Quantcast
peoplepill id: karl-schein
KS
1 views today
1 views this week
Karl Schein
The basics

Quick Facts

Was Physician Surgeon
From Israel Ukraine
Type Healthcare
Gender male
Birth 1911, Turka, Ukraine
Death 1973, Haifa, Israel (aged 62 years)
Education
Charles University
The details

Biography

Karol Schein (ur. 1911 w Turce nad Stryjem, zm. 1973 w Hajfie) – polski lekarz pochodzenia żydowskiego, profesor chirurgii wojskowej, kierownik katedry ortopedii i traumatologii Łódzkiej Akademii Medycznej, główny chirurg Wojska Polskiego, dyrektor kliniki w Hajfie.

Pochodził z niezamożnej rodziny, w wieku 5 lat utracił ojca. Rozpoczął naukę w chederze. Dopiero od roku 1920 dzięki pomocy starszego brata, prowadzącego przedsiębiorstwo w Pradze, mógł uczyć się w polskim gimnazjum.

Ze względu na ograniczenia na polskich uniwersytetach Karol Schein rozpoczął w roku 1929 studia medyczne na Uniwersytecie Karola w Pradze. Został członkiem partii komunistycznej. Po ukończeniu studiów w roku 1935 powrócił do Polski i rozpoczął pracę w szpitalu żydowskim we Lwowie.

Po przyłączeniu Lwowa w roku 1939 do ZSRR został chirurgiem-asystentem w klinice uniwersyteckiej.

Po wkroczeniu wojsk niemieckich w czerwcu 1941 Karol Schein został powołany do Armii Czerwonej i znalazł się w głębi Rosji, skąd został skierowany do frontowego szpitala. Pracując w polowych warunkach, szybko nabrał doświadczenia.

W roku 1943 został wcielony do tworzonego w ZSRR Wojska Polskiego i w jego szeregach w roku 1945 zakończył szlak bojowy w Berlinie.

W roku 1948 został skierowany przez Światową Organizację Zdrowia na praktykę w USA. W tym czasie zmienił nazwisko na Szejniewicz. Pracował w klinice Mayo w Rochester.

Po powrocie w roku 1949 objął kierownictwo szpitala na wyspie Wolin, gdzie leczył uchodźców z Grecji, rannych w wojnie domowej.

W roku 1951 został powołany na profesora chirurgii i kierownika oddziału ortopedii i traumatologii Akademii Medycznej w Łodzi.

W roku 1953 został mianowany naczelnym chirurgiem Ludowego Wojska Polskiego. W następnym roku odszedł z wojska i rozpoczął pracę jako kierownik oddziału ortopedycznego w szpitalu w Warszawie. W roku 1958 wyemigrował do Izraela, gdzie znalazł pracę chirurga w poliklinice, od 1961 jej dyrektora.

Był autorem wielu podręczników chirurgii i prac naukowych.

Bibliografia

  • Moshe Schein: War Surgeon of the Twentieth Century : World J. Surg. 21, 663-666, 1997
  • Biografia (pdf, ang)
The contents of this page are sourced from Wikipedia article on 23 Jun 2020. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.
comments so far.
Comments
Reference sources
References
http://www.docschein.com/KarlSchein.pdf
arrow-left arrow-right arrow-up arrow-down instagram whatsapp myspace quora soundcloud spotify tumblr vk website youtube stumbleupon comments comments pandora gplay iheart tunein pandora gplay iheart tunein itunes