Quantcast
peoplepill id: marek-kordzik
MK
1 views today
1 views this week
Marek Kordzik
Duchowny polski, zwierzchnik Kościoła Starokatolickiego w RP

Marek Kordzik

Marek Kordzik
The basics

Quick Facts

Intro Duchowny polski, zwierzchnik Kościoła Starokatolickiego w RP
From Poland
Gender male
Birth 1 March 1955, Jelenia Góra, Poland
Death 10 December 2016, Łódź, Poland (aged 61 years)
Star sign Pisces
Marek Kordzik
The details (from wikipedia)

Biography

Marek Jan Kordzik (ur. 1 marca 1955 w Jeleniej Górze, zm. 10 grudnia 2016 w Łodzi) – polski duchowny, biskup i Zwierzchnik Kościoła Starokatolickiego w RP w latach 2006–2016.

Życiorys

Marek Kordzik urodził się 1 marca 1955 w Jeleniej Górze, po ukończeniu szkoły średniej zdecydował się na studia w rzymskokatolickim Metropolitarnym Wyższym Seminarium Duchownym we Wrocławiu. W 1977 wstąpił do Polskiego Kościoła Starokatolickiego, a 4 kwietnia 1977 przyjął święcenia diakonatu we Wrocławiu. 3 października 1977 otrzymał święcenia kapłańskie we Wrocławiu, z rąk abpa Piotra Filipowicza.

30 marca 1983 podczas Nadzwyczajnego Synodu – Złotego Jubileuszu Polskiego Kościoła Starokatolickiego, został wybrany na biskupa pomocniczego diecezji pomorskiej. Data uroczystości konsekracji biskupiej wiele razy była przesuwana w obawie przed aresztowaniami i szykanami ze strony komunistycznego aparatu bezpieczeństwa. Ostatecznie uroczystość odbyła się 29 czerwca 1983 w Warszawie. Jego konsekratorem był ówczesny zwierzchnik Kościoła Staro-katolickiego w PRL, arcybiskup Piotr Bogdan Filipowicz, współkonsekratorami zaś biskupi Jan Kazimierz Banach i Andrzej Rokita.

Przez długi czas biskup Kordzik przebywał w Niemczech, gdzie pełnił posługę duszpasterską w parafii starokatolickiej w Hamburgu. Musiał jednak ją opuścić z powodu nieprzedłużenia wizy pobytowej. Później mieszkał w Wojcieszowie. Od 2000 był wikariuszem generalnym Kościoła Starokatolickiego w RP. 11 listopada 2006 został wybrany na biskupa-zwierzchnika Kościoła Starokatolickiego w RP przez III Ogólnopolski Synod Kościoła i oficjalnie uznany przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji za p.o. Zwierzchnika Kościoła Starokatolickiego w RP (patrz. Stanowisko Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji – syg. DWRMNIE – WROOA-651-29/2017). W latach 2005–2013 był proboszczem parafii katedralnej Podwyższenia Krzyża Świętego w Łodzi, w 2013 roku przeniósł się na stałe do Działów Czarnowskich i tam spełniał (z przerwami) obowiązki proboszcza. W 2016 roku wraz z duchowieństwem starokatolickim uczestniczył w obchodach 200 lecia miasta Aleksandrów Łódzki.

W 2009 bp Marek Kordzik dokonał reformy administracyjnej Kościoła i uporządkowania spraw duszpasterskich. W Wielki Czwartek tegoż roku powołano parafię św. Ojca Pio i Chrystusa Króla Najwyższego i Wiecznego Arcykapłana (z przeniesienia wspólnoty parafialnej z Grudziądza), a miesiąc później, erygowano parafię Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Działach Czarnowskich, działającą przy domu spokojnej starości. W tym samym czasie udało się erygować jeszcze parafię Kościoła w Kamiennej Górze.

15 sierpnia 2016 roku Kościół Starokatolicki w RP na mocy porozumienia z Fundacją Ekumeniczne Centrum Dialogu Religii i Kultur rozpoczął duszpasterstwo w kościele św. Stanisława Kostki w Aleksandrowie Łódzkim. 18 września 2016 roku duchowni Kościoła wraz z biskupami Markiem Kordzikiem i Wojciechem Kolmem brali udział w obchodach 200-lecia miasta Aleksandrów Łódzki.

18 sierpnia 2016 roku bp Marek Kordzik podpisał w imieniu Kościoła Starokatolickiego w RP interkomunię ze Starokatolickim Kościołem Apostolskim w Brazylii. W myśl porozumienia biskup Marek Kordzik sprawował funkcję prymasa zgromadzonych diecezji Starokatolickiego Kościoła Apostolskiego – m.in. w Brazylii, Kamerunie, Kongo, Hiszpanii czy we Włoszech.

Biskup Marek Kordzik zmarł 10 grudnia 2016 roku. Pogrzeb odbył się 22 grudnia 2016 roku na cmentarzu ewangelicko-augsburskim przy ulicy Ogrodowej w Łodzi. Po śmierci Marka Kordzika, Synod unieważnił wyrok Sądu Kościelnego względem biskupa Wojciecha Kolma i przywrócił go na urząd Zwierzchnika Kościoła Starokatolickiego w RP.

Przypisy

Zwierzchnicy Kościoła Starokatolickiego w Polsce
Zwierzchnicy Kościoła Starokatolickiego w Polsce
Polski Kościół Starokatolicki
Polski Kościół Starokatolicki w latach 1965–1996
Kościół Starokatolicki w RP
Polski Kościół Starokatolicki
Polski Kościół Starokatolicki w latach 1965–1996
Kościół Starokatolicki w RP
Poprzednik
Wojciech Kolm
Zwierzchnik Kościoła Starokatolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej
od 2006 do 2016
Następca
Wojciech Kolm
The contents of this page are sourced from Wikipedia article on 24 Mar 2020. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.
comments so far.
Comments
From our partners
Sponsored
Reference sources
References
http://kosciolstarokatolicki.dbv.pl/viewpage.php?page_id=4
http://www.aleksandrowonline.pl/single-post/2016/10/14/PLATFORMA-EKUMENIZMU
http://kosciolstarokatolicki.dbv.pl/viewpage.php?page_id=5
http://www.aleksandrowonline.pl/single-post/2016/09/23/%E2%80%9EPRZYJACIELE-PEDOFILA
http://veterosdobrasil.com/site/?p=1661
http://www.ekumenizm.pl/koscioly/katolickie/zmarl-bp-marek-kordzik/
Sections Marek Kordzik

arrow-left arrow-right instagram whatsapp myspace quora soundcloud spotify tumblr vk website youtube pandora tunein iheart itunes