Quantcast
Mirosław Ryba: Anestezjolog (born: 1948 - died: 2015) | Biography, Facts, Information, Career, Wiki, Life
peoplepill id: miroslaw-ryba
MR
2 views today
2 views this week
Mirosław Ryba
Anestezjolog

Mirosław Ryba

Mirosław Ryba
The basics

Quick Facts

Intro Anestezjolog
Was Physician Anaesthetist
From Poland
Field Healthcare
Gender male
Birth 13 November 1948, Łódź, Łódź Voivodeship, Poland
Death 5 February 2015, Warsaw, Masovian Voivodeship, Poland (aged 66 years)
Star sign Scorpio
Family
Father: Marian Ryba
Education
Medical University of Warsaw (-1972)
The details (from wikipedia)

Biography

Mirosław Stanisław Ryba (ur. 13 listopada 1948 w Łodzi, zm. 5 lutego 2015 w Warszawie) – profesor, polski lekarz, anestezjolog, syn Mariana Ryby, generała brygady Wojska Polskiego.

Życiorys

W 1972 ukończył studia medyczne na Akademii Medycznej w Warszawie i rozpoczął w 1975 pracę w Centrum Medycyny Doświadczalnej i Klinicznej Polskiej Akademii Nauk w Warszawie (obecnie Instytucie Medycyny Doświadczalnej i Klinicznej im. M. Mossakowskiego Polskiej Akademii Nauk). Stopień dr nauk przyrodniczych uzyskał w 1977, a w 1989 stopień doktora habilitowanego. Posiadał specjalizację z neurofizjologii (1977), anestezjologii i reanimacji (1983). Poza zainteresowaniami medycznymi interesował się fizyką, genetyką i ochroną przyrody. Był członkiem władz Polskiego Związku Łowieckiego, członkiem The New York Academy of Sciences (od 1996), Europejskiego Towarzystwa Klinicznej Fizjologii Oddychania (od 1990) i Polskiego Towarzystwa Neurochirurgów (1995).

Głównym Jego działaniem zawodowym była medycyna. Z tego zakresu opublikował ponad 150 prac na podstawie własnych badań i zespołów naukowych, którymi kierował. Jest współautorem wielu technik medycznych i chirurgicznych, które obecnie są powszechnie stosowane.

Od dzieciństwa miał szczególne zainteresowania przyrodnicze. W 2006 utworzył Polską Fundację Odtworzenia Tura, wcześniej, w trakcie działań zawodowych, wiele pracował ze zwierzętami. Przeprowadzał szereg ważnych doświadczeń, m.in. opracował model krwotoku podpajęczynówkowego u szczurów. Istotnie wspierał badania i opiekę medyczną nad zwierzętami w Miejskim Ogrodzie Zoologicznym w Warszawie, zdarzało się, że osobiście brał udział w trudnych zabiegach chirurgicznych na cennych zwierzętach.

Po wypadku, kiedy musiał wycofać się z życia zawodowego, zajął się działaniami związanymi z odtworzeniem tura. Zaprosił do współpracy wielu wybitnych naukowców z różnych dyscyplin z kraju i zagranicy. Przez szereg lat ściśle współpracował z prof. Ryszardem Słomskim z Katedry Biochemii i Biotechnologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, jak również z prof. Zdzisławem Smorągiem z Instytutu Zootechniki – Państwowego Instytutu Badawczego w Balicach, prof. Jackiem Modlińskim z Instytutu Genetyki i Hodowli Zwierząt PAN w Jastrzębcu i lek. wet. Alexandrem hr. Dzieduszyckim z Warszawy. W 2010 współorganizował First International Conference on the Restoration of Endangered and Extinct Animals w Jastrzębcu koło Warszawy.

Równocześnie z badaniami genetycznymi realizował inne cele Fundacji, takie jak popularyzowanie wiedzy o turze, wspieranie zrównoważonego rozwoju polskiej przyrody, kompletowanie szkieletu tura, gdyż dotychczas są jedynie trzy na świecie i to nie całkiem kompletne. W ramach tych działań wydał wraz z prof. Ryszardem Słomskim oraz lekarzem weterynarii Alexandrem Dzieduszyckim książkę w języku polskim i angielskim, zatytułowaną „Czy tur powróci do polskich lasów” (2008) i odpowiednio „Will an Aurochs come back to Polish forests” (2010), opisującą historię, warunki życia i inne szczegóły dotyczące tura.

Przypisy

The contents of this page are sourced from Wikipedia article on 11 Sep 2020. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.
comments so far.
Comments
From our partners
Sponsored
Sections Mirosław Ryba

arrow-left arrow-right instagram whatsapp myspace quora soundcloud spotify tumblr vk website youtube pandora tunein iheart itunes