peoplepill id: michal-niczko
MN
Poland
1 views today
2 views this week
Michał Niczko
Polish officer

Michał Niczko

The basics

Quick Facts

Intro
Polish officer
From
Work field
Gender
Male
Star sign
CapricornCapricorn
Death
9 January 1961 (aged 57 years)
Age
57 years
The details (from wikipedia)

Biography

Michał Niczko (ur. 12 stycznia 1904, zm. 9 stycznia 1961) – polski oficer Marynarki Wojennej i handlowej, kapitan żeglugi wielkiej, uczestnik wojny polsko-bolszewickiej i obrony Wybrzeża w 1939 roku, współorganizator nieudanej ucieczki morzem do Szwecji po kapitulacji Helu i uczestnik również nieudanej ucieczki z niemieckiego oflagu, w okresie powojennym służył we flocie handlowej. „Dalaj Lama” z książki Znaczy Kapitan Karola Olgierda Borchardta.

Życiorys

Michał Niczko urodził się 12 stycznia 1904 roku w majątku rodzinnym pod Kijowem, jako syn Gustawa i Heleny Moskalew. Po zakończeniu I wojny światowej wraz z rodzicami przeniósł się do Polski i rozpoczął naukę w gimnazjum w Miechowie. W 1920 roku zgłosił się jako ochotnik do Wojska Polskiego, zatajając swój młody wiek. Jako żołnierz 8 Dywizjonu Artylerii Konnej wziął udział w Bitwie Warszawskiej i walkach nad Bugiem we wrześniu. Zdemobilizowany po zawarciu zawieszenia broni, powrócił do szkoły. W latach 1923–1924 studiował prawo na Uniwersytecie Warszawskim, później rozpoczął studia w Szkole Morskiej w Tczewie, której Wydział Nawigacyjny ukończył w 1927 roku. W roku następnym odbył kurs podchorążych rezerwy przy Oficerskiej Szkole Marynarki Wojennej w Toruniu. Następnie rozpoczął pracę w marynarce handlowej, w 1936 roku uzyskał dyplom kapitana, od 1937 roku dowodził kolejno statkami „Puck”, „Hel”, „Śląsk” i „Oksywie”.

Ponownie zmobilizowany, jako podporucznik rezerwy, 24 sierpnia 1939 roku, został przydzielony do Oddziału Kutrów Trałowych. Uczestniczył w obronie Helu, utrzymując nocną komunikację morską z obrońcami Kępy Oksywskiej, a po jej kapitulacji dowodząc plutonem przeciwdesantowym w helskim porcie rybackim. W nocy z 1 na 2 października, już po zapadnięciu decyzji o kapitulacji Rejonu Umocnionego, za zgodą dowodzącego obroną kontradmirała Unruga, wziął udział w organizacji próby ucieczki grupy oficerów i marynarzy do Szwecji na dwóch kutrach rybackich. Był wybrany, jako doświadczony nawigator, na dowódcę jednego z nich (prawdopodobnie Hel 111 „Aleksander”). Po północy oba kutry zostały jednak zatrzymane w morzu przez niemieckie patrolowce, a ich załogi wzięte do niewoli.

Osadzony w Oflagu XVIII B Wolfsberg, wiosną 1940 roku podejmując z kilkoma towarzyszami próbę wykonania podkopu wiodącego poza druty ogrodzenia. Po jego wykryciu został karnie przeniesiony do Oflagu VII B w twierdzy Silberberg. Więziony w forcie Hohenstein, wraz z dziewięcioma innymi oficerami (w tym Jędrzejem Giertychem) wziął udział w brawurowej próbie ucieczki. W pierwszych dniach maja 1940 roku wydostali się z twierdzy, spuszczając po linie z niestrzeżonego okna, później małymi grupkami próbowali przedostać się na Węgry. Grupa Giertycha i Niczki została schwytana po kilku dniach niedaleko granicy czesko-węgierskiej. Przeniesiony karnie do Oflagu IV C Colditz, a następnie II C Woldenberg, został uwolniony w lutym 1945 roku.

Po powrocie do kraju został ponownie oficerem floty handlowej. Dowodził między innymi statkami „Kraków”, „Morska Wola”, „Borysław” i „Generał Bem”. Był również wykładowcą w Państwowej Szkole Morskiej w Szczecinie. Odsunięty od pływania w okresie stalinowskim, powrócił na morze po 1956 roku. Był dowódcą „Bytomia” (przemianowany „Borysław”), „Marcelego Nowotki”, którego poprowadził w pierwszym rejsie do Japonii, następnie statków „Pokój” i „Adolf Warski”. Mianowany dowódcą MS „Bydgoszcz” w jego dziewiczym rejsie, zmarł na pokładzie 9 stycznia 1961 roku, dwie godziny po opuszczeniu portu. Został pochowany na Cmentarzu Witomińskim (kwatera 68-3-6).

Jego postać występuje, jako „Dalaj Lama” (przezwisko nadane mu przez kolegów ze Szkoły Morskiej), na kartach książki Znaczy Kapitan, a opis ucieczki ze Srebrnej Góry zawarty jest w Krążowniku spod Somosierry Karola Olgierda Borchardta oraz Wrześniowcach Jędrzeja Giertycha.

Przypisy

The contents of this page are sourced from Wikipedia article on 22 Jun 2020. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.
Lists
Michał Niczko is in following lists
comments so far.
Comments
From our partners
Sponsored
Reference sources
References
Michał Niczko
arrow-left arrow-right instagram whatsapp myspace quora soundcloud spotify tumblr vk website youtube pandora tunein iheart itunes