Quantcast
peoplepill id: maria-tarkowska
MT
1 views today
1 views this week
Maria Tarkowska

Maria Tarkowska

Maria Tarkowska
The basics

Quick Facts

Gender female
Death 5 October 1979
Peoplepill ID maria-tarkowska
The details

Biography

Maria Iwanowna Tarkowska (ros. Мария Ивановна Тарковска) z rodu Wiszniakowa ur. w 1907 roku zm. 5 października 1979 roku w Moskwie. Matka znanego reżysera Andrieja Tarkowskiego oraz Mariny Tarkowskiej. Była pierwszą żoną poety Arsienija Tarkowskiego (w latach 1928-1940).

Biografia

Rodowód

Po kądzieli pochodzenie szlacheckie: matka Marii, Wiera Nikołajewna z domu Dubasowa. Ojciec jej babci, Nikołaj Wasilijewicz Dubasow, posiadał niewielki majątek we wsi Pieriewierziewo w guberni kałuskiej. Po mieczu pochodzenie mieszczańskie: ojciec Marii, Iwan Iwanowicz Wiszniakow był protojerejem, dziadek zaś naczelnikiem urzędu skarbowego.

Historia

Ukończyła szkołę w Kinieszmie nad Wołgą, a w 1925 roku wstąpiła na studia szkoły wyższej - Państwowe Kursy Literatury Moskiewskiego Zarządu Profesjonalno-technicznego Kształcenia Pisała wiersze i utwory prozą, przyjaciołom podobała się jej twórczość, nazywano ją nawet "Tołstojem w spódnicy". Sama zaś zniszczyła prawie wszystkie swoje prace i uważała, że cierpi na brak talentu (jak później pisała w swoich dziennikach). Toteż w późniejszym życiu nie zajmowała się poezją.

Maria szkoły nie ukończyła, z powodu jej likwidacji. Nie zdawszy wszystkich potrzebnych egzaminów niezbędnych do otrzymania świadectwa ukończenia kursów, wyjechała do Zawrażja. Wykształcenie miała zatem "wyższe niepełne".

W lutym 1928 roku wzięła ślub z Arsienijem Aleksandrowiczem Tarkowskim, w marcu 1932 roku wyjechali z Moskwy do wsi Zawrażje w rejonie Jurjewieckim, położona na lewym brzegu Wołgi niedaleko ujścia rzeki Niomdy. Mieszkała tam jej matka Wiera Nikołajewna i ojczym Marii, lekarz Nikołaj Matwiejewicz Pietrow.

W nocy z 3 na 4 kwietnia 1932 urodziła syna Andrieja. Dwa lata później w Małojarosławcu, 3 października urodziła dziewczynkę Marinę, która została nazwana na cześć ulubionej poetki Arsienija: Mariny Cwietajewej.

W 1936 roku jej mąż, powołany do wojska, opuścił rodzinę, a cztery lata później Maria i Arsienij rozwiedli się.

W 1943 roku Maria z dziećmi przeprowadziła się do Moskwy, gdzie mieszkała już do śmierci, do emerytury pracowała w drukarni. Zmarła 5 października 1979 roku.

Zwierciadło (1974)

Maria Tarkowska wzięła udział w filmie Andrieja Tarkowskiego "Zwierciadło". Z racji występujących tam wątków autobiograficznych zagrała tam samą siebie. Pojawia się epizodycznie w kadrze, bądź słychać jej głos przez telefon. W rolę Marii z młodości wcieliła się Margarita Teriechowa. Film jest uznany za jedno z ważniejszych dzieł rosyjskiej kinematografii.

Przypisy

Bibliografia

  1. "Okruchy Zwierciadła" Maria Tarkowska, Państwowy Instytut Wydawniczy, 2010; z jęz. rosyjskiego przełożył Jacek Chmielewski
  2. Profil Marii Tarkowskiej-Wiszniakowej w serwisie Kinoteatr.ru


The contents of this page are sourced from Wikipedia article on 21 Apr 2020. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.
comments so far.
Comments
Reference sources
References
https://www.kino-teatr.ru/kino/acter/bitpart/w/sov/296786/bio/
arrow-left arrow-right instagram whatsapp myspace quora soundcloud spotify tumblr vk website youtube pandora tunein iheart itunes