peoplepill id: leon-falski
LF
Poland Belarus
1 views today
1 views this week
The basics

Quick Facts

Work field
Birth
Place of birth
Warsaw, Poland
Death
1912 (aged 44 years)
Place of death
Valozhyn, Belarus
Age
44 years
The details (from wikipedia)

Biography

Leon Falski (ur. w 1868 w Warszawie, zm. w 1912 w Wołożynie, Wileńszczyzna) – polski lekarz, działacz ruchu socjalistycznego i niepodległościowego, organizator związków zawodowych wśród łódzkich włókniarek i włókniarzy, członek Związku Robotników Polskich, współzałożyciel i działacz PPS, współpracownik „Robotnika”; mąż Marii Rogowskiej-Falskiej.

Życiorys

Okres aktywności politycznej i społecznej

Urodził się w 1868 roku w Warszawie. Tamże w latach 1889—1890 rozpoczął uniwersyteckie studia medyczne (zob. historia Uniwersytetu Warszawskiego).

„Robotnik”

Początkowo był pod wpływem młodzieży z Ligi Narodowej i „Pobudki”, lecz wkrótce przyłączył się do tzw. „marksówki” – nielegalnego koła, zrzeszającego studentów-marksistów (w kole działał m.in. Feliks Perl), a następnie do nowo powstałego Związku Robotników Polskich, zamierzającego prowadzić walkę oświatową i ekonomiczną (jego współzałożycielem był Julian Marchlewski).

W listopadzie 1891 roku doszło do aresztowań licznych związkowców (m.in.w Cytadeli Warszawskiej osadzono J. Marchlewskiego). Falski zajmował się organizowaniem pomocy uwięzionym. W 1893 roku należał do współzałożycieli PPS i był jednym z pierwszych jej kierowników oraz redaktorem „Robotnika” – organu partii. W końcu czerwca tegoż roku został aresztowany i osadzony na 4 lata. Zgodnie z wyrokiem administracyjnym spędził 5 lat na zesłaniu na Syberię i kolejne 5 lat pod dozorem policyjnym. Na Zabajkalu podjął początkowo pracę felczera, a następnie został cenionym przez pacjentów lekarzem.

Pozwolenie na zagraniczny wyjazd na studia do Krakowa (zob. UJ w okresie zaborów) otrzymał w 1901 roku. W Krakowie zaangażował się m.in. w „sprawę Kasprzaka” (przeprowadził rewizję jego procesu).

Do Kongresówki wrócił w okresie rewolucji 1905 roku. Podjął działalność początkowo w Warszawie, a następnie w Łodzi, gdzie współorganizował Związek Włókienniczy. W końcu 1906 roku został ponownie aresztowany i uwięziony (był więźniem Cytadeli Warszawskiej i Pawiaka przez cztery lata).

Małżeństwo i praktyka lekarska na Wileńszczyźnie

Po wyjściu na wolność wycofał się z pracy partyjnej i z konspiracji. Skończył studia medyczne za granicą. Wraz z Marią Rogowską – poznaną w 1906 roku nauczycielką i aktywną działaczką PPS – wyjechał do Londynu (oboje ukrywali się przed carską policją). Tam w 1910 roku wzięli ślub cywilny – byli pryncypialnymi antyklerykałami, a w zaborach rosyjskim i austriackim takich ślubów nie udzielano.

Po powrocie do kraju Maria i Leon Falscy zamieszkali na Wileńszczyźnie w Wołożynie, małym miasteczku między Lidą a Mińskiem. Tu urodziła się ich córeczka, Hania. Leon Falski pracował jako lekarz białoruskiej, żydowskiej i polskiej biedoty (żona uczyła). Był szanowany, a nawet uwielbiany przez swoich pacjentów za ofiarność i bezinteresowność.

W 1912 roku zaraził się tyfusem od swoich pacjentów, którym z poświęceniem udzielał pomocy podczas epidemii. W czasie choroby bezwyznaniowego lekarza na intencję jego wyzdrowienia odprawiało modły duchowieństwo dwóch wyznań.

Córeczka Hania zmarła dwa lata później. Maryna Falska – w nieustającej żałobie po mężu i córeczce – poświęciła resztę życia opuszczonym dzieciom (zob. Nasz Dom).

Wspomnienie

W 1970 roku, gdy minęło stulecie urodzin Leona Falskiego, w Wiadomościach Lekarskich opublikowano wspomnienie, zaczynające się od zdań Michała Haneckiego:

Nazwisko mało znane w świecie lekarskim. Była to jedna z najpiękniejszych postaci na przełomie XIX i XX wieku, w okresie narastania fali rewolucyjnej w zaborze rosyjskim.

W artykule przytoczono opinię doktora Bańkowskiego, który pisał o Leonie Falskim, że cechowała go potężna wola i pracowitość, a równocześnie jego łagodna postać obdarzona była:

…kryształową mocą, a na wszystko co niesprawiedliwe, brudne, wstrętne, reagowała z taką burzliwą mocą, z taką żywiołową potęgą, że wprost niewiadomo było, jak się te cechy mogły łączyć w tym człowieku. Nie znosił bowiem nieprawdy i niesprawiedliwości, brzydził się nimi.

Uwagi

Przypisy

Linki zewnętrzne

The contents of this page are sourced from Wikipedia article on 14 Feb 2020. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.
Lists
Leon Falski is in following lists
comments so far.
Comments
From our partners
Sponsored
Reference sources
References
Leon Falski
arrow-left arrow-right instagram whatsapp myspace quora soundcloud spotify tumblr vk website youtube pandora tunein iheart itunes