Quantcast
peoplepill id: ondrej-zavodsky
OZ
1 views today
1 views this week
Ondřej Závodský

Ondřej Závodský

Czech lawyer
Ondřej Závodský
The basics

Quick Facts

Intro Czech lawyer
Is Lawyer
From Czech Republic
Type Law
Gender male
Birth 20 November 1979, Prague
Age 41 years
The details (from wikipedia)

Biography

JUDr. Ondřej Závodský, Ph.D. (* 20. listopadu 1979 Praha) je český právník a státní úředník, od února 2014 náměstek ministra financí ČR pro oblast majetek státu.

Život

Po úspěšném složení maturity na obchodní akademii v roce 1998 vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze (promoval v roce 2003 a získal tak titul Mgr.). O rok později složil na téže fakultě rigorózní zkoušku a obdržel titul JUDr. V roce 2011 pak obhájil disertační práci o významu zásady veřejnosti v trestním procesu a získal titul Ph.D.

Již při studiu byl od března 2000 externím spolupracovníkem Zemských novin a Českého slova. V září 2000 se stal zaměstnancem společnosti NTISK, a. s., která vlastnila Zemské noviny, a od prosince 2000 pak zaměstnancem společnosti Vltava-Labe-Press, a. s., která začala vlastnit Zemské noviny a vlastní i České slovo. Od června 2001 spolupracuje se středočeskými Deníky Bohemia a od června 2002 je externím spolupracovníkem Večerníku Praha.

Po ukončení vysokoškolského studia nastoupil od listopadu 2003 do organizace Zařízení služeb pro ministerstvo vnitra, kde nejdříve působil jako referent právního úseku (od roku 2005 byl ředitelem tohoto úseku). Ve své funkci opakovaně upozorňoval na různě podezřelé smlouvy a proto byl v září 2010 sesazen na pozici řadového referenta (jeho kolega, který mu pomáhal, byl propuštěn). Důkazy předal ministru vnitra ČR Radku Johnovi, ale odpovědi se nedočkal. Neuspěl ani na Policii ČR, navíc jemu a jeho rodině začaly chodit výhrůžné anonymy. Po medializaci případu mu bylo nabídnuto od února 2011 místo vedoucího právního oddělení Zařízení služeb pro ministerstvo vnitra, což přijal. Navíc mu Nadační fond proti korupci udělil na jaře 2011 Cenu za odvahu a šek v hodnotě 100 000 Kč. Poskytl mu také právní a mediální podporu a celou kauzu dále sleduje.

Rozhodl se spolupracovat s KDU-ČSL, pro niž připravil volební program v oblasti spravedlnosti a boje proti korupci. Ve volbách do Poslanecké sněmovny PČR v roce 2013 také kandidoval jako nestraník za KDU-ČSL, a to na 4. místě kandidátky v Hlavním městě Praze. Díky preferenčním hlasům se sice posunul na druhé místo, ale vzhledem k zisku jednoho mandátu pro KDU-ČSL v Praze skončil na pozici prvního náhradníka.

Dne 17. února 2014 jej ministr financí ČR Andrej Babiš jmenoval svým náměstkem pro oblast majetku státu. Do jeho agendy také spadá dohled nad loteriemi.

Ondřej Závodský je nevidomý. Angažuje se v občanském sdružení Okamžik, kde zpracovává stanoviska k sociálně-právním otázkám zdravotně postižených. Se sdružením Oživení spolupracuje na projektech v oblasti boje proti korupci. Zpracovává analytické materiály a posudky k legislativním návrhům a právním stanoviskům pro Poslaneckou sněmovnu a Senát PČR. Vzhledem k těmto aktivitám a ke kauze kolem smluv na Zařízení služeb pro ministerstvo vnitra bývá označován za českého whistleblowera (tj. oznamovatel nezákonných praktik na pracovišti).

Reference

The contents of this page are sourced from Wikipedia article. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.
comments so far.
Comments
From our partners
Sponsored
arrow-left arrow-right instagram whatsapp myspace quora soundcloud spotify tumblr vk website youtube pandora tunein iheart itunes