Quantcast
peoplepill id: ludvik-krupka
LK
1 views today
1 views this week
Ludvík Krupka

Ludvík Krupka Czech politician and attorney

Czech politician and attorney
The basics
Quick Facts
Intro Czech politician and attorney
A.K.A. Luděk Krupka
Was Lawyer
From Czech Republic
Type Law
Gender male
Birth 13 May 1863, Fulnek
Death 7 January 1947, Vyškov (aged 83 years)
Politics Christian and Democratic Union – Czechoslovak People's Party
The details
Biography

Ludvík Krupka, též Luděk Krupka (13. května 1863 Fulnek – 7. ledna 1947 Vyškov), byl český a československý právník a politik; meziválečný senátor Národního shromáždění ČSR za Československou stranu lidovou.

Biografie

Studoval na piaristickém gymnáziu v Kroměříži. V letech 1882–1887 studoval práva na české univerzitě v Praze. V průběhu studia doučoval syny českých šlechticů na státní a rigorózní zkoušky. Roku 1887 nastoupil na praxi k Zemskému soudu v Brně, roku 1894 si v Brně otevřel vlastní právní kancelář. Spoluzaložil Právnickou jednotu moravskou v Brně a v období let 1892–1898 byl jejím prvním jednatelem. Přispíval svými články do Právnických rozhledů a Právníka a založil časopis Zprávy právnické jednoty moravské. Řadu let vykonával funkci zkušebního komisaře pro advokátní a soudcovské zkoušky. Působil také jako profesor obchodního práva na brněnské české technice. Snažil se o zřízení univerzity v Brně. V roce 1904 se přestěhoval do Vyškova, kde si otevřel právní kancelář a převzal pozici právního zástupce a člena ředitelstva První kontribučenské spořitelny ve Vyškově. Postupně se zapojoval do katolického politického tábora a stal se předsedou spolku Katolického domu ve Vyškově. Po 1. světové válce vstoupil do ČSL.

V parlamentních volbách v roce 1920 získal senátorské křeslo v Národním shromáždění. Mandát obhájil v parlamentních volbách v roce 1925. Profesně byl k roku 1920 uváděn jako náměstek starosty Vyškova.

Koncem roku 1936 se vzdal advokacie a odešel z veřejného života.

The contents of this page are sourced from Wikipedia article. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.
comments so far.
Comments
arrow-left arrow-right arrow-up arrow-down instagram whatsapp myspace quora soundcloud spotify tumblr vk website youtube stumbleupon comments comments pandora gplay iheart tunein pandora gplay iheart tunein itunes