Quantcast
peoplepill id: pavel-zahradnicek
PZ
1 views today
1 views this week
Pavel Zahradníček

Pavel Zahradníček

Czech priest, publicist and roman catholic priest
Pavel Zahradníček
The basics

Quick Facts

Intro Czech priest, publicist and roman catholic priest
Is Writer Journalist Priest
From Czech Republic
Type Journalism Literature Religion
Gender male
Birth 28 March 1966, Brno, Czech Republic
Age 54 years
Star sign Aries
Peoplepill ID pavel-zahradnicek
The details (from wikipedia)

Biography

Pavel Zahradníček (* 28. března 1966, Brno) je český katolický kněz, člen kongregace řádu oblátů (2010-2015), publicista, biblista, iniciátor křesťanské internetové televize TV-MIS a tiskového apoštolátu A. M. I. M. S. a šéfredaktor katolického časopisu Milujte se!

Životopis

Narodil se 28. března 1966 v Brně. Studoval teologii na Cyrilometodějské bohoslovecké fakultě Praha se sídlem v Litoměřicích (1985–88) a po návratu z vojenské služby (1988–90) dokončil studium teologie na Cyrilometodějské teologické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci (1990–92). Na téže fakultě absolvoval i postgraduální studium v letech 1997–2004 pod vedením Prof. Ladislava Tichého, Th.D. V roce 2003 dosáhl licenciátu a v roce 2004 doktorátu v oboru biblická teologie se specializací na Nový zákon. V roce 1992 byl vysvěcen na katolického jáhna a na kněze. V letech 1992–96 působil nejprve jako kaplan a potom jako duchovní správce ve farnosti Bystřice nad Pernštejnem. V letech 1996–98 byl moderátorem nově vzniklého farního týmu (FATYMu) ve Vranově nad Dyjí a v letech 1998–2007 byl moderátorem FATYMu Přímětice-Bítov. Rok 2009 prožil v noviciátu kongregace Misionářů oblátů Panny Marie Neposkvrněné v německém Hünfeldu, ve které 14.2.2010 složil časné řeholní sliby. Obnovoval je až do roku 2015. V letech 2010–2012 působil v duchovní správě v Plzeňské diecézi ve farních obvodech Plasy a Manětín, v letech 2012–2015 byl duchovním správcem poutního místa Klokoty, farnosti Tábor-Klokoty a farnosti Dražice. Od 1. srpna 2015 je farářem v Dubňanech v Brněnské diecézi.

Činnost

Věnuje se biblickému vzdělávání při různých příležitostech a na různých úrovních. Přednášel biblistiku na katechetickém kurzu ve Žďáře nad Sázavou a Znojmě, také na biblickém kurzu v Brně a na teologickém kurzu (předmět biblistika) v Brně. Vedl popularizační cykly přednášek o bibli při lidových misiích pořádaných FATYMem, které se uskutečnily na řadě míst – mimo jiné ve Velkém Meziříčí, Kroměříži, Hustopečích, Velké Bíteši, Radešínské Svratce…

Podílel se na založení a je koordinátorem A. M. I. M. S. (název tvoří zkratkové slovo z latinského Apostolatus Mariae Immaculatae Matris Spei). Tento tiskový apoštolát byl do roku 2003 označovaný jako Tiskový apoštolát FATYMu. Jeho cílem je vydávání a tisk publikací, které jsou pak šířeny za minimální příspěvek na tisk nebo zdarma. Tiskový apoštolát A. M. I. M. S. usiluje o to srozumitelným způsobem podávat křesťanství a jeho hodnoty.

Je také zakladatelem a koordinátorem křesťanské internetové televize TV-MIS, která vysílá od podzimu roku 2005.

V letech 2007–2008 byl a od roku 2010 znovu je šéfredaktorem české verze časopisu Milujte se! – jde o katolický časopis orientovaný zejména na mládež a zaměřený na novou evangelizaci.

