Quantcast
peoplepill id: karel-vaclav-stepka
KV�
1 views today
1 views this week
Karel Václav Štěpka

Karel Václav Štěpka

Czech composer and choirmaster
Karel Václav Štěpka
The basics

Quick Facts

Intro Czech composer and choirmaster
Was Musician Composer Choir director Music educator Educator
From Czech Republic
Type Academia Religion Music
Gender male
Birth 31 May 1908, České Budějovice, Czech Republic
Death 19 October 1989, Prague, Czech Republic (aged 81 years)
Star sign Gemini
Genre:
Western classical music
Microtonal music
Peoplepill ID karel-vaclav-stepka
The details (from wikipedia)

Biography

Karel Václav Štěpka (31. května 1908 České Budějovice – 19. října 1989 Praha) byl český hudební skladatel, pedagog a sbormistr.

Život

Základní hudební vzdělání získal na hudební škole v Českých Budějovicích. Ve studiu pokračoval na Pražské konzervatoři. Studium uzavřel státními zkouškami ze hry na klavír a sborového zpěvu. Skladbu studoval na na Akademii múzických umění v Praze u Jaroslava Řídkého. Absolvoval rovněž kurz mikrotonální hudby u Aloise Háby.

V roce 1932 se stal v Soběslavi sbormistrem pěveckého spolku Petr Vok, který řídil až do roku 1939. Přesídlil do Prahy a od roku 1939 vedl Dětský sbor na Vinohradech. V roce 1948 se stal sbormistrem pěveckého sboru Církve československé husitské Farský a učitelem církevního zpěvu na Husově československé bohoslovecké fakultě Univerzity Karlovy. Kromě toho se věnoval i soukromé výuce zpěvu. Mezi jeho žáky patří řada významných zpěváků klasické hudby, ale i pop music. Většinu života pak prožil na pražských Vinohradech po boku své ženy Berty, nevlastního syna Rudolfa a dvou vnuků Rudolfa a Jakuba.

Dílo

Komponoval převážně písně a sbory, často s husitskými náměty. Jeho skladatelská tvorba byla silně ovlivněna jižními Čechami, kde vyrůstal a kam se rád vracel. Mezi jeho nejznámější skladby patří například Láska za lesem, Na zámeckém plese, Krumlovské burlesky pro zobcovou flétnu a klavír, Navštěv nás, Kriste žádúcí a další. Ve své tvorbě nezapomínal na děti, jeho koncerty určené pro dětské obecenstvo byly velmi oblíbené.

Ve své skladatelské činnosti střídal klasickou hudbu se čtvrttónovými skladbami. Mezi tyto skladby patří např. Meditace pro housle a violoncello (1947), Sonáta pro čtvrttónový klavír (1948) nebo smyčcový kvartet Ten Pán velíť se nebáti.

Odkazy

Literatura

  • Československý hudební slovník osob a institucí II. (M–Ž), 1965, Státní hudební vydavatelství, Praha s. 738

Reference

Externí odkazy

The contents of this page are sourced from Wikipedia article on 23 Jun 2020. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.
comments so far.
Comments
From our partners
Sponsored
Reference sources
References
https://digi.ceskearchivy.cz/cs/9493/256
https://aleph.nkp.cz/F/?ccl_term=wau=jk01131348+or+wkw=jk01131348&func=find-c&local_base=skc
http://www.musicbase.cz/skladatele/994-stepka-karel-vaclav/
https://aleph.nkp.cz/F/?func=find-c&local_base=aut&ccl_term=ica=jk01131348
http://isni.org/0000000058277687
https://viaf.org/viaf/83929881/
arrow-left arrow-right instagram whatsapp myspace quora soundcloud spotify tumblr vk website youtube pandora tunein iheart itunes