Quantcast
Leopoldina Ortová: Czech actress (1847 - 1903) | Biography, Facts, Information, Career, Wiki, Life
peoplepill id: leopoldina-ortova
LO
1 views today
1 views this week
Leopoldina Ortová
Czech actress

Leopoldina Ortová

Leopoldina Ortová
The basics

Quick Facts

Intro Czech actress
Was Actor
From Austria Austria-Hungary Czech Republic
Field Film, TV, Stage & Radio
Gender female
Birth 18 February 1847, Prague, Czech Republic
Death 7 March 1903, Prague, Czech Republic (aged 56 years)
Star sign Aquarius
The details (from wikipedia)

Biography

Leopoldina Ortová, rozená de Pauli (18. února 1847, Praha – 7. března 1903, Praha) byla česká herečka.

Život

Pocházela z chudé rodiny, od dětství hrála německy v Praze, Liberci, Teplicích a v Dessau. Roku 1873 vystoupila poprvé česky v Prozatímním divadle, kde o rok později získala trvalé angažmá. Po založení Národního divadla do něj spolu s celým souborem Prozatímního divadla přešla, setrvala tam však pouze do roku 1888. Její poslední rolí se stala Markéta ve Stroupežnického hře Zvíkovský rarášek.

Vynikala jako jedna z nejlepších soudobých představitelek naivních a komických rolí. Byla známa vynikajícím hlasem, většina z her, v níž vystupovala, je ale nyní zapomenuta. Velmi se také angažovala ve vlasteneckých kruzích.

Jejím manželem byl Josef Ort, vrchní účetní Svatováclavské záložny v Praze. Po jeho náhlé smrti 22. března 1902 vyšly na povrch značné nesrovnalosti v hospodaření, svědčící o systematickém provádění podvodů; vyšetřování nakonec prokázalo škodu převyšující 7 milionů korun. Ona sama byla v této souvislosti několikrát vyslýchána, přičemž stále tvrdila, že o defraudacích v záložně nic nevěděla. Na úhradu ztrát odevzdala nejprve veškeré dědictví po manželovi (asi 400 tisíc korun) a nakonec i svůj vlastní majetek včetně pražského domu, obrazů a hudebních nástrojů; zůstal jí menší domek v Dobřichovicích a malá finanční částka k obživě. Byla velmi nešťastná, že navzdory této snaze ji Právo lidu dál (podle ní nespravedlivě) obviňovalo z účasti na podvodech. Během stěhování z Prahy 6. března 1903 náhle onemocněla a následujícího dne dopoledne zemřela; podle názoru ošetřujícího lékaře bylo příčinou srdeční onemocnění nebo žlučové kameny.

Odkazy

Reference

Literatura

  • ČERNÝ, František. Hana Kvapilová. Praha : Orbis, 1960, str. 114, 117, 120, 130
  • LADECKÝ, Jan. heslo Ortová, Leopoldina. In: kolektiv autorů. Ottův slovník naučný nové doby. Praha: Jan Otto, 1930-1934. ISBN 80-7185-057-8. Svazek XVIII.. S. 600.

Externí odkazy

The contents of this page are sourced from Wikipedia article on 23 Jun 2020. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.
comments so far.
Comments
From our partners
Sponsored
Sections Leopoldina Ortová

arrow-left arrow-right instagram whatsapp myspace quora soundcloud spotify tumblr vk website youtube pandora tunein iheart itunes