Dílo

Pavel Zahradníček dává veškeré své dílo k dispozici jako volně šiřitelné. Na svém osobním webu uvádí text: Autor Pavel Zahradníček, držitel autorských práv, souhlasí s jakýmkoliv dalším šířením (kopírováním, vydáváním, elektronickým publikováním, překlady…) textu této publikace nebo jejích částí za předpokladu, že text nebude pozměněn (nebo pokud bude pozměněn, bude to výslovně uvedeno), a bude citován pramen. Na svém osobním webu umožňuje stažení svých děl v kompletní verzi.

Biblistika

Publikace Kopos. Namáhavá práce v Pavlových listech a ve starověkém kontextu (vydáno v Brně, nakladatelství Petr Veselý, 2004, ISBN 80-239-3974-2). Jde o odbornou práci z oboru novozákonní biblistiky zabývající se určitými aspekty textů apoštola Pavla. Analyzuje to, co souvisí s řeckými výrazy „kopos“ a „kopiaó“, které Pavel používá ve svých listech. Začíná od etymologie, výskytů a významů těchto lexémů ve starověkých textech (oddíl 1) a od popisu starověkých pohledů na práci a námahu (oddíl 2). Následuje výčet a popis elementů, které v Pavlově životě patřily k sumě toho, co on sám označuje slovy „kopos“ a „kopiaó“ (oddíl 3). Po těchto oddílech, které jsou prospěšné pro hlubší porozumění problematice v jejím dobovém kontextu, je provedena syntéza Pavlova pohledu na skutečnosti, které vyjadřuje slovem „kopos“ (oddíl 4). Publikace si všímá i způsobu, jakým byly Pavlovy myšlenky a jeho zkušenosti rozvíjeny a aplikovány ještě v kontextu starověkého křesťanství – v dalších novozákonních textech a ve spisech apoštolských otců (oddíl 5). Obsahuje i aplikaci a aktualizaci získaných poznatků na současnou dobu (oddíl 6).

Scénáře k téměř dvou desítkám vydání rozhlasového pořadu Bible v liturgii vysílaného na Rádiu Proglas. Psal je jako spolupracovník Českého katolického biblického díla s tématy (názvy pořadů) např. Nemoc a zdraví z biblického pohledu, Konec světa podle Nového zákona, Advent, Prorok Eliáš a jeho doba, Narození Ježíše Krista, Kánon Písma svatého, Smysl utrpení nevinného člověka... Pořady jsou vysílány od roku 2002 a až do současnosti (tj. do roku 2010) reprízovány.

Komiksy

Je autorem scénářů téměř dvou desítek kreslených komixů s různou tematikou (biblickou, historickou, hagiografickou, ale i pohádkovou nebo dobrodružnou). Vycházely jednotlivě ve Zpravodaji FATYMu a pak souhrnně pod názvem Comicsy pro zábavu i k zamyšlení (ISBN 80-239-9703-3).

Odkazy

Související články

  • TV-MIS
  • A. M. I. M. S.
  • Milujte se!

Zdroje

Externí odkazy

Reference

Základní text sekcí životopis, dílo a biblistika byl založen převzetím z osobní stránky Pavla Zahradníčka a posléze upraven.


The contents of this page are sourced from Wikipedia article on 23 Jun 2020. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.
comments so far.
Comments
From our partners
Sponsored
Reference sources
References
https://tools.wmflabs.org/blahma/noportrait.php?Pavel_Zahradn%C3%AD%C4%8Dek
http://www.fatym.com/zahradnicek/
http://www.fatym.com/
http://www.tv-mis.cz/titul.php?id=75
http://www.proglas.cz/
https://aleph.nkp.cz/F/?ccl_term=wau=mzk2004224089+or+wkw=mzk2004224089&func=find-c&local_base=skc
http://www.tv-mis.cz
http://www.tv-mis.com
http://www.milujte.se
http://www.fatym.com/taf/
https://aleph.nkp.cz/F/?func=find-c&local_base=aut&ccl_term=ica=mzk2004224089
https://viaf.org/viaf/84573616/
arrow-left arrow-right instagram whatsapp myspace quora soundcloud spotify tumblr vk website youtube pandora tunein iheart itunes