peoplepill id: marietta-boross
MB
Hungary
1 views today
1 views this week
Marietta Boross
Magyar néprajzkutató

Marietta Boross

The basics

Quick Facts

Intro
Magyar néprajzkutató
Gender
Female
Birth
Age
102 years
The details (from wikipedia)

Biography

Boross Marietta (Szántódpuszta, 1922. augusztus 21. –) magyar néprajzkutató.

Életpályája

Gyermekkora

Apja Boross Jenő okleveles mezőgazda, a Tihanyi apátság szántódpusztai uradalma tóközi gazdaságának intézője, édesanyja Strobenz Gizella bajor cipszer származású, a Döbrentei családdal állt rokonságban. Már gyerekkorában érdeklődött a mezőgazdaság, azon belül a földművelés és a kertkultúra, valamint az állatok iránt. Középiskoláit a Sacré Cœurben végezte, ahol kiváló idegennyelvi képzésben részesült.

Tanulmányai

1939-től három évig járt aMagyaróvári Magyar Királyi Gazdasági Akadémia, növénytermesztési szakára, de diplomát nem szerzett. 1946-tól a Budapesti Tudományegyetemen tanult, 1950-ben szerzett oklevelet, majd ugyanitt tett bölcsészdoktori vizsgát Tálasi István professzornál Magyarországi kertkultúrák c. dolgozatával.

Munkássága

Mint etnográfus-muzeológus agráretnográfiával és népi iparművészettel foglalkozott. 1950-ben a Néprajzi Múzeumban kapott állást muzeológusként, s számos feltűnést keltő dolgozata jelent meg ebben az időben. Ebben az időben jelentős számú tárgyat gyűjtött és számos fényképet is készített az Ethnológiai Adattár számára. A Népi Iparművészeti Tanács zsűritagja volt 196 és 1978 között. Az 1960-as évek második felétől az Országos Műemléki Felügyelőség szervezte népi műemléki felméréshez kapcsolódva mintegy ötven község anyagát dolgozta fel. 1972-ben került az 1967-ben alapított, de akkor önállóságot kapott és Szentendrére költöző Szentendrei Szabadtéri Néprajzi Múzeumhoz ahol a Kisalföld (X.) tájegység tervezője, gyarapítója volt 1978-as nyugdíjazásáig.

Jelentős szerepe volt Szántódpuszta értékeinek megmentésében. 1978-ban indult kezdeményezését a program idegenforgalmi jelentőségét felismerő Siótour idegenforgalmi vállalat karolta fel. Az uradalom számos épületét mentette meg az enyészettől azzal, hogy funkciót keresett és talált azoknak. 1984. augusztus 11-én nyitották meg a szántódpusztai akváriumot (mai nevén: Balaton élővilága-Akvárium, vagy AQUARIUM), mely az uradalmi gépszín épületében nyílt. Ekkor a lábaspajtában kovácsműhelyt rendeztek be, melynek felszerelését Boross kutatta fel és gyűjtötte be kovácsműhelyekből. A megye tudományos-, közművelődési intézményeinek bevonásával megalakította a Szántódpusztai Tudományos Bizottságot. A bizottság indította el Szántódi füzetek című kiadványsorozatot 1980-ban, melyek önálló kiadványokként alakultak a település múltját ismertető tudományos sorozattá. A sorozat 1980 és 1988 között jelent meg. Boross Marietta a szerzője a III. ("A balatonendrédi csipke története" ) és társszerzője Ágostházi Lászlóval a X. ("Szántódpuszta építészettörténete") c. kiadványoknak. 1992-től az Eötvös Loránd Tudományegyetem Germanisztikai Intézetének munkatársa, a magyarországi német nemzetiségű csoportok néprajzának előadójaként.

Tudományos gyűjtő és feldolgozó tevékenységének első évtizedeiben a Kárpát-medence kertkultúrájával foglalkozott. Számos publikációja szól Pest környéki települések (illetve Budapest külső kerületeinek) kertkultúrájáról.A vizsgálatok eredményeképpen szétválasztotta a különböző eredetű kertészcsoportokat, az ún. parasztkertészeket, német- és bolgárkertészeket.

Publikációi

  • A nagybudapesti és pestkörnyéki paradicsomkultúra gazdasági és néprajzi vizsgálata Néprazi Értesítő XXXVIII. 129-160. o. (1956)
  • Női népviseletek Rákospalotán 5-26. o. (1961) Rákospalotai Múzeum évkönyve
  • Női népviseletek Rákospalotán 77-106. o. (1964) Rákospalotai Múzeum évkönyve
  • Rákospalotai férfi népviseletei 53-72. o. (1966) Rákospalotai Múzeum évkönyve
  • Rákospalota mezőgazdaságának termeléstechnikája és néprajza 234-261. o. (1974) Tanulmányok Rákospalota-Pestújhely történetéből (szerk.: Czoma László)
  • A balatonendrédi csipke története (1981) Szántódi Füzetek III.
  • A hartai festett bútorok (1982) Tankönyvkiadó
  • A pesti német kertészcéh (1995) Barátság II. évf. 3. sz.
  • Sulk. Beitrag zur Veränderung der Lebensweise und Kultur der deutschen Siedlergemeinde in der Schomodei/Somogy 1715–1995. In: Beiträge zur Volkskunde der Ungarndeutschen, Band 21, 2004, S. 12–66, ISSN 0230-2225

Díjai

  • Europa Nostra-díj oklevél 1995 a Szántódpusztai Tudományos Bizottság tagjaként a majorsági együttesért
  • Pro Etnographia Minoritatum-emlékérem 2002 Magyar Néprajzi Társaság
  • Kisebbségekért-díj 2008
  • Magyar Arany Érdemkereszt 2014
The contents of this page are sourced from Wikipedia article on 24 Dec 2019. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.
Lists
Marietta Boross is in following lists
comments so far.
Comments
From our partners
Sponsored
Reference sources
References
Marietta Boross
arrow-left arrow-right instagram whatsapp myspace quora soundcloud spotify tumblr vk website youtube pandora tunein iheart itunes