Quantcast
peoplepill id: martin-hrdina
MH
1 views today
1 views this week
Martin Hrdina

Martin Hrdina

Czech architect and graphic designer
Martin Hrdina
The basics

Quick Facts

Intro Czech architect and graphic designer
Is Architect
From Czech Republic
Type Engineering
Gender male
Birth 28 September 1978, Velké Bílovice, Czech Republic
Age 42 years
Star sign Libra
The details

Biography

Martin Hrdina (* 28. září 1978, Velké Bílovice) je český interiérový architekt a grafický designér působící v Brně.

Život

Narodil se v rodině vinaře z Velkých Bílovic, Jaroslava Hrdiny. Od roku 1997 studoval na Fakultě architektury Technické univerzity v Liberci, v ateliéru architektky Heleny Jiskrové. Ta v Liberci působila jako hostující profesorka z Nizozemska a pod jejím vlivem Hrdina pokračoval ve studiu v Amsterdamu. Na Gerrit Rietveld Academy studoval obor interiérový design a v roce 2004 jej absolvoval s bakalářským titulem (bakalář designu, BDes.). O rok později dokončil i magisterské studium v Liberci s titulem inženýr architekt (Ing. arch.). Během svého nizozemského pobytu se začal více věnovat také grafickému designu. V roce 2006 založil vlastní grafické a designové studio. Definitivně se vrátil do Česka v roce 2008 a zakotvil v Brně.

Dílo

Grafický design

Jeho nizozemským diplomovým projektem byla kniha a instalace nazvaná Psaný prostor (Written Space). Šlo o deset textů, architektonických básní, složených z vybraných textů architekta Adolfa Loose, básníka E. E. Cummingse a spisovatele Williama Burroughse a uspořádaných do trojrozměrné knihy.

První velkou zakázkou grafického designu v Česku byla pro Hrdinu vizuální stránka dvou ročníků filmového festivalu Mezipatra (2007 a 2008). Následovaly práce pro Divadlo Letí (2008–2009) nebo vítězný návrh v soutěži o vizuální identitu Centra současné dramatiky (2010); již od studijních let tvořil pro liberecké Krátké a úderné divadlo. Korporátní identitu a grafický vizuál navrhoval jak pro moravské rodinné vinařství (2008), tak i pro nizozemskou architektonickou kancelář INK / AIM (2005 a 2007) nebo pro české ministerstvo školství (2010). V divadelní sezóně 2013/14 zpracoval pro brněnské Divadlo Reduta sérii plakátů k novým představením Nora, Provaz a Loupežníci. Pro použití od podzimu 2019 připravil novou vizuální identitu včetně webových stránek také pro Divadlo Husa na provázku.

Mimo festivalové tiskoviny navrhl a graficky zpracoval i knižní díla. Ze spolupráce s brněnským nakladatelstvím Host vzešla mimo jiné grafická podoba Knihy roku 2012 Magnesia Litera, Rybí krev. Pro stejné nakladatelství zpracoval i průvodce Brno nacistické a Brno stalinistické nebo knihu rozhovorů Jiřího Kubíka Na Hradě a v podhradí (Česko na cestě od Havla k Zemanovi).

