Quantcast
peoplepill id: ludmila-karnikova
LK
1 views today
1 views this week
Ludmila Kárníková

Ludmila Kárníková

Czech historian
Ludmila Kárníková
The basics

Quick Facts

Intro Czech historian
Was Historian
From Czech Republic
Type Social science
Gender female
Birth 29 November 1932
Death 9 August 1963 (aged 30 years)
Star sign Sagittarius
Peoplepill ID ludmila-karnikova
The details (from wikipedia)

Biography

Prom. hist. Ludmila Kárníková, CSc., roz. Šmilauerová (29. listopadu 1932 Bratislava – 9. srpna 1963 Zbraslav) byla česká historička zabývající se zvláště historickou demografií.

Život a nástin díla

Absolvovala Filozofickou fakultu Univerzity Karlovy, pracovala v Historickém ústavu ČSAV. Byla manželkou historika Zdeňka Kárníka a dcerou významného českého jazykovědce Vladimíra Šmilauera. Zemřela předčasně při automobilovém neštěstí.

Jejím hlavním dílem, dodnes citovaným a uváděným i v západních bibliografiích historické demografie, se stala posmrtně vydaná práce Vývoj obyvatelstva v českých zemích 1754–1914. Dílo vybavené tabulkami, mapami a grafy v textu zachycuje složitý vývoj obyvatelstva v dlouhém a na proměny bohatém období. Neomezuje se na výzkum ryze demografický. Pojímá populační vývoj, jednu stránku vývoje sociálněekonomického, jako výslednici komplikovaného a vzájemně se prolínajícího působení různých složek společenského vývoje na osudy širokých mas obyvatelstva.

O úkolech a smyslu oboru v roce 1962 Ludmila Kárníková napsala: "Podaří-li se spojit úsilí historiků s historicko-demografickou prací ekonomů a dnešních demografů a bude-li toto promyšlené studium vývoje našeho obyvatelstva zařazeno do širokého rámce vývoje evropského a světového, učiníme podstatný krok k vědeckému objasnění vzájemných a složitých vztahů mezi vývojem materiálního základu společnosti, její sociální strukturou a postojem jednotlivců k otázce budoucích generací. Bez tohoto poznání není možné pochopit a usměrnit ani populační vývoj v současné době.“ (Cit. dle Pavla Horská, Poznámky..., s. 690.)

Publikovala i v oborových periodikách.

Dílo

  • Úloha uhlí v průmyslovém rozvoji Čech do poloviny 19. století. Praha : ČSAV, 1958.
  • Vývoj uhelného průmyslu v českých zemích do r. 1880. Praha : ČSAV, 1960.
  • Vývoj obyvatelstva v českých zemích 1754–1914. Praha : Nakladatelství Československé akademie věd, 1965.

Literatura

  • Pavla Horská. Poznámky k sociologické perspektivě v české historiografii 50. a 60. let. In: Sociologický časopis / Czech Sociological Review 5/2004, s. 687.

Externí odkazy

The contents of this page are sourced from Wikipedia article on 23 Jun 2020. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.
comments so far.
Comments
From our partners
Sponsored
Reference sources
References
http://sreview.soc.cas.cz/cs/issue/49-sociologicky-casopis-czech-sociological-review-5-2004#review-article-926
https://aleph.nkp.cz/F/?func=find-c&local_base=aut&ccl_term=ica=jk01053082
https://viaf.org/viaf/306138359/
arrow-left arrow-right instagram whatsapp myspace quora soundcloud spotify tumblr vk website youtube pandora tunein iheart itunes