Quantcast
peoplepill id: miroslav-mraz
MM
1 views today
1 views this week
Miroslav Mráz

Miroslav Mráz

Czech writer
Miroslav Mráz
The basics

Quick Facts

Intro Czech writer
Was Writer
From Czech Republic
Type Literature
Gender male
Birth 14 November 1925, Písek, Czech Republic
Death 2002 (aged 76 years)
Star sign Scorpio
Peoplepill ID miroslav-mraz
The details (from wikipedia)

Biography

Miroslav Mráz, známější pod pseudonymem Xaver (14. listopadu 1925 Písek – ? Tel Aviv) byl český spisovatel a rozhlasová osobnost komunistického režimu.

Život

O jeho životě lze zjistit jen málo přesných zpráv. Mráz ve svých četných životopisech často mystifikoval a proto je k dispozici jen malé množství použitelných informací. Po druhé světové válce se údajně objevil v hereckém prostředí (Realistické divadlo), byl pokládán za poměrně talentovaného, postupem času vstoupil do služeb StB a především z tohoto důvodu se v roce 1953 dostal k rozhlasu, kde fungoval nejen jako redaktor, ale i jako její agent, nasazený na rozhlasové pracovníky. Poté, co byl jeho pořad zrušen, teatrálně vystoupil z komunistické strany, přihlásil se k judaismu a s povolením československých úřadů emigroval do Izraele, kde také zemřel. Přesné datum se ale zatím nepodařilo zjistit.

Nejvýznamnější a veřejnosti dosud nejznámější část jeho díla tvoří kratičké, asi minutové, silně prokomunistické rozhlasové fejetony, které rozhlas vysílal každodenně v letech 1969–1970, které byly ohlašovány jménem Xaver. Jejich charakter odpovídal spíše stalinistickému období než sedmdesátým letům, kdy již takto tupé, bezohledné útoky vůči emigraci a západnímu světu působily spíše směšně. Do povědomí veřejnosti přešly jako mem, nápisy „Servít je vůl“ nahradily na některých místech nápisy typu „Servíte promiň, vůl je Xaver“. Komunistické vedení rozhlasu si uvědomilo, že jeho agitační pořady na veřejnost působí spíše směšně a proto pořad nejen stáhlo z vysílání, ale i fyzicky zničilo většinu nahrávek. Z asi čtyř set pořadů se díky nahrávkám posluchačů dochovaly jen čtyři.

Za svého života publikoval jen jediný román, poloautobiografickou dělnickou baladu Jen hrobař zaplakal (1974 a znovu 2001). Tento román se setkal s relativním úspěchem, byl dokonce přeložen do maďarštiny (Csak a sírásó könnyezte meg). Údajně měl také v rukopise několik dalších rozhlasových i prozaických textů, ty ale nikdy nepublikoval. Tvořil také dramatická pásma pro vojenské umělecké soubory a socialisticko-realistické divadelní hry (hrála se jediná: Myši a hvězdy).

Jeho bizarní život se stal předmětem sedmidílné a úspěšné rozhlasové hry Xaver Jana Vedrala, uvedené v roce 2009. Mrázův životní příběh je zde traktován parodisovanými literárními postupy mysteriózního thrilleru ve stylu Dana Browna. Xavera v této hře ztvárnil herec Tomáš Töpfer, který za svůj výkon získal první místo v anketě Neviditelný herec.

Externí odkazy

The contents of this page are sourced from Wikipedia article on 23 Jun 2020. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.
comments so far.
Comments
From our partners
Sponsored
Reference sources
References
https://aleph.nkp.cz/F/?ccl_term=wau=jk01082246+or+wkw=jk01082246&func=find-c&local_base=skc
https://tools.wmflabs.org/blahma/noportrait.php?Miroslav_Mr%C3%A1z
https://www.obalkyknih.cz/view_auth?auth_id=jk01082246
http://www.lidovky.cz/zivot-a-dilo-ryziho-kolaboranta-xavera-d90-/zpravy-domov.aspx?c=A080820_102451_ln-specialy_svo
http://www.radio.cz/cz/clanek/59987
http://www.rozhlas.cz/vltava/literatura/_zprava/892668
http://www.xaver.estranky.cz
http://www.rozhlas.cz/archiv/zamikrofonem/_zprava/xaver-zvukovy-roman-z-horke-lasky--1722430
https://aleph.nkp.cz/F/?func=find-c&local_base=aut&ccl_term=ica=jk01082246
http://isni.org/0000000055628728
http://id.loc.gov/authorities/n88626012
https://viaf.org/viaf/1586321/
http://www.worldcat.org/identities/lccn-n88626012
arrow-left arrow-right instagram whatsapp myspace quora soundcloud spotify tumblr vk website youtube pandora tunein iheart itunes