peoplepill id: osyp-shpytko
OS
Brazil Ukraine
1 views today
1 views this week
The basics

Quick Facts

Work field
Gender
Male
Place of birth
Horodnytsia, Ukraine
Death
1942 (aged 72 years)
Place of death
Rio de Janeiro, Brazil
Age
72 years
The details (from wikipedia)

Biography

Osyp Szpytko (ukr. Осип Шпитко) (ur. 4 kwietnia 1869 r. w Horodnicy, zm. 1942? w Brazylii) – ukraiński pisarz, satyryk (pod pseud. Hracia Szczypawki), publicysta, poeta, redaktor czasopism, śpiewak, dyrygent, stroiciel instrumentów, domowy nauczyciel, aktor polskich amatorskich zespołów teatralnych, także profesjonalny bilardzista i gracz w karty.

Urodził się w rodzinie chłopskiej i uczęszczał jedynie do szkoły elementarnej i na kursy przygotowawcze do seminarium nauczycielskiego w Tarnopolu, nie otrzymawszy pełnego wykształcenia, co było potem przedmiotem jego kompleksów, ale równocześnie manifestowanej pogardy dla "uniwersyteckich mądrali". Rodzinne legendy mówią, że nauczył się czytać w wieku 4 lat, a jako 5-letni chłopiec zaczął śpiewać w cerkiewnym chórze. Bardzo wcześnie uciekł z domu, aby brać udział w spektaklach polskich grup teatralnych, które wędrowały po całym kraju i często bankrutowały. Szpytko porzucił teatr na rzecz ruchu społecznego - grupy "gnębionych i zniewolonych braci", aby szybko stać się działaczem ruchu socjalistycznego i stworzyć anarchistyczną grupę pn. Towarystwo mesnykiw (Towarzystwo mesjarzy).

Plotki o życiu Szpytka głoszą, że ożenił się ze starszą od siebie kobietą z rodziny arystokratycznej, lecz zanim ją porzucił, zdążył zabić jej kochanka. Dużo później, przebywając w Ameryce Południowej, chwalił się na łamach prasy, że przyszło mu 25 razy gościć w więzieniach, które traktował jak drugi dom. Wprawdzie za przyczynę prześladowań podawał... prześladowania narodowe, a sam występował w roli bojownika za ukraińską wolność.

Osiedlił się w końcu na Bukowinie, gdzie w 1899 r. w Czerniowcach redagował czasopismo "Bukowina". W tym samym czasie zaczął publikować własne teksty literackie - zbiorek poetycki, autobiograficzne powieść Wyrid (Wyrodek?), którą krytyka przegapiła, choć uchodzi za jedną z najlepszych rzeczy napisanych przez Szpytkę, a także zarys Opryszok w rewerendi. Próbował redakcyjnych sił przy wydaniu czasopisma "Antychryst". Brak danych i tutułów o publikowanych wówczas innych utworach Szpytki, choć wiadomo, że je publikował.

W 1905 r. przyjechał do Lwowa, gdzie trafił do kręgu artystów Mołodej Muzy i kawiarni Monopol, w której najczęściej rezydowali. Petro Karmanśkyj we wspomnieniach z 1935 r. Ukrajinśka bohema poświęcił Szpytce cały rozdział, w którym opowiada o sprzecznym charakterze pisarza - awanturnika, ironisty, sceptyka, ale też patrioty i idealisty - oraz jego funkcjonowaniu w środowisku ukraińskiej bohemy tamtych lat. Karmanśkyj, zresztą, także został emigrantem w Brazylii i tam spotkali się po latach. We Lwowie Szpytko pracował jako redaktor czasopism "Ruśka chata" i "Dzwin" (1905-1906).

Z twórczości Osypa Szpytki ukraińska literatura odnotowała jedynie kilka książek: zbiorek poetycki Osinni kwity (Осінні квіти, Lwiw 1910), pamflet Opryszok w rewerendi. Prawdywa istarijia borysławśkoho pekła (Опришок в реверенді. Правдива історія бориславського пекла, Lwiw 1909). Głównym obiektem ataków zbuntowanego literaty-anarchisty byli "panowie", "burżuje", "popi" oraz - zgodnie z ówczesną niepoprawnością polityczną - "żydzi" i "wszelkie durnie". Ostatnia informacja o życiu w Europie mówi o redagowaniu przez Szpytkę w 1912 r. czasopisma "Pidhirśkyj dzwin".

O dalszych losach pisarza wiadomo, że wiodły jeszcze przed wybuchem I wojny światowej przez Kanadę, potem Stany Zjednoczone, aż do Brazylii. Dużą część tej zaoceanicznej trasy - ponad pół tysiąca mil - przemierzył piechotą, z braku środków na podróż. Twierdził, że z ojczyzny został wypędzony przez "ziomków" i "dzikusów". Żył na emigracji jak wolny człowiek wśród ukraińskiej diaspory, drocząc się z miejscową diasporą polską i zarabiając na życie hazardem i grą w bilard na pieniądze, w której stał się mistrzem. Emigracyjnych braci namówił do uczestnictwa w organizacji walczącej o wyzwolenie Ukrainy pn. Czarna maska. Mieszkał w południowej Kurytybie, potem w São Paulo i Rio de Janeiro; publikował po portugalsku pod pseud. Osyp Stefanowycz serię artykułów na temat historii i kultury Ukrainy pn. "Chrystos narodiw" ("Chrystus narodów"), pod którą rozumiał osobliwą, mesjanistyczną rolę narodu ukraińskiego.

W Brazylii ukazał się portugalskojęzyczny zbiór nowel Szpytki pt. Na mohyli żyttia (Na mogile życia, 1930). Brazylijscy krytycy porównywali jego prozę z dokonaniami Lwa Tołstoja i Leonida Andriejewa. Został jako literat doceniony, lecz nie wśród rodaków. Na koniec życia zafundował sobie jeszcze jedną miłosną przygodę - z rosyjską grafinią-pianistką, uciekinierką ze Związku Sowieckiego, która emablował, reklamował i komplementował na łamach miejscowej prasy. Nie wiadomo, którym doniesieniom z życia Osypa Szpytki należy dać wiarę, a które pozostają barwnymi plotkami, jego biografia i różnojęzyczna twórczość pozostaje dla badaczy nieodkryta.

Bibliografia

The contents of this page are sourced from Wikipedia article on 24 Mar 2020. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.
Lists
Osyp Shpytko is in following lists
comments so far.
Comments
From our partners
Sponsored
Reference sources
References
Osyp Shpytko
arrow-left arrow-right instagram whatsapp myspace quora soundcloud spotify tumblr vk website youtube pandora tunein iheart itunes