Quantcast
peoplepill id: ottilie-von-goethe
OVG
1 views today
1 views this week
Ottilie von Goethe
The basics

Quick Facts

From Poland Austria
Gender female
Birth 31 October 1796, Gdańsk, Pomeranian Voivodeship, Poland
Death 26 October 1872, Vienna, Austria (aged 76 years)
Family
Mother: Henriette Ulrike Ottilie von Pogwisch
Spouse: August von Goethe
Children: Alma von GoetheWolfgang Maximilian von GoetheWalther von Goethe
Ottilie von Goethe
The details (from wikipedia)

Biography

Ottilie Wilhelmine Ernestine Henriette von Goethe, baronówna (Freiin) von Pogwisch (ur. 31 października 1796 w Gdańsku, zm. 26 października 1872 w Weimarze) – pisarka, wydawca, synowa Johanna Wolfganga von Goethe. Jej ojciec, oficer pruski baron Wilhelm Julius von Pogwisch, pochodził ze szlachty holsztyńskiej, a matka Henriette była hrabianką von Henckel-Donnersmarck.

Do ojca należały posiadłości ziemskie w pobliżu Gierdaw oraz w obecnej gminie Górowo Iławeckie niedaleko miejscowości Worławki (niem. Worlack) i inne, utracił jednak wszystkie. Wtedy jego teściowa hrabina Henckel von Donnersmarck w 1802 doprowadziła do rozwodu, a Henriette wraz z córkami Otylią i Ulryką (Ulrike) w 1809 przeniosła się do Weimaru, gdzie za pośrednictwem matki uzyskała miejsce damy dworskiej u wielkiej księżnej Luise.

Obydwie córki, Otylia i Ulryka, kształciły się prywatnie (w domu), uczyły się języka francuskiego oraz angielskiego, mogły brać udział w uroczystościach dworskich. Panna Otylia, niebieskooka szatynka, była bardzo muzykalna, jej głos alt był określany jako ciepły. Przy okazji towarzyskich popisów artystycznych poznał ją August, syn Goethego. Pobrali się w 1817 i zamieszkali w świeżo urządzonym mieszkaniu mansardowym na drugim piętrze w domu Goethego w Weimarze.

W ciągu następnych 15 lat kreatywna pani Goethe była organizatorką życia towarzyskiego skupionego wokół starszego Goethego. Wspierała go w poczynaniach artystycznych i pielęgnowała, gdy był obłożnie chory. W 1829 założyła czasopismo literackie Chaos. Pierwszy numer ukazał się we wrześniu 1829. Wydawcą była Otylia, a do redakcji należeli James Patrick Parary, radca dworu Frédéric Soret oraz dr Johann Peter Eckermann. Mąż August zmarł w 1830 w Rzymie, gdzie został pochowany, a jego ojciec Johann Wolfgang w 1832. Testament teścia był zaskakujący, zapisał Otylii dom, ogród, sprzęty, srebra i inne nieruchomości, a z dochodów uzyskanych z jego dzieł przeznaczył rentę dla synowej oraz wnuków. Jednak w przypadku ponownego zamążpójścia renta ulegała wstrzymaniu. W ten sposób Goethe przeszkodził finansowo wdowie w zawarciu ponownego małżeństwa.

Po śmierci teścia Otylia musiała spłacać pozostałe długi i popadła w poważne trudności finansowe. Jej sytuację najlepiej obrazuje tytuł jednego z jej utworów Żebraczka z Weimaru (niem. Die Bettlerin von Weimar). W następnych latach wiele podróżowała, również przez pewien czas przebywała w Wiedniu. Po powrocie do Weimaru zajęła się wraz z synami upowszechnianiem spuścizny Goethego.

Bibliografia

The contents of this page are sourced from Wikipedia article. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.
comments so far.
Comments
From our partners
Sponsored
Sections Ottilie von Goethe

arrow-left arrow-right instagram whatsapp myspace quora soundcloud spotify tumblr vk website youtube pandora tunein iheart itunes