peoplepill id: lidia-glowczewska
LG
Poland
1 views today
1 views this week
Lidia Główczewska

Lidia Główczewska

The basics

Quick Facts

From
Gender
Female
Place of birth
Mosna, Poland, Gmina Czersk, Chojnice County, Pomeranian Voivodeship
Place of death
Czersk, Gmina Czersk, Chojnice County, Pomeranian Voivodeship
Age
64 years
Lidia Główczewska
The details (from wikipedia)

Biography

Lidia Główczewska, z domu Szmaglińska (ur. 20 lutego 1926 w Mośnie, powiat Chojnice, zm. 2 lutego 1991 w Czersku) – podczas II wojny światowej uczestniczyła wraz z rodziną w konspiracji w Borach Tucholskich, była więźniarka niemieckiego obozu koncentracyjnego Stutthof.

Życiorys

Była córką Ignacego i Franciszki z domu Wielgosz, rolników z Mosny. Ukończyła szkołę podstawą w Ostrowitem. Współpracowała wraz z partyzanckim ruchem oporu podczas II wojny światowej. Jej starszy brat Leon Szmagliński operował z grupą partyzantów w okolicznym Czerskowi rejonie Borów Tucholskich. W konspiracji działała większość rodziny Szmaglińskich z Mosny.

Grupa partyzantów zaczęła funkcjonować już 3 września 1939. W listopadzie 1940 koło Ostrowitego partyzanci wybudowali bunkier. Od wiosny 1940 grupa liczyła 4 osoby, a pod koniec 1943 - 15 osób. Lidia Szmaglińska i jej brat Henryk zaopatrywali partyzantów w jedzenie i niezbędny ekwipunek. Niemcy wiedzieli o działaniach partyzantów, ale ze względu na rozległość lasów w okolicach Mosny i Ostrowitego nie mogli zlokalizować bunkra. Za pomaganie partyzantom groziło rozstrzelanie.

Została aresztowana przez Gestapo w wyniku wymuszonego donosu. Po aresztowaniu wraz z bratem bliźniakiem wywieziona do obozu koncentracyjnego Stutthof. W obozie przesłuchiwana i torturowana, zmuszana do niewolniczej pracy, nie zdradziła konspiracji.

W KL Stutthof przebywała od 24 grudnia 1943. aż do ewakuacji obozu przez hitlerowców w ”marszu śmierci” do 23 marca 1945. Otrzymała numer obozowy 29659.

Po powrocie z KL Stutthof powróciła do Mosny. W związku z tym, że przeżyła obóz koncentracyjny była podejrzana przez władze ludowe, że podpisała volkslistę i że została wpisana do tzw. trzeciej albo czwartej grupy niemieckiej. Wielokrotnie musiała składać deklarację wierności Narodowi Polskiemu i Demokratycznemu Państwu Polskiemu.

W 1947 wyszła za mąż za Jana Główczewskiego, wspólnie z którym prowadziła gospodarstwo rolne do lat osiemdziesiątych XX wieku, do momentu przejścia na rolną rentę. Wychowała wspólnie z mężem czworo dzieci. W następstwie doznanych w Stutthofie obrażeń straciła wzrok i zdrowie. Działała aktywnie w Polskim Związku Niewidomych oraz w Związku Bojowników o Wolność i Demokrację.

Zmarła w Czersku 2 lutego 1991, w wieku 65 lat po długiej i ciężkiej chorobie. Została pochowana na cmentarzu parafialnym w Czersku.

Brat bliźniak Henryk Szmagliński

Aresztowany w dniu 20 stycznia 1944 przez Gestapo Danzig i osadzony w KL Stutthof 23 lutego 1944. W obozie oznaczony numerem 32030 jako więzień polityczny. Został zamordowany w 1945 w niemieckim obozie koncentracyjnym Stutthof, albo podczas jego ewakuacji.

Jego symboliczny grób znajduje się w Czersku, na Cmentarzu Honorowym Ofiar Faszyzmu.

Odznaczenia

Za współpracę w walce o wolność Polski i pobyt w KL Stutthof została uhonorowana m.in.:

  • Krzyżem Oświęcimskim (1987)
  • Medalem Zwycięstwa i Wolności 1945 (1969)
  • Odznaką Grunwaldzką (1973)

Przypisy

Bibliografia

  • Józef Milewski: Czersk i okolice. Gdańsk, wydawnictwo Pomorskie 1988 ​ISBN 83-85035-03-6
The contents of this page are sourced from Wikipedia article. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.
Lists
Lidia Główczewska is in following lists
comments so far.
Comments
From our partners
Sponsored
Lidia Główczewska
arrow-left arrow-right instagram whatsapp myspace quora soundcloud spotify tumblr vk website youtube pandora tunein iheart itunes