Quantcast
peoplepill id: norbert-auerbach
NA
1 views today
1 views this week
Norbert Auerbach

Norbert Auerbach

Czech film producer
Norbert Auerbach
The basics

Quick Facts

Intro Czech film producer
Was Film producer
From Czech Republic
Type Film, TV, Stage & Radio
Gender male
Birth 4 November 1922, Vienna, Austria
Death 12 December 2009, Prague, Czech Republic (aged 87 years)
Star sign Scorpio
Peoplepill ID norbert-auerbach
The details (from wikipedia)

Biography

Norbert Auerbach, Norbert T. Auerbach, Norbert Theo Auerbach (4. listopadu 1922 Vídeň – 12. prosince 2009 Praha) byl česko-americký filmový producent, který se během svého působení v USA vypracoval až na pozici prezidenta produkční společnosti United Artists.

Vyrůstal v prostředí filmu, jeho otec Josef Auerbach, který pochází z Polska, po příchodu do Prahy roku 1924 založil filmové společnosti Elektafilm a Slaviafilm, které produkovaly jedny z nejúspěšnějších českých předválečných filmů (Peníze nebo život s Werichem a Voskovcem, Cesta do hlubin študákovy duše, ad.).

Před začátkem války, v roce 1939, celá rodina emigrovala přes Paříž a Rio de Janeiro do USA. Zde Norbert Auerbach studoval ekonomiku na univerzitě v Los Angeles. Pak vstoupil do americké armády a přes 4 roky strávil u tankové divize na bojištích Evropy, vylodil se tři dny po Dni D v Normandii a došel se svou jednotkou až do Německa.

Po válce začal pracovat jako poslíček u produkční společnosti Columbia Pictures, pak u United Artists kde během let povýšil až na prezidenta firmy, kterým byl dva roky na začátku 80. let. Stál u vzniku celé řady známých a úspěšných filmů (Hair, Most u Remagenu, Muž z Ria, Rocky, Růžový panter, West Side Story nebo rané filmy Woodyho Allena) a také přišel s nápadem na zfilmování jedné knižní řady – o agentu Jejího veličenstva Jamesi Bondovi (první byl Dr. No).

Osobně se také znal s Ronaldem a Nancy Reaganovými, pro Ronalda Reagana pracoval jako poradce v době jeho prezidentského mandátu v komisi pro komunikaci a propagaci.

V roce 1985 se Auerbach vrátil do Evropy, do Paříže. Od roku 1989 žil opět v Praze, počtvrté ženatý, tentokrát s Češkou Alenou, předtím měl za ženy Američanku (dva synové), Rakušanku (dva synové) a jako první Španělku. V Praze pracoval pro Nadaci Sue Ryderové. Auerbach byl dlouholetým členem Prague Society for International Cooperation (Pražské společnosti pro mezinárodní spolupráci) - nejlépe známého za Cenu občanství Hanno R. Ellenbogena (Hanno R. Ellenbogen Citizenship Award).

V prosinci 2006 Norbert vydal knihu svých vzpomínek Z Barrandova do Hollywoodu, v níž vzpomíná na významné události svého života s nadsázkou a sebeironií. Nejedná se tedy o klasický životopis.

Citáty

Můj život tady je velice pohodlný, mám dost činností. Jenom někdy je těžký se smířit s tím, že patnáct let po revoluci je v hlavách lidí pořád ještě tolik problémů, které zůstaly z tamté doby. Podívejte na naši politiku, vždyť je to hanba. Politici, kteří by měli dávat příklad, dávají špatný příklad. Korupce je v celém světě, ale tady je to považované za normální.

Externí odkazy

The contents of this page are sourced from Wikipedia article on 23 Jun 2020. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.
comments so far.
Comments
From our partners
Sponsored
Reference sources
References
http://www.svet.czsk.net/clanky/osobnosti/auerbach.html
http://www.cs-magazin.com/2004-09/view.php?article=articles/cs0409128.htm
https://web.archive.org/web/20070224185501/http://www.penize.czech-tv.cz/vysilani/1176221164-uvolnete-se-prosim/9398-milan-jancik-iva-kubelkova-norbert-auerbach.html
http://www.pametnaroda.cz/witness/index/id/8
http://www.imdb.com/name/nm0041724/
https://aleph.nkp.cz/F/?func=find-c&local_base=aut&ccl_term=ica=xx0058023
http://d-nb.info/gnd/116377488
http://isni.org/0000000444800229
https://viaf.org/viaf/15518369/
arrow-left arrow-right instagram whatsapp myspace quora soundcloud spotify tumblr vk website youtube pandora tunein iheart itunes