Quantcast
OM
25 views this week
Otakar Marvánek

Otakar Marvánek

Eský malíř, grafik a výtvarný kritik
The basics
Quick Facts
Intro Eský malíř, grafik a výtvarný kritik
Countries Czechoslovakia
Occupations Painter
A.K.A. Otakar Marvanek
Gender male
Birth March 28, 1884 (Prague)
Death October 25, 1921 (Prague)
The details
Biography

Otakar Marvánek (28. března 1884 Praha-Nové Město – 25. října 1921 Praha-Královské Vinohrady), byl český malíř, grafik a výtvarný kritik.

Život

Narodil se v Praze na Novém Městě. Jeho otec Josef Marvánek byl truhlářem. V letech 1904-1908 studoval na pražské malířské akademii. Krom přípravného studia se připravoval i ve speciálce prof. H.Schwaigra. Byl členem skupiny Tvrdošíjní a výtvarným kritikem "Českého slova". V letech 1910 – 1911 pobýval v italském Fasanu na Gardském jezeře, a to jak ze studijních, tak i zdravotních důvodů. Na kratší studijní cesty zajížděl do německých měst s věhlasnými pinakotékami – Mnichova, Drážďan, Kolína nad Rýnem aj. V roce 1913 odjel do Paříže, kde se seznámil s díly Cézanna, Matisse, van Gogha a jiných francouzských impresionistů. Marvánek byl mimořádný zjev našeho moderního malířství. Zemřel předčasně 25. října 1921 na pražských Královských Vinohradech na selhání srdce . Pohřben je na Vinohradském hřbitově. V roce 1922 byla v Domě umělců v Praze uspořádána jeho posmrtná výstava. Na výstavě bylo k vidění na dvě stovky obrazů, kreseb a studií ryze autorského malířského rukopisu.

Jeho dílo je zastoupeno ve sbírce Moravské galerie v Brně, Národní galerie v Praze, Galerie výtvarného umění v Chebu a v Galerii Benedikta Rejta v Lounech.

Galerie

The contents of this page are sourced from Wikipedia article. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.
comments so far.
Comments
Život Galerie Odkazy
arrow-left arrow-right arrow-up arrow-down instagram whatsapp myspace quora soundcloud spotify tumblr vk website youtube stumbleupon comments comments pandora gplay iheart tunein pandora gplay iheart tunein itunes