Quantcast
peoplepill id: peter-zidovsky
P�
1 views today
1 views this week
Peter Židovský

Peter Židovský

Czechoslovak member of Czechoslovak national parliament and russian nation politician
Peter Židovský
The basics

Quick Facts

Intro Czechoslovak member of Czechoslovak national parliament and russian nation politician
Was Politician
From Czech Republic
Type Politics
Gender male
Birth 9 July 1890, Šarišské Jastrabie, Slovakia
Death 25 November 1947 (aged 57 years)
Star sign Cancer
Politics Republican Party of Agricultural and Smallholder People
The details (from wikipedia)

Biography

Peter Židovský (9. července 1890 Šarišské Jastrabie – 25. listopadu 1947) byl československý politik a meziválečný poslanec Národního shromáždění za Republikánskou stranu zemědělského a malorolnického lidu (agrárníky), za války příslušník odboje, po válce poslanec za Ukrajinskou národní radu Prjaševčiny.

Biografie

Profesí byl dle údajů z roku 1935 rolníkem v Jastrebu. Patřil mezi jazykově prorusky orientovanou část rusínských společenských elit.

V parlamentních volbách v roce 1935 získal poslanecké křeslo za agrárníky v Národním shromáždění. Poslanecký post si oficiálně podržel do zrušení parlamentu 1939, přičemž v prosinci 1938 ještě přestoupil do poslaneckého klubu nově ustavené Strany národní jednoty.

V roce 1938 agitoval za připojení části východního Slovenska obývanou etnickými Rusíny k Podkarpatské Rusi. Na přelomu let 1938 a 1939 ho zmiňují polské zdroje jako možnou oporu chystané propagandistické akce mezi obyvatelstvem východního Slovenska, jejímž cílem bylo šířit protivládní nálady a ovlivňoval populaci promaďarským a propolským směrem.

Na konci roku 1938 ostře odmítl, podle vzpomínek své dcery, nabídky, aby přestoupil do Hlinkovy slovenské ľudové strany. Čelil pak zostřené pozornosti slovenské policie a zaměřila se na něj Hlinkova garda. Odmítal i vznik samostatného slovenského státu a udržoval si kontakty s lidmi z dob své poslanecké kariéry v Praze. Setkával se s nimi v Sabinově či Prešově. Po jedné z takových schůzek byl ve vlaku zadržen slovenskými bezpečnostními složkami a deportován do vězení Ilava. Zde strávil šest a půl měsíce. Domů se dostal díky hromadné amnestii prezidenta Tisa. Poté, co se zotavil, začal znovu vyvíjet činnost v protifašistickém odboji. Manželka a dcera ho doprovodily do obce Ruská Voľa, pak přešel hranice do Polska. Vrátil se po několika týdnech. V jeho domě se následně odehrávaly schůzky s partyzány. S bratry kopal zemljanky a ze svého velkého statku zásoboval partyzány. Od spřízněného velitele vojenské posádky v Sabinově získával zbraně. Partyzánská skupina postupně narůstala a on opakovaně čelil policejním raziím. Jeho dcera byla na podzim 1944 několik měsíců vězněná Němci. Sám Peter Židovský byl rovněž zadržen, ale podařilo se mu utéct a vrátil se k partyzánské skupině.

V letech 1939–1940 se účastnil porad rusínských předáků z východního Slovenska, kteří plánovali založit jednotnou Ruskou stranu, reprezentující tuto národnostní menšinu v politickém systému slovenského štátu. Byl přítomen na schůzi 23. dubna 1940 v Prešově. Slovenské úřady ale založení strany zablokovaly.

Politicky se pak angažoval i po válce. V letech 1945-1946 byl poslancem Prozatímního Národního shromáždění. V parlamentu zastupoval rusínskou (ukrajinskou) menšinu na Slovensku. Byl členem poslaneckého klubu Ukrajinská národní rada Prjaševčiny. Patřil mezi spoluzakladatele této střechové politické organizace slovenských Rusínů v poválečném Československu. Zároveň byl od roku 1945 členem Demokratické strany. Od roku 1947 byl členem Komunistické strany Slovenska.

Odkazy

Reference

Externí odkazy

The contents of this page are sourced from Wikipedia article on 23 Jun 2020. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.
comments so far.
Comments
From our partners
Sponsored
Reference sources
References
http://www.psp.cz/sqw/detail.sqw?org=289&id=4687
http://www.rusin.sk/data/att/18_subor.doc
http://www.psp.cz/eknih/1935ns/ps/stenprot/008schuz/s008002.htm
https://web.archive.org/web/20141215045738/http://www.druhasvetova.sk/OLD/storage/1178741089_sb_zborniksriv.pdf
http://www.psp.cz/eknih/1935ns/ps/rejstrik/jmenny/ZB.HTM
https://books.google.cz/books?id=momaAAAAIAAJ&q=%22Peter+%C5%BDidovsk%C3%BD%22&dq=%22Peter+%C5%BDidovsk%C3%BD%22&hl=cs&sa=X&ei=4c6IVMTENob4UL-fgrgH&ved=0CCQQ6AEwAA
https://tools.wmflabs.org/blahma/noportrait.php?Peter_%C5%BDidovsk%C3%BD
http://www.psp.cz/eknih/1935ns/ps/stenprot/040schuz/s040019.htm
arrow-left arrow-right instagram whatsapp myspace quora soundcloud spotify tumblr vk website youtube pandora tunein iheart itunes