Quantcast
peoplepill id: pavol-ziska
P�
2 views today
2 views this week
Pavol Žiška

Pavol Žiška Czechoslovak senator of Czechoslovak National Parliament and slovak nation politician

Czechoslovak senator of Czechoslovak National Parliament and slovak nation politician
Pavol Žiška
The basics

Quick Facts

Intro Czechoslovak senator of Czechoslovak National Parliament and slovak nation politician
Was Educator
From Czech Republic
Type Academia
Gender male
Birth 1 June 1879, Skalica, Slovakia
Death 17 September 1947, Skalica, Slovakia (aged 68 years)
Star sign GeminiGemini
Politics Slovak People's Party, KDU-ČSL
The details

Biography

Pavol Žiška, též Pavel Žiška (1. června 1879 Skalica – 17. září 1947 Skalica), byl slovenský a československý římskokatolický kněz, politik a meziválečný senátor Národního shromáždění ČSR za Československou stranu lidovou.

Biografie

1898-1903 studoval jako chovanec Pazmánea teologii ve Vídni, 1903 byl vysvěcen na kněze a poté působil jako duchovní na řadě míst na území dnešního Slovenska, ale i Maďarska, kam byl za trest kvůli svým vlasteneckým projevům přeložen. V období let 1906-1914 byl činný ve Svatém Ondřeji (Szentendre) u Budapešti a 1914-1918 v Budapešti, kde se duchovně staral o slovenskou komunitu. Po skončení 1. světové války se vrátil do ČSR a od roku 1918 pracoval dvacet let jako profesor náboženství na gymnáziu v Trnavě. Od mládí byl politicky aktivní; nejprve v řadách Slovenské ludové strany, s níž se však po válce rozešel, a poté v nově založené ČSL na Slovensku.

Působil jako katolický kněz, pedagog, redaktor, překladatel a publicista. V Trnavě učil na místním gymnáziu, byl členem výboru Spolku svatého Vojtěcha. Spoluzakládal místní odbor Matice slovenské.

V parlamentních volbách v roce 1929 získal za Československou stranu lidovou, která na Slovensku od poloviny 20. let působila jako samostatná organizace jinak převážně českých lidovců coby konkurence slovenských ľudáků z HSĽS, senátorské křeslo v Národním shromáždění. Mandát obhájil v parlamentních volbách v roce 1935. V senátu setrval do jeho zrušení roku 1939, přičemž krátce předtím, v prosinci 1938, ještě přestoupil do klubu Hlinkova slovenská ľudova strana – Strana slovenskej národnej jednoty, do které se spojily všechny slovenské nesocialistické strany.

Povoláním byl profesorem náboženství v Trnavě.

Zasloužil se o postavení četných pomníků (například Milana Rastislava Štefánika v Trnavě 1924), byl autorem cestopisných črt z Polska a mnoha knih s náboženskou tematikou. Vydal dvě učebnice náboženství pro slovenské studenty (Vierouka pro vyššie triedy stredných škol a Učebnica náboženstva katolíckého pre vyššie triedy stredných škol). Po zániku ČSR se stáhl z veřejného života.

Odkazy

Reference


Externí odkazy

The contents of this page are sourced from Wikipedia article on 23 Jun 2020. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.
comments so far.
Comments
Reference sources
References
https://tools.wmflabs.org/blahma/noportrait.php?Pavol_%C5%BDi%C5%A1ka
http://www.psp.cz/eknih/1929ns/se/stenprot/028schuz/s028006.htm
http://www.sme.sk/c/664066/historicky-kalendar-na-17-septembra.html
http://www.trnava-vuc.sk/zupny_spravodajca.html?file=tl_files/dokumenty/oddelenie_komunikacie/zupny_spravodajca/2009/zs_1009.pdf
http://www.psp.cz/eknih/1929ns/se/rejstrik/jmenny/z.htm
http://www.psp.cz/eknih/1935ns/se/rejstrik/jmenny/z.htm
http://www.psp.cz/eknih/1929ns/se/stenprot/033schuz/s033001.htm
arrow-left arrow-right arrow-up arrow-down instagram whatsapp myspace quora soundcloud spotify tumblr vk website youtube stumbleupon comments comments pandora gplay iheart tunein pandora gplay iheart tunein itunes