transmisja mszy migowej dla głuchoniemych, sprawowanej przez duchownego.

Przypisy

Linki zewnętrzne

The contents of this page are sourced from Wikipedia article on 24 Mar 2020. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.
comments so far.
Comments
Reference sources
References
http://wkulbat.pl/index2.php?option=com_content&do_pdf=1&id=438
http://lodz.wyborcza.pl/lodz/1,35153,2062117.html
http://dziwoszbogdan.republika.pl/turek.html
http://sieradz.naszemiasto.pl/archiwum/269591,ksiadz-piotr-turek-lodzianinem-roku,id,t.html
arrow-left arrow-right arrow-up arrow-down instagram whatsapp myspace quora soundcloud spotify tumblr vk website youtube stumbleupon pandora tunein gplay iheart itunes