peoplepill id: marian-killar
MK
Poland
1 views today
1 views this week
Marian Killar
Lekarz, oficer Wojska Polskiego

Marian Killar

The basics

Quick Facts

Intro
Lekarz, oficer Wojska Polskiego
From
Work field
Gender
Male
Place of birth
Sanok, Sanok County, Podkarpackie Voivodeship, Poland
Death
1982 (aged 63 years)
Age
63 years
Awards
honorary badge "For exemplary work in the field of health".
 
The details (from wikipedia)

Biography

Marian Józef Killar (ur. 3 czerwca 1918 w Samborze, zm. 30 października 1982 w Sanoku) – polski lekarz, żołnierz ZWZ–AK, pułkownik ludowego Wojska Polskiego, wykładowca, wieloletni kierownik Katedry Medycyny Sądowej na Akademii Medycznej w Białymstoku.

Życiorys

Urodził się 3 czerwca 1918 w Samborze. Był synem Karoliny (1886–1943) i Jana (1884–1939, nauczyciel i działacz społeczny). W 1936 zdał egzamin dojrzałości w Państwowym Gimnazjum im. Królowej Zofii w Sanoku (w jego klasie byli m.in. Jerzy Albert, Zbigniew Jara, Stanisław Koń).

Podczas II wojny światowej ukończył studia medyczne w 1941 na Lwowskim Instytucie Medycznym. Uzyskał tytuł naukowy doktora. Pracował we Lwowie. Był zatrudniony na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Jana Kazimierza we Lwowie. Później trafił do Sanoka, gdzie pracował w szpitalu przy ulicy Stanisława Konarskiego w Sanoku. W trakcie okupacji niemieckiej był członkiem konspiracyjnej służby zdrowia w Sanoku,działając w strukturze Związku Walki Zbrojnej, a następnie Armii Krajowej. Został aresztowany przez Niemców, po czym odzyskał wolność. Po nadejściu frontu wschodniego i wkroczeniu 3 sierpnia 1944 Armii Czerwonej do Sanoka tego dnia w szpitalu został przyjęty radziecki batalion sanitarny, zaś po odbiciu miasta przez Niemców 4 sierpnia 1944 Marian Killar pozostawał w szpitalu jako jedyny polski lekarz i udzielał pomocy przyjętym do szpitala rannym żołnierzom radzieckim. Podczas walk w sierpniu 1944 wraz z kilkoma pracownicami schronił się w piwnicy szpitala (wśród nich była pielęgniarka Salomea Zielińska).

W drugiej połowie 1944 został uznany przynależnym do gminy Sanok. Następnie pracował w służbie medycznej 2 Armii Wojska Polskiego. Po wojnie pozostawał przez wiele lat oficerem ludowego Wojska Polskiego

Został awansowany do stopnia pułkownika. Po wojnie został profesorem i wykładowcą na Akademii Medycznej w Białymstoku. Sprawował stanowisko kierownika Katedry Medycyny Wojskowej w Akademii Medycznej w Białymstoku od 1 grudnia 1954 do 1 listopada 1977

Pracował w I Klinice Chorób Wewnętrznych Akademii Medycznej w Białymstoku. Był autorem publikacji z dziedziny medycyny, także w powiązaniu z wojskowością. Pełnił funkcję lekarza sądowego na terenie województwa białostockiego.

Zamieszkiwał przy ulicy Lipowej 43/4 w Białymstoku.

Po latach, w 1972 Marian Killar spotkał się z uczestnikiem wojennych wydarzeń w Sanoku z sierpnia 1944, Emilem Kardinem, który opisał jego wspomnienia w swojej książce pt. Odsłonięte skrzydło.

Zmarł 30 października 1982 w Sanoku. Został pochowany w grobowcu rodzinnym na cmentarzu przy ul. Rymanowskiej w Sanoku.

Biogram Mariana Killara wydano w publikacji pt. Ci, którzy odeszli. Biografie profesorów i zasłużonych pracowników. 40 lat AMB 1950-1990.

Publikacje

  • Studium medyczne przy Akademii Medycznej w latach 1952-1960 (w: „Roczniki Akademii Medycznej w Białymstoku”, R. 6, 1960)
  • Służba zdrowia w II wojnie światowej. Praca zbiorowa pod redakcją Jerzego Urwanowicza (1985, opracowanie dotyczące odbudowy służby zdrowia na Białostocczyźnie po 1945; wraz z M. Pankiem)

Odznaczenie

  • Odznaka „Za wzorową pracę w służbie zdrowia” (12 października 1953)

Uwagi

Przypisy

Bibliografia

The contents of this page are sourced from Wikipedia article on 13 Jul 2020. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.
Lists
Marian Killar is in following lists
comments so far.
Comments
From our partners
Sponsored
Reference sources
References
Marian Killar
arrow-left arrow-right instagram whatsapp myspace quora soundcloud spotify tumblr vk website youtube pandora tunein iheart itunes