Quantcast
peoplepill id: marian-wlosinski
MW
1 views today
1 views this week
Marian Włosiński
Polish painter

Marian Włosiński

Marian Włosiński
The basics

Quick Facts

Intro Polish painter
A.K.A. Marian Wlosinski
Was Painter
From Poland
Field Arts
Gender male
Birth 1923, Bochnia, Poland
Death 20 March 2005, Krynica-Zdrój, Poland (aged 82 years)
The details (from wikipedia)

Biography

Marian Włosiński (ur. 14 sierpnia 1923 w Bochni, zm. 20 marca 2005 w Krynicy-Zdroju) – polski malarz, fotograf, opiekun, a od 1962 roku także opiekun prawny Nikifora.

Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Studia rozpoczął w 1945 roku. Praktykował w pracowni prof. Wojciecha Weissa, a następnie Zbigniewa Pronaszki oraz Zygmunta Radnickiego. W czasie wakacji wykorzystywał nabyte umiejętności i zarabiał na utrzymanie wykonując pamiątkowe fotografie dla kuracjuszy w Krynicy. Wówczas po raz pierwszy zetknął się z Nikiforem. Od 1950 lub 1952 roku pracował jako plastyk w Domach Zdrojowych w Krynicy, korzystał z pracowni w Starym Domu Zdrojowym.

W roku 1960 zaopiekował się krynickim malarzem-samoukiem Nikiforem. Przyjął go do swojej pracowni i otoczył opieką do jego śmierci w roku 1968. Załatwiał dla Nikifora elementarne sprawy życiowe – mieszkanie, jedzenie, miejsce, przybory i materiały do malowania oraz opiekę medyczną. Od 1962 roku był także formalnym, prawnym kuratorem artysty. Włosiński przyczynił się do zorganizowania w roku 1967 w warszawskiej Zachęcie retrospektywnej wystawy twórczości Nikifora. By opiekować się Nikiforem, zrezygnował z własnej twórczości. Spełniał wszystkie zachcianki Nikifora, poleciał z nim nawet na wakacje do Bułgarii. Wykonał trzysta fotografii artysty.

W filmie Krzysztofa Krauzego „Mój Nikifor” postać Mariana Włosińskiego odtwarzał aktor Roman Gancarczyk.

Przypisy

Linki zewnętrzne

The contents of this page are sourced from Wikipedia article on 22 Jun 2020. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.
comments so far.
Comments
From our partners
Sponsored
Sections Marian Włosiński

arrow-left arrow-right instagram whatsapp myspace quora soundcloud spotify tumblr vk website youtube pandora tunein iheart itunes