Quantcast
peoplepill id: lubos-kropacek
LK
2 views today
2 views this week
Luboš Kropáček
Czech arabist, theologian and university educator

Luboš Kropáček

Luboš Kropáček
The basics

Quick Facts

Intro Czech arabist, theologian and university educator
Is Educationalist Translator Arabist Islamic studies scholar Africanist
From Czech Republic
Field Academia Religion Social science
Gender male
Birth 23 February 1939, Prague
Age 83 years
The details (from wikipedia)

Biography

Prof. PhDr. Luboš Kropáček, CSc. (* 23. února 1939, Praha) je přední[zdroj?] český islamolog, arabista, afrikanista a vysokoškolský pedagog.

Biografie

V šedesátých letech vystudoval arabistiku a anglistiku na FF UK. V roce 1968 se zúčastnil expedice Lambarene. V letech 1961–1989 spolupracoval se Státní bezpečností, StB jej dokonce roku 1972 vyslala na tři týdny do Izraele, roku 1973 na orientalistický kongres do Paříže a poté ještě do několika arabských zemí. Od roku 1984 byl veden jako agent. Sám však tuto skutečnost přiznal a v jeho svazku sama StB uvádí, že se jedná o osobu neperspektivní k další spolupráci.

Navzdory spolupráci s StB mu na FF UK nebyla prodloužena smlouva a až do roku 1990 se živil jako tlumočník politických špiček republiky a komunistického aparátu. Titul kandidáta věd získal až v roce 1990. V roce 1992 se habilitoval, profesorem byl jmenován v roce 2001.

V současné době působí jako profesor v Ústavu Blízkého Východu a Afriky na Univerzitě Karlově. V letech 2008–2009 působil jako vedoucí Katedry religionistiky na Husitské teologické fakultě Univerzity Karlovy. K hlavním oborům jeho zájmu patř kultura a myšlení islámského světa, postavení islámu v Evropě dnes, dějiny Blízkého východu, dějiny a kultura Afriky a v neposlední řadě vztah křesťanství a islámu.

Publikoval mnoho knih a vědeckých studií v českém jazyce i ve světových jazycích. V českém prostředí patří mezi oblíbené publikace jeho Islámský fundamentalismus nebo Duchovní cesty islámu.

Publikační činnost

 • 1971 - Moderní islám I.
 • 1972 - Moderní islám II.
 • 1972 - Slovník arabsko-český a česko-arabský: 4500 nejpoužívanějších slov denního tisku, úředních listin a naukové prózy
 • 1980 - Svahilsko-český a česko-svahilský kapesní slovník
 • 1984 - Arabsko-český, česko-arabský slovník
 • 1993 - Duchovní cesty islámu, II. doplněné vydání 2011.
 • 1996 - Islámský fundamentalismus
 • 1999 - Blízký východ na přelomu tisíciletí: dynamika přeměn v muslimském sousedství Evropy
 • 2002 - Islám a Západ: historická paměť a současná krize
 • 2008 - Súfismus: dějiny islámské mystiky
 • 2013 - Zikmund, Martin T.; Paulas, Jan; Kropáček, Luboš. Po cestách kamenitých. O životě, islámu a křesťanské víře

Odkazy

Reference


Externí odkazy

The contents of this page are sourced from Wikipedia article. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.
comments so far.
Comments
From our partners
Sponsored
Sections Luboš Kropáček

arrow-left arrow-right instagram whatsapp myspace quora soundcloud spotify tumblr vk website youtube pandora tunein iheart itunes