Quantcast
peoplepill id: kornel-smrzik
KS
1 views today
2 views this week
Kornel Smržík

Kornel Smržík Czechoslovak member of Czechoslovak parliament, poet, painter, publicist, educator and slovak nation politician

Czechoslovak member of Czechoslovak parliament, poet, painter, publicist, educator and slovak nation politician
Kornel Smržík
The basics

Quick Facts

Intro Czechoslovak member of Czechoslovak parliament, poet, painter, publicist, educator and slovak nation politician
Was Politician Educator Writer Painter Poet
From Czech Republic
Type Academia Arts Literature Politics
Gender male
Birth 9 June 1939, Vavrečka, Slovakia
Death 20 January 2002, Ružomberok, Slovakia (aged 62 years)
Star sign GeminiGemini
Politics Public Against Violence
Education
Comenius University in Bratislava
The details

Biography

Kornel Smržík (9. června 1939 Vavrečka – 20. ledna 2002 Ružomberok) byl slovenský pedagog, básník, výtvarník a politik, po sametové revoluci československý poslanec Sněmovny národů Federálního shromáždění za Verejnosť proti násiliu, později za ODÚ-VPN.

Biografie

Základní školu absolvoval v rodné obci, střední školu v Námestovu. Od roku 1958 uveřejňoval básně, literární studie a recenze v literárních časopisech (roku 1968 založil literární a umělecký časopis DISKANT). V roce 1961 dokončil studium pedagogiky na Univerzitě Komenského v Bratislavě. V letech 1961–1964 učil na zahraniční fakultě Vojenské akademie Antonína Zápotockého v Brně, pak přešel na střední školy v Ružomberku, kde setrval až do roku 1974, kdy byl propuštěn ze školství pro své postoje z roku 1968. Pracoval pak v Ústředí lidové tvorby v Bratislavě jako výtvarník. Zaměřoval se na zátiší, krajinomalbu, portrétní umění, interiérovou tvorbu aj. Byl zakládajícím členem literární skupiny Luneta. V roce 1984 mu díky přímluvě známé akademické malířky Márie Medvecké vyšla básnická sbírka. Do školství se vrátil po roce 1989.

Ve volbách roku 1990 zasedl za VPN do slovenské části Sněmovny národů (volební obvod Středoslovenský kraj). Na jaře 1991 v souvislosti s rozkladem VPN přestoupil do poslaneckého klubu jedné z nástupnických formací ODÚ-VPN. Ve Federálním shromáždění setrval do voleb roku 1992.

Po roce 1989 zakládal regionální list Ružomberský hlas a působil jako první předseda jeho redakční rady.

Odkazy

Reference

Externí odkazy

The contents of this page are sourced from Wikipedia article on 23 Jun 2020. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.
comments so far.
Comments
Reference sources
References
http://www.psp.cz/ff/cd/f8/6b/08.htm
https://web.archive.org/web/20160304224436/http://www.vavrecka.sk/userfiles/dokumenty/kornel_smrlak.docx
http://www.psp.cz/eknih/1990fs/rejstrik/jmenny/snss.html
https://tools.wmflabs.org/blahma/noportrait.php?Kornel_Smr%C5%BE%C3%ADk
arrow-left arrow-right arrow-up arrow-down instagram whatsapp myspace quora soundcloud spotify tumblr vk website youtube stumbleupon comments comments pandora gplay iheart tunein pandora gplay iheart tunein itunes