Quantcast
peoplepill id: klinac-musician
K
1 views today
1 views this week
Klinac (musician)

Klinac (musician)

Hungarian musician
Klinac (musician)
The basics

Quick Facts

Intro Hungarian musician
Is Musician
From Hungary
Type Music
Gender male
Birth 2001, Belgrade, Kingdom of Hungary
Age 20 years
Peoplepill ID klinac-musician
The details (from wikipedia)

Biography

Бр. Наслов Траење

Ѓорѓе Чaркич ( Белград, 6. јануари 2001 година ), подобро познат по својата фаза име Клинац, е српски рапер, трепкање, текстописец и продуцент од Република Српска . Тој го објави своето прво ЕП Ноќта пред во 2018 година беше произведен од диџеи од Басивити, а една година подоцна, деби-албумот , Ноќта,

Живее и работи помеѓу Белград и Бањалука

Биографија

Ѓорѓе (Арсен) Царкиќ е роден на 6 јануари 2001 година во Белград. Почна да свири музика уште во раното детство, од 6-то одделение од основно училиште. Неговата професионална кариера ја започнал во 2017 година, кога тој објави mixtape облаци произведени од страна на неговата компанија "Desetka на Аса" (основана на 11 февруари, 2017 година). Песните беа достапни на платформата Јутјуб, сепак, Ѓорѓе одлучи да ги избрише, бидејќи тие не беа доволно добри за тој да биде популарен. Само петтата лента остана на Јутуб, Замолчи

На 6 октомври 2018 година го издал првото ЕП пред ноќта во продукција на ЕП се појавија песни: Предигра, Луд, Сбеж и Неповратна.

Чаркич ја отвори новата издавачка куќа, 2019 година, надминувајќи ја Десеттата на Аса.

Првиот студиски албум, Ноќта, беше објавен три месеци подоцна, на 6 јануари 2019 година произведен од -а. Во албумот се наоѓаат песни: Самрак, тишина, светла, молитва, чекор напред, казино и медал.

Клинац го објави својот втор студиски албум со песната Правила, која ја објави на 28 ноември 2019 година. Албумот, Приоритети, беше објавен на 6 јануари 2020 година и има осум песни.

Дискографија

Албуми и ПрД

Бр. Наслов Траење
Бр. Наслов Траење
Бр. Наслов Траење

Надворешни врски

 • Bešić, Anel (17. 4. 2019). „Klinac, mlada muzička senzacija: Odlučio sam ići težim putem“. Oslobođenje (Bosnian). конс. 8. 9. 2019. 
 • „Klinac“. Genius. конс. 8. 9. 2019. 
 • „Pre Noći – Klinac“. Hungama. конс. 8. 9. 2019. 
 • Bešić, Anel (17. 4. 2019.). „Klinac, mlada muzička senzacija otkrio put ka uspjehu: Odlučio sam ići težim putem“. TV1 (Bosnian). конс. 8. 9. 2019. 
 • „Клинац доминира! Наш млади репер избацио албум и изненадио све!“. IDJTV. 10. 1. 2019. конс. 8. 9. 2019. 
 • „Klinac – U Noći“. Discogs. конс. 8. 9. 2019. 
 • „Prioriteti by Klinac“. Genius. конс. 21. 12. 2019. 
 • „Klinac: Prioriteti - Music Streaming - Listen on Deezer“. deezer.com. конс. 6. 1. 2020. 
 • The contents of this page are sourced from Wikipedia article on 17 Apr 2020. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.
  comments so far.
  Comments
  From our partners
  Sponsored
  Reference sources
  References
  https://www.deezer.com/artist/52232172
  http://www.deezer.com/
  https://www.oslobodjenje.ba/dosjei/intervjui/klinac-mlada-muzicka-senzacija-odlucio-sam-ici-tezim-putem-450019
  https://genius.com/artists/Klinac
  https://www.hungama.com/album/pre-no%C4%87i/40771660/
  https://tv1.ba/klinac-mlada-muzicka-senzacija-otkrio-put-ka-uspjehu-odlucio-sam-ici-tezim-putem/
  https://idjtv.com/news/muzika/5c3734c1169da6565a019795/klinac-dominira-nas-mladi-reper-izbacio-album-i-iznenadio-sve
  https://www.discogs.com/Klinac-U-No%C4%87i/release/13876464
  https://genius.com/albums/Klinac/Prioriteti
  https://www.deezer.com/us/album/125087192
  arrow-left arrow-right instagram whatsapp myspace quora soundcloud spotify tumblr vk website youtube pandora tunein iheart itunes