Quantcast
peoplepill id: marcela-levinska
ML
1 views today
1 views this week
Marcela Levinská

Marcela Levinská Czech artist

Czech artist
The basics
Quick Facts
Intro Czech artist
A.K.A. Levinská-Borecká Marcela, Marcela Levinska
Is Artist
From Czech Republic
Type Arts
Gender female
Birth 1955, Prague
Age: 65 years
The details
Biography

Marcela Levinská Borecká (* 12. dubna 1955 v Praze) je současná česká malířka a výtvarnice, která se dříve zabývala také mozaikářskou tvorbou. Její obrazy s motivy z cest hlavně po Středomoří a severní Africe, ale také zátiší a motivy Prahy, jsou malovány v zářivých barvách, převážně technikou olejomalby, s pastózně nanesenými strukturami, takže mnohdy působí až plasticky.

Životopis

Nejprve studovala VŠE v Praze, v roce 1986 ukončila aspiranturu v Ekonomickém ústavu ČSAV. Na svých cestách po severní Africe se seznámila s technikou mozaiky, které se poté začala velmi intenzivně věnovat. Její tvorbu ovlivnily i dojmy z cest po Blízkém východě. Časem se její zájem přesunul k olejomalbě a dnes pracuje také s akrylovými barvami a pastely. V letech 1996-99 studovala kresbu u prof. Orieška na AVU. V současné době se věnuje malbě profesionálně. Vystavuje pravidelně doma i v zahraničí.

Tvorba

Zajímavá technika, které se původně věnovala, jsou mozaiky. V této tvorbě se zaměřovala především na sakrální a abstraktní motivy. Mozaiky včetně návrhů zpracovávala sama. Jako materiál používala sintrovanou mozaiku, přírodní kámen i úlomky keramiky. Mozaiky vytvářela dvěma základními metodami: přímou a nepřímou. Přímá metoda spočívá ve vkládání materiálu přímo do vlhkého betonu, u nepřímé metody se materiál pokládá na zrcadlově převrácený nákres, a poté se celá, pevně orámovaná plocha, zalije betonem.

Dnes se věnuje především malbě obrazů s širokou škálou témat od krajin a zátiší, přes figurální motivy a portréty, až k motivům abstraktním či sakrálním. Trvale však u ní převládá snaha vyjádřit dojmy z cest po Francii, Egyptě, Tunisku, Maroku, Jordánsku, Sýrii a dalších zemích. Také se ráda vrací k motivům rodného města Prahy a Čech. Ve své tvorbě dodržuje motto: „Ve světě, v životě a stejně tak v umění hledám krásu a cit, a to se snažím vyjádřit i ve své práci. Chci oko diváka potěšit a ne deprimovat.“

Od roku 2007 pravidelně pořádá výstavy Ambit ART v centru Prahy v charismatickém prostředí kláštera františkánů. K účasti zve umělce různých oborů, jejichž práce ji zaujala. V minulých letech se výstav zúčastnili renomovaní umělci jako např. Doležal, Exnarová, Fiala, Hastíková, Kašpar, Kouba, Kubínová, Liederhaus, Maršálek, Pouba, Šebesta, Urbánek.

V březnu 2009 navštívila poprvé Šrí Lanku. Z této cesty vyplynul nápad na aukci pro domov pro sirotky, která pak proběhla v rámci výstavy AMBIT ART 2009. Získané prostředky byly efektivně využity přímo na místě na nákup paland, matrací, prostěradel, sítí, skříní, vybavení kuchyní, bot a školních pomůcek.

Poslední dvě cesty na Šrí Lanku vedla již poznávací zájezdy pro China Tours a vrátila se tak jako externí spolupracovnice k profesi, která jí již v minulosti umožnila poznat zajímavá místa na zemi. Náměty z cest zpracovává doma, i když dva poslední prodloužené pobyty na Šrí Lance jí umožnily splnit si vytoužené přání a malovat přímo v plenéru.

Výstavy

 • Výstava obrazy Z dálky a z blízka v Mokropeské kapličce (7. 7. – 18. 8. 2012)
 • Ambit ART 2011 v ambitu Kláštera františkánů, Praha (6. 10. – 6. 11. 2011)
 • Výstava v Paříži v Galerii Aurora, Paříž (1. 8. – 31. 8. 2011)
 • Výstava v Paříži v Galerii Etienne de Causans, Paříž (20. 7. – 30. 7. 2011)
 • Výstava v Paříži v Galerii du Colombier, Paříž (11. 4. – 23. 4. 2011)
 • Ambit ART 2010 v ambitu Kláštera františkánů, Praha (29. 5. – 27. 6. 2010)
 • Ambit ART 2009 v ambitu Kláštera františkánů, Praha (2. 5. – 31. 5. 2009)
 • Ambit Kláštera františkánů, Praha (15. 9. – 12. 10. 2008)
 • Ambit Kláštera františkánů, Praha (1. 9. – 30. 9. 2007)
 • Muzeum Ahmed Shawky, Káhira, Egypt (4. 4. – 16. 4. 2006)

Trvalé expozice

V současné době je možné zhlédnout tvorbu malířky na následujících místech:

 • V Praze ve obchodě Barrington Furniture, Prokopovo nám. 8, Praha 3
 • V Karlových Varech v Městské galerii na kolonádě, Stará Louka 26, Karlovy Vary

Externí odkazy

The contents of this page are sourced from Wikipedia article. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.
comments so far.
Comments
arrow-left arrow-right arrow-up arrow-down instagram whatsapp myspace quora soundcloud spotify tumblr vk website youtube stumbleupon comments comments pandora gplay iheart tunein pandora gplay iheart tunein itunes