Quantcast
peoplepill id: katarzyna-sztop-rutkowska
KS
1 views today
1 views this week
Katarzyna Sztop-Rutkowska

Katarzyna Sztop-Rutkowska

Katarzyna Sztop-Rutkowska
The basics

Quick Facts

From Poland
Gender female
Birth Łódź, Poland
The details

Biography

Katarzyna Małgorzata Sztop-Rutkowska (ur. 9 września 1973 w Łodzi) – dr nauk humanistycznych, socjolożka, działaczka społeczna i polityczna. Druga w historii wyborów samorządowych w Białymstoku kandydatka-kobieta na prezydenta miasta.  W 2018 roku liderka nowego ruchu miejskiego „Inicjatywa dla Białegostoku”.

Życiorys

Wykształcenie i działalność naukowa

Jest absolwentką XXXI Liceum Ogólnokształcącego im. Ludwika Zamenhofa w Łodzi. Ukończyła studia na Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym Uniwersytetu Łódzkiego, na kierunku socjologii (1998). Absolwentka studiów podyplomowych na kierunku Marketing internetowy na Politechnice Białostockiej (2019). W 2003 roku obroniła na Uniwersytecie Łódzkim pracę doktorską Kształtowanie się stosunków polsko-żydowskich w Białymstoku w okresie międzywojennym w świetle prasy lokalnej. Autorka prac na temat stosunków polsko-żydowskich, pamięci lokalnej, partycypacji obywatelskiej.

Swoją pracę naukową rozpoczęła w Instytucie Pracy i Spraw Społecznych. Od 1999 roku związana z Uniwersytetem w Białymstoku. W latach 2008–2011 wicedyrektor Instytutu Socjologii UwB.

Działalność społeczna

Pomysłodawczyni i prezeska zarządu Fundacji Laboratorium Badań i Działań Społecznych "SocLab". Pomysłodawczyni białostockiego Klubu Tygodnika Powszechnego oraz współinicjatorka inicjatywy „100-lecie kobiet” w województwie podlaskim. Absolwentka Szkoły Liderów Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.

Tworzy w Białymstoku środowiska sprzeciwiające się ksenofobii i nietolerancji. Brała udział w demonstracji wspierającej uchodźców w 2015 roku w Białymstoku. W 2015 rok wraz z ponad 100 osobami wystosowała publiczny list do arcybiskupa Archidiecezji białostockiej wyrażający sprzeciw wobec rozpoczęcia antyuchodźczej manifestacji na schodach katedry w Białymstoku. W 2016 roku w reakcji na marsz ONR w Białymstoku zorganizowała koalicję i manifestację „Białystok wolny od nienawiści”. Jej działalność została opisana w książce Marcina Kąckiego „Białystok – biała siła, czarna pamięć”. Zabierała publiczny głos po I Marszu Równości w Białymstoku w lipcu 2019 m.in. pisząc list do papieża Franciszka z przedstawieniem negatywnego wpływu listu do wiernych ogłoszonego przez arcybiskupa Tadeusza Wojdę. Na wiecu Lewicy „Polska przeciwko nienawiści” przemawiała w imieniu Inicjatywy dla Białegostoku.

Od lat zaangażowana jest w tworzenie pamięci o Żydach białostockich. W 2015 roku była inicjatorką społecznych obchodów powstania w getcie białostockim. Współpracuje z różnymi środowiskami w celu upamiętnienia obecności Żydów w historii Białegostoku. Wprowadziła do lokalnego dyskursu sformułowanie „folderowa wielokulturowość” jako krytyczny głos o lokalnej polityce pamięci.

Aktywnie działa na rzecz rozwoju społeczeństwa obywatelskiego.  W ramach działalności w Fundacji SocLab wspiera mieszkańców w tworzeniu Rad Seniorów początku zaangażowana w tworzenie budżetu obywatelskiego w Białymstoku. Jako ekspertka wspiera samorządy w prowadzeniu efektywnych konsultacji społecznych. Trenerka, szkoli m.in. w zastosowaniu Design Thinking w działaniach społecznych. Od 2019 roku koordynuje Akcję Masz Głos Fundacji im. Stefana Batorego w województwach podlaskim, warmińsko-mazurskim i mazowieckim.

Prowadzi Techklub Białystok – regularne spotkania na temat nowych technologii. W Białymstoku wspiera walkę z wycinką drzew przy inwestycjach.

Działalność polityczna

W 2018 roku w czasie wyborów samorządowych stanęła na czele społecznego komitetu wyborczego "KWW Inicjatywa dla Białegostoku", który z 8,14% głosów uzyskał trzeci wynik w tych wyborach. Jako kandydatka na prezydenta Białegostoku uzyskała 4 963 głosów (4,2%). Inicjatywa pod wyborach zajmuje oficjalny głos w sprawach polityki miejskiej, m.in. smogu czy transportu publicznego.

W 2019 roku Katarzyna Sztop-Rutkowska nawiązała współpracę z Łukaszem Gibałą i Janem Śpiewakiem, tworząc stowarzyszenie Energia Miast, którego jest wiceprzewodniczącą.

Przypisy

The contents of this page are sourced from Wikipedia article on 20 Apr 2020. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.
comments so far.
Comments
Reference sources
References
https://wybory2018.pkw.gov.pl/pl/geografia/206100#results_vote_elect_mayor_round_1
https://wybory2018.pkw.gov.pl/pl/geografia/206100#results_vote_council
https://www.wysokieobcasy.pl/wysokie-obcasy/7,127763,23733313,katarzyna-sztop-rutkowska-chce-byc-prezydentka-kobiety-do.html?disableRedirects=true
http://nauka-polska.pl/#/profile/scientist?id=124735
https://uwb.academia.edu/KatarzynaSztopRutkowska
http://soclab.org.pl/fundacja/zespol-fundacji/
http://www.klubtygodnika.pl/kluby/bialystok/
https://www.petycjeonline.com/apel_bialostockich_katolikow_w_sprawie_marszu_przed_bazylika
https://www.youtube.com/watch?v=acHk3-rIKmU
https://czarne.com.pl/katalog/ksiazki/bialystok
https://www.nytimes.com/2019/07/27/world/europe/gay-pride-march-poland-violence.html
arrow-left arrow-right arrow-up arrow-down instagram whatsapp myspace quora soundcloud spotify tumblr vk website youtube stumbleupon comments comments pandora gplay iheart tunein pandora gplay iheart tunein itunes