peoplepill id: petro-kuzma-balytskyi
PK
Denmark
1 views today
1 views this week
Petro Kuzma-Balytskyi
український політичний і громадський діяч

Petro Kuzma-Balytskyi

The basics

Quick Facts

Intro
український політичний і громадський діяч
Work field
Gender
Male
Place of birth
Pleskivtsi
Place of death
Copenhagen
Age
92 years
The details (from wikipedia)

Biography

|відомий_?відома?=

Петро Миколайович Кузьма-Балицький (псевдонім — Камінь; 15 квітня 1923, с. Плесківці, нині Зборівського району Тернопільської області — 2 грудня 2015, м. Копенгаген, Данія) — український громадсько-політичний діяч, меценат, активіст ОУН, 40 років очолював українську громаду у Данії та Антибільшовицький блок народів у Скандинавії

Життєпис

Від народження носив прізвище «Кузьма». Втративши батька, з чотирьох років виростав напівсиротою. Його вітчим і брат були вояками Української Галицької Армії.

15-річним юнаком став членом української націоналістичної організації, згодом вступив до ОУН.

З початком Другої світової війни протидіє радянським та німецьким окупантам, з поставою УПА бере участь в її акціях. У 1944 році заарештований органами НКВС і висланий до табору в м. Саратов (Російська Федерація). Назвавшись у таборі поляком і змінивши прізвище на Балицький, вступив до частин Війська Польського (1-ша армія (Військо Польське)), які формувалися у СРСР, брав участь у боях з німцями до закінчення війни.

Після демобілізації залишився жити на території Польщі, одружився, здобув медичну освіту.

1958 року виїхав із родиною у туристичну поїздку до Данії, де попросив політичного притулку як українець..

Від 1962 року — голова Української громади Данії. Також очолював осередок Антибільшовицького блоку народів у Скандинавії, Допомоговий комітет у Данії, видавав данською мовою газету «Наша Україна».

Проводив демонстрації та мітинги з вимогами до радянського уряду визнати голодомор 1932—1933 року геноцидом українського народу, звільнити з ув'язнення Юрія Шухевича, Василя Стуса, Вячеслава Чорновола, братів Богдана і Михайла Горинів та інших, засудити репресії проти української інтелігенції.

Їздив до Іспанії, де радянські моряки на острові Гранканарія мали рибальську базу. Возив їм літературу, яка розвінчувала міфи про московську імперію.

Надавав кошти на спорудження у Тернопільській області 17-ти церков, встановлення пам'ятників Ярославові Стецьку, Степанові Бандері та воякам УПА. Фінансово допомагав дітям-сиротам, сприяв оздоровленню дітей, постраждалих внаслідок катастрофи на ЧАЕС.

Через свою активну боротьбу проти московського поневолення народів Петро Миколайович неодноразово терпів знущання, моральні та фізичні, з боку агентів КДБ.

П. М. Кузьма-Балицький за свою подвижницьку працю нагороджений українським урядом орденом «За заслуги», йому присвоєно звання «Почесний громадянин Тернополя».

Помер Петро Миколайович Кузьма-Балицький на 92-му році життя в Данії (Копенгаген), де й похований.

Публікації

Петро Кузьма-Балицький є автором близько 1000 статей, опублікованих у періодичній пресі Данії, Канади, США українською, данською та англійською мовами, а також автор есе:

  • «У боротьбі за Українську державу»;
  • «100-річчя поселення українців у Данії — 1893—1993 рр.»;
  • «Моя праця в підпіллі в час постання УПА» (спогади, вміщені у 12-му томі «Літопису УПА», Торонто, 1989).

Нагороди

  • Почесний громадянин Тернополя (2006).
  • Орден «За заслуги» 3-го ступеня (2008).

Примітки

  1. Вільно володів польською мовою.
  2. Провів понад 600 маніфестацій (деякі джерела вказують більшу кількість), першою була демонстрація перед посольством колишнього СРСР 15 жовтня 1960 року в Копенгагені.
  3. Під час акції протесту проти війни в Афганістані агент КДБ з посольства найняв наркомана, який вдарив його ножем у плечі. Пана Петра забрали в лікарню і прооперували. Також КДБ та їхні агенти віднайшли квартиру, де мешкав Петро Кузьма-Балицький: чотири рази підкладали вогонь під помешкання, 22 рази вибивали вікна. Кинули вибухівку через відкрите вікно в туалеті, кілька разів побив його «незнайомець». Але пізніше пан Петро впізнав, що побив його працівник посольства СРСР. Данський уряд видворив того «дипломата» разом із родиною зі своєї держави. (Хто є хто Архівовано 2015-10-05 у Wayback Machine.)
  4. Указ Президента України Віктора Ющенка за № 33 від 2008 року

Джерела

  • Мельничук Б. І., Мельничук Х. С. Кузьма-Балицький Петро Миколайович. — Українського цвіту по всьому світу. — Київ, 2008.

Посилання

The contents of this page are sourced from Wikipedia article on 15 Aug 2019. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.
Lists
Petro Kuzma-Balytskyi is in following lists
comments so far.
Comments
From our partners
Sponsored
Reference sources
References
Petro Kuzma-Balytskyi
arrow-left arrow-right instagram whatsapp myspace quora soundcloud spotify tumblr vk website youtube pandora tunein iheart itunes