peoplepill id: petro-andrusiv
PA
Ukraine
1 views today
1 views this week
Petro Andrusiv
Ukrainian artist

Petro Andrusiv

The basics

Quick Facts

Intro
Ukrainian artist
Work field
Gender
Male
Place of birth
Kamianobrid, Ukraine
Place of death
Riverhead, USA
Age
75 years
Family
Spouse:
Natalka Andrusiv
The details (from wikipedia)

Biography

Петро́ Стефанович Андру́сів (2 липня 1906, Кам'янобрід, нині Яворівського району Львівської області —  29 грудня 1981, Рівергед, США) — український художник, живописець, графік, ілюстратор, іконописець, автор історичних батальних полотен, громадський діяч, педагог. Знаний у Західній діаспорі та у світі митець, проте маловідомий на історичній батьківщині та у Східній діаспорі. Чоловік оперної співачки Наталки Андрусів.

Біографія

Шкільний вік

Петра Андрусіва порятували вояки кубанського козачого полку, коли той, восьмирічний, загубив своїх батьків у 1915 році (фронт Першої світової війни якраз докотився до рідного Кам'яноброда): передали його в московський сиротинець, виховувався він у російськомовних середовищах Москви та Рязані. 1918 року переїхав до Польщі, потрапив у варшавський притулок для молодих ремісників. Вчився у Варшаві в польській гімназії; по 1936 рік був студентом Варшавської академії мистецтв, де познайомився з українською молоддю, зорганізованою в «Українській студентській громаді». У Львові молоді українські брати-літератори Анатоль та Ярослав Курдидики залучили його до українських національно-творчих справ: оформлення обкладинки львівського літературно-наукового місячника «Дзвони», ілюстрування окремих випусків «Діточої бібліотеки», часописів «Наш приятель», «Дзвіночок», «Вовченята», «Світ дитини».

Післявоєнне життя

З початкомДругої світової війни Петро Андрусів виїхав до німецького трудового табору та, після тимчасового пристановища в місті Майнц-Кастелі над Рейном, 1947 року прибув до Америки. З 1955 року працював креслярем-графіком у філадельфійському архітектурному бюро. На початку 1950-х років активізувався: став заступником голови новоствореного Об'єднання Мистців Українців в Америці (ОМУА); заснував допомоговий комітет «Самопоміч», який згодом переріс у фінансовий центр українців у США; був співорганізатором і членом редколегії журналу «Нотатки з мистецтва» (Філадельфія); і насамкінець, був один із засновників та викладачів Української мистецької студії у Філадельфії (1952—1972). У США проживав у Філадельфії, потім у м. Рівергед (штат Нью-Йорк).

Творчість

Відомий як автор художніх творів на тематику ранньої історії України: «Князь Святослав» (1942), «Атака княжої дружини» (1943), «Князь Святослав у наступі» (1960), «З походу Князя Ігоря» (1967), «Княже полювання на лебедів» або «Княжичі» (1969), «Бій князя Ігоря з половцями» (1970), «Княжий пир» або «Сватання Анни Ярославни» (1970).

Почесне місце займають твори, присвячені козацтву: «Бій під Конотопом», «Богдан Хмельницький» (1948), «Портрет гетьмана І. Мазепи» (1962), «На дворі гетьмана Розумовського», «Зустріч козацької старшини з козаками», «Зустріч гетьмана І. Мазепи з Кошовим Січі Костем Гордієнком» (1968), «Козацька старшина в поході», «Степова анекдота», «Два козаки в поході», «Побратими», «В'їзд Гетьмана до Батурина» (1971), «Козацьке полювання зі соколами» (1973), «Козацький почот» (1973), «Козацьке весілля» (1974), «Козацькі загони в погоні за ворогом», «Боротьба», «Атака козаків».

Події сучасної історії відзеркалюються у творах: «Голгота України» (1944), «Чортківський пролом» (1968), «Кіннотники» (1969), — а міфологія у картинах «Легенда про Фаетона» (1969), «Бій зі змієм» (1971).

Художник творив картини на релігійно-історичні теми: «Хрещення України-Руси князем Володимиром», «Княжа пристань у Києві», — і розписав українську греко-католицьку церкву Св. Йосафата у Філадельфії, США.

Примітки

Посилання

Джерела

  • Попович В. Андрусів Петро Стефанович // Енциклопедія сучасної України : у 30 т / ред. кол. І. М. Дзюба [та ін.] ; НАН України, НТШ, Координаційне бюро енциклопедії сучасної України НАН України. — К., 2001. — Т. 1 : А. — 823 с. — ISBN 966-02-2075-8. — С.506.
  • Кузьма Л. Нотатки з мистецтва, Філадельфія, 1982, «Пам'яті Петра Андрусева (1906—1981)» ч. 22. сс. 15-28.
  • Курдидик Я. Визвольний шлях, Лондон, 1976, «Петро Андрусів — великий маляр великого минулого (До 70-ліття мистця)», кн. 5 (338). сс. 608-10.


The contents of this page are sourced from Wikipedia article on 25 Mar 2020. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.
Lists
Petro Andrusiv is in following lists
comments so far.
Comments
From our partners
Sponsored
Reference sources
References
Petro Andrusiv
arrow-left arrow-right instagram whatsapp myspace quora soundcloud spotify tumblr vk website youtube pandora tunein iheart itunes