Quantcast
PB
26 views this week
Paul Böning

Paul Böning

The basics
Quick Facts
Gender male
Birth November 6, 1887
Death December 26, 1972
The details
Biography

Paul Johannes Böning (ur. 6 listopada 1887 w Atens/Oldenburg, zm. 26 grudnia 1972 w Hanowerze) – niemiecki profesor elektrotechniki w Niemczech i w Chinach, autor wybitnych prac naukowych z tej dziedziny.

Życiorys

Jego ojciec był właścicielem drukarni. W latach 1908-­1912 Paul studiował elektrotechnikę na Politechnice w Monachium. Po studiach pracował w firmach Siemens­-Schuckert, Telefunken, IG Farben w Ludwigshafen i Offenbach w latach 1912­-1922. Podczas I wojny światowej zastał powołany do służby wojskowej. Podjął działalność dydaktyczną jako docent w Szkole Inżynierskiej w Mannheim w 1919 a w roku 1922 objął profesurę elektrotechniki na Państwowym Uniwersytecie Tongji w Wusong koło Szanghaju. Ten uniwersytet z niemieckim językiem wykładowym został utworzony po I wojnie światowej przez Chiny we współpracy z Niemcami. Wykorzystano doświadczenie zebrane wcześniej przy organizacji i rozwoju szkoły medycznej i szkoły technicznej w Szanghaju utworzonych wcześniej przez Cesarskie Niemcy. Pierwszym zadaniem Böninga było utworzenie Instytutu Elektrotechnicznego wraz z laboratoriami w wybudowanym i przeznaczonym do tego celu budynku. W 1926 r. Paul Böning obronił pracę doktorską na Politechnice w Brunszwiku "O powstawaniu ładunku elektrycznego podczas przepływu cieczy izolacyjnych i roztworów koloidalnych przez materiały włókniste".

W 1932 r. Uniwersytet Tongji wraz z budynkiem Instytutu Elektrotechnicznego został poważnie uszkodzony w wyniku japońskiego nalotu bombowego. Profesor Böning przystąpił do odbudowy i zdołał dzięki pomocy z Niemiec ponownie wyposażyć laboratoria Instytutu Elektrotechniki. W 1936 r. władze niemieckie jako sojusznik Japonii postanowiły odwołać swych obywateli z Chin. Mimo ważnego do 1937 kontraktu z Uniwersytetem Tongji Prof. Böning musiał powrócić do Niemiec i przyjąć stanowisko Profesora Elektrotechniki i Wysokich Napięć we Wrocławiu. Po swoim poprzedniku Böning przejął wykłady z Podstaw Elektrotechniki, Teorii Prądów Przemiennych, Metrologii i Techniki Wysokich Napięć. W styczniu 1945 r. otrzymał nakaz przeniesienia wyposażenia na Politechnikę w Dreźnie. Po przeżyciu nalotu na Drezno w lutym 1945 r., Paul Böning pracował do listopada 1945 r. przy odbudowie zniszczonych budynków Politechniki.

W latach 1946­-1955 był zatrudniony w firmie Dielektra w Porz nad Renem. Już od 1949 r. wykładał technikę wysokich napięć na Politechnice w Akwizgranie a w 1955 r. objął tam stanowisko Profesora Honorowego. W 1957 r. przeszedł na emeryturę i zamieszkał w Hanowerze gdzie zmarł. Miał troje dzieci.

Tematyka zainteresowań Böninga obejmowała technikę wysokich napięć: przebicie izolacji stałej i olejowej (efekt wymiarowy próbek, wpływ temperatury, tworzenie się kawit w oleju, efekt hydrodynamiczny w oleju przy bardzo wysokim napięciu), miernictwo wysokonapięciowe i generacja wysokich napięć. Drugi obszar to pionierskie badania z zakresu elektrostatyki i teorii dielektryków: elektryzacja pyłu, rozkład napięcia w izolacji kabli, zależność współczynnika strat dielektrycznych od temperatury, napięcia i częstotliwości, napięcie powrotne, ładunek przestrzenny, prądy anomalne w dielektrykach, elektrety.

Najważniejsze publikacje

­* Einfuehrung in die Symbolische Methode zur Loesung von Wechselstromaufgaben. Verlag der Tung Chi Universitaet Woosung, China. ­* Elektrische Isolierstoffe: ihr Verhalten auf Grund der Ionenadsorption an inneren Grenzflaechen. Vieweg, Braunschweig 1938. ­* Messen hochen elektrischer Spannungen. Karlsruhe, Braunschweig 1953. ­* Das Kleines Lehrbuch der elektrischen Festigkeit. Karlsruhe, Braunschweig, 1955. oraz co najmniej 33 artykułów naukowych w czasopismach niemieckich.

Przypisy

The contents of this page are sourced from Wikipedia article. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.
comments so far.
Comments
Życiorys Najważniejsze publikacje Przypisy
arrow-left arrow-right arrow-up arrow-down instagram whatsapp myspace quora soundcloud spotify tumblr vk website youtube stumbleupon comments comments pandora gplay iheart tunein pandora gplay iheart tunein itunes