Quantcast
Perec Rozenberg: Israeli paratrooper in the Second World War (1919 - 2008) | Biography, Facts, Information, Career, Wiki, Life
peoplepill id: perec-rozenberg
PR
1 views today
1 views this week
Perec Rozenberg
Israeli paratrooper in the Second World War

Perec Rozenberg

Perec Rozenberg
The basics

Quick Facts

Intro Israeli paratrooper in the Second World War
A.K.A. Perec Rosenberg, Peretz Rosenberg
Was Paratrooper Inventor
From Israel
Field Business Military
Gender male
Birth 9 September 1919, Hungary, Hungary
Death 25 October 2008, Israel, Israel (aged 89 years)
Star sign Virgo
The details (from wikipedia)

Biography

Perec Rozenberg (hebrejsky: פרץ רוזנברג‎‎, žil 9. září 1919 – 25. října 2008) byl izraelský vynálezce a výsadkář, který se během druhé světové války zúčastnil zvláštní výsadkářské mise v Evropě, jejímž cílem bylo pomoci válečnému úsilí Spojenců a rovněž decimovaným židovským komunitám.

Biografie

Narodil se v Maďarsku, a když mu byl rok, jeho rodina emigrovala do britské mandátní Palestiny. Během studií na gymnáziu Herzlija vstoupil do Hagany a specializoval se jako rádiový operátor. V roce 1942 se jako dobrovolník přihlásil do speciální výsadkářské mise, v jejímž rámci byl vycvičen britskou armádou. V květnu 1943 seskočil nad Jugoslávií, kde se přidal k partyzánům Josipa Tita. Byl vůbec prvním židovským výsadkářem, který v rámci mise nad Evropou seskočil. Rozenberg sloužil jako operátor rádiového vysílače a předával Britům informace od partyzánů. Koncem téhož roku se přes Itálii vrátil zpět do Palestiny, potažmo do mošavu Bejt Še'arim.

Po vzniku Izraele v květnu 1948 sloužil ve válce za nezávislost v armádním sboru vědeckého výzkumu a vývoje (CHEMED). Po válce byl jmenován operačním důstojníkem izraelské policie a po dokončení studií na Technionu se vrátil zpět do mošavu a pracoval jako zemědělec. Při této práci si uvědomil potřebnost a zároveň nedostatek vody a vyrobil několik vynálezů ekologicky šetrného používání vody, které si nechal patentovat.

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku פרץ רוזנברג‎‎ na hebrejské Wikipedii.

Externí odkazy

The contents of this page are sourced from Wikipedia article on 07 Mar 2020. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.
comments so far.
Comments
From our partners
Sponsored
Reference sources
References
http://books.google.cz/books?id=3_KNdfB3vrgC&printsec=frontcover&hl=cs
http://www.globes.co.il/news/article.aspx?did=668794
Sections Perec Rozenberg

arrow-left arrow-right instagram whatsapp myspace quora soundcloud spotify tumblr vk website youtube pandora tunein iheart itunes