peoplepill id: ludvik-tosner
LT
Austria-Hungary Czech Republic
1 views today
2 views this week
Ludvík Tošner
Czech translator and writer

Ludvík Tošner

The basics

Quick Facts

Intro
Czech translator and writer
Work field
Gender
Male
Place of birth
Prague, Duchy of Bohemia, Czech Republic
Place of death
Prague, Duchy of Bohemia, Czech Republic
Age
42 years
The details (from wikipedia)

Biography

Ludvík Tošner (27. července 1874 Libeň (dnes část Prahy) — 5. srpna 1916 Praha) byl český středoškolský profesor, spisovatel a překladatel. Vyučoval na gremiální obchodní škole a krátce i na českoslovanské obchodní akademii. Roku 1901 vyvolal skandál neoprávněným užíváním akademického a šlechtického titulu „PhDr. Ludvík Silvan Tošner de Simon“; nebyl však odsouzen, protože svým jednáním nezpůsobil škodu. Podílel se na činnosti sociálně demokratické strany literárními příspěvky, pořádáním odborných přednášek a (neúspěšnými) kandidaturami ve volbách. Přeložil několik cestopisů Svena Hedina, zápisky R. F. Scotta a společně s Theodorem Šmeralem první díl Marxova Kapitálu.

Život

Mládí a pedagogická činnost

Narodil se 27. července 1874 v Nové Libni čp. 49 (dnes součást Prahy) jako nemanželský syn služky Josefy Tošnerové (1839-??) původem z Loutí u Benešova; otec nebyl v matrice uveden. Jeho matka se 4. července 1882 provdala za vdovce Jana Šimona (uváděn též jako Johann Simon, 1816-1895), sluhu a zasloužilého člena dobrovolného ochranného sboru.

Vystudoval reálku a zemědělské oddělení techniky, kde se zaměřil na zeměpis a pomocné vědy. Roku 1895 získal místo odborného učitele české gremiální obchodní školy. V letech 1898–1901 vyučoval rovněž na Českoslovanské obchodní akademii.

Aféra s falešnými tituly

27. září 1901 byl postaven před okresní soud na Ovocném trhu pro přestupek podvodu, kterého se měl dopustit neoprávněným užíváním akademického a šlechtického titulu. Vydával se za doktora filosofie, ačkoliv nebyl promován, a nechal si neoprávněně vytisknout navštívenky se jménem „PhDr. šl. Tošner de Simon“ a šlechtickou korunkou (celým jménem byl v té době uváděn jako „PhDr. Ludvík Silvan Tošner de Simon“). Žaloba byla postavena na svědeckých výpovědích:

  • Fr. E. Babánek, majitel domů na Vyšehradě, uvedl, že mu roku 1900 poslal Tošner dopis, kde se představil jako doktor filosofie a požádal o ruku jeho dcery. Babánek se na něj zeptal u domovníka, který mu sdělil, že „pan baron“ má už poměr, jedna dívka k němu pravidelně dochází a jednou ji dokonce bil. Babánek na dopis neodpověděl, ale když Tošner napsal podruhé, pozval ho na schůzku. Tošner se představil jako potomek staré francouzské šlechtické rodiny, který má zájem o nevěstu měšťanského původu. Později posílal Babánkovi další dopisy a „šlechtické“ navštívenky. Babánek, který k němu neměl důvěru, si jeho informace ověřil u poslance Březnovského a ředitele obchodní akademie Řežábka, kteří mu potvrdili, že není ani doktorem, ani šlechticem.
  • Poslanec Václav Březnovský upřesnil, že si údaje ověřoval u profesora Dolejšky a zjistil, že Tošner není francouzský šlechtic, ale syn vdovy po plynárenském zřízenci Simonovi.
  • Ředitel obchodní akademie Jan Řežábek vypovídal, že mu Tošner kdysi ukázal potvrzení šlechtického původu od magistrátu s cílem požádat o stipendium. Naopak na něm ocenil, že ihned po propuknutí aféry rezignoval z profesorského místa, aby nepoškodil pověst školy.
  • Největší rozruch způsobil zubní lékař dr. Šmíd, který si stěžoval, že Tošner pomocí falešného šlechtictví pronikl do rodiny jeho příbuzných. Když u soudu prohlásil, že neteř s matkou nemohly přijít, protože jsou na dovolené v Opatii, odkud mu poslaly pohlednici, odpověděl Tošner, že dívka je v Praze a že s ní den předtím přijel z Vídně.

Tošner se hájil poukazem na to, že šlo jen o jeho spisovatelský pseudonym a uváděl příklady dalších spisovatelů, kteří používali šlechtická jména, aniž by je kdokoli obviňoval z podvodu.

Proces se uzavřel 24. října 1901. Jediná prokázaná „oběť“ údajných Tošnerových podvodů se za něj krátce předtím provdala a soud proto vynesl osvobozující rozsudek. Stejné stanovisko — že Tošner neužíval titulů s podvodným úmyslem — zaujal o měsíc později i odvolací soud.

V sociální demokracii

Tošner se zapojil do činnosti sociální demokracie literární tvorbou i praktickou pomocí. Pořádal a propagoval výchovné kurzy pro funkcionáře družstev, zejména peněžních. Ve volbách 1908 neúspěšně kandidoval do českého zemského sněmu v městském okrese Kutná Hora (získal 27 hlasů z 1073; vítězný Bedřich Pacák z mladočeské strany dostal 583) Neúspěchem skončila i jeho kandidatura do říšské rady ve volbách r. 1911: v městském okrese Karlín získal 1125 hlasů, zatímco František Fiedler 2372.

Závěr života

V pátek 4. srpna 1916 se zastřelil ve svém pražském bytě. Příčinou sebevraždy byla zřejmě nesnesitelná nervová choroba. Oficiální seznam ho uvádí mezi zemřelými o den později v c. k. všeobecné nemocnici.

Dílo

Ze samostatných prací napsal Několik epištol (1915) pro SDTJ. Významné byly jeho překlady:

  • Sven Hedin: Po souši do Indie : Persií, Seistánem a Beludžistánem (1911)
  • Sven Hedin: Tibet : výzkumy a dobrodružství v neznámé zemi (1911)
  • Robert Falcon Scott: Dosažení jižní točny (1913)
  • Karl Marx: Kapitál : kritika politické ekonomie, sv. 1, společně s Theodorem Šmeralem

Pro výroční zprávy české gremiální obchodní školy napsal články O měrách a vahách (1899), O soustavách měr a vah (1911), O světovém obchodě (1901) a Obchod rakouskouherský (1903).

Přispíval rovněž do Ottova slovníku naučného pod značkou Tšr.

Poznámky

Reference

Externí odkazy

The contents of this page are sourced from Wikipedia article on 26 Jul 2020. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.
Lists
Ludvík Tošner is in following lists
comments so far.
Comments
From our partners
Sponsored
Reference sources
References
Ludvík Tošner
arrow-left arrow-right instagram whatsapp myspace quora soundcloud spotify tumblr vk website youtube pandora tunein iheart itunes