Interiérový design

V oblasti interiérového designu se jeho první výraznou brněnskou realizací stala v roce 2008 kavárna Tungsram na Kapucínském náměstí. Pro ni také navrhl na míru téměř veškerý mobiliář a zpracoval grafický vizuál, pro nějž se inspiroval reklamní grafikou 30. let 20. století. V návaznosti na to přišly i další podobné zakázky. V roce 2010 to byla série kaváren Art (v předsálí stejnojmenného kina), Alfa (ve stejnojmenné funkcionalistické pasáži) a zejména Leporelo+. Na posledně jmenované kavárně s obchodem ve vstupní hale brněnského Domu umění spolupracoval s architektkou Nicol Gale. V roce 2011 dokončil Bistro Franz na Veveří, pojmenované podle původního autora nově opraveného secesního domu Františka Pavlů. Pro majitele kavárny Tungsram pak vytvořil encyklopedií inspirovaný interiér kavárny Atlas, otevřené v dubnu 2013 v předsálí Sálu Břetislava Bakaly v tzv. Bílém domě. V prostorách Místodržitelského paláce, jejž má ve správě Moravská galerie v Brně, byla v červnu 2014 otevřena kavárna příznačně nazvaná Morgal, na jejímž interiéru s Hrdinou výtvarně spolupracovala Vendula Chalánková. Roku 2015 následovala kavárna pro rodiče s dětmi Humpty Dumpty a kavárna s vinotékou Café Pilát na Kapucinském náměstí, de facto naproti kavárny Tungsram. O rok později realizoval třípodlažní autentickou vietnamskou restauraci Gỗ v centru Brna.

Vedle kaváren se podílel i na přípravě řady výstav. V červnu 2014 byla v kunštátském zámku otevřena prohlídková trasa nazvaná „V erbu tří pruhů. Páni z Kunštátu a jejich hrad“, pro niž Hrdina připravoval architektonický návrh. Navrhl rovněž architektonické řešení stálé expozice věnované moravským Lucemburkům, která byla otevřena 2. července 2016 na hradě Veveří. Jako designér se podílel i na přípravě stálé interaktivní expozice „Moravský aristokrat v labyrintu světa“ v bučovickém zámku, která byla zpřístupněna 1. července 2017. V roce 2019 se architektonicky podílel na návrhu studia Aparat. pro stálou expozici pražského Uměleckoprůmyslového muzea, který v soutěži obsadil 5. místo.

Pracuje na pomezí architektury a designu; grafické prvky a postupy jsou přítomny od počátku vznikající koncepce a promítají se až do jednotlivých detailů jako jídelní lístky apod. V rozhovoru pro magazín Era 21 označil za svou inspiraci funkcionalismus a art deco 20. a 30. let 20. století.

Aktivně se zajímá a vyjadřuje i k zásahům do veřejného prostoru. Podpořil ku příkladu iniciativu proti podzemním garážím pod Zelným trhem (2010), zasedl v hodnotící komisi při výběru jednotného vizuálního stylu Hvězdárny a planetária Brno (2011).

Odkazy

Reference

Externí odkazy

The contents of this page are sourced from Wikipedia article on 24 Jun 2020. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.
comments so far.
Comments
Reference sources
References
https://web.archive.org/web/20130114222451/http://hrdina.tv/o/pages/hrdina_CV.html
http://www.czechdesign.cz/index.php?lang=1&status=des&designer=389
https://web.archive.org/web/20130603152246/http://www.hrdinaadcera.cz/cs/vinarstvi
http://www.lidovky.cz/brnenske-kavarny-z-dilny-architekta-hrdiny-fk4-/design.aspx?c=A120410_172348_ln-bydleni_ter
http://www.era21.cz/novinka_E.asp?NEW_ID=66
https://web.archive.org/web/20130114020149/http://hrdina.tv/o/pages/hrdina_portfolio.html
http://www.ipodnikatel.cz/Podnikatelske-pribehy/pribeh-podnikatele-na-volne-noze-designer-martin-hrdina.html
http://www.metropolislive.cz/detail/2714/55/
http://www.hrdina.tv/cz/nora
http://www.ndbrno.cz/cinohra/jak-naplanovat-a-provest-vrazdu-aby-se-na-ni-neprislo-a-jeji
https://www.idnes.cz/kultura/divadlo/svandovo-divadlo-cinoherni-klub-husa-na-provazku-ondrej-sokol-martin-frantisak-anna-davidova.A190215_140335_divadlo_ts
arrow-left arrow-right arrow-up arrow-down instagram whatsapp myspace quora soundcloud spotify tumblr vk website youtube stumbleupon comments comments pandora gplay iheart tunein pandora gplay iheart tunein itunes