Quantcast
peoplepill id: karel-gros
KG
1 views today
1 views this week
Karel Groš

Karel Groš

Czech attorney
Karel Groš
The basics

Quick Facts

Intro Czech attorney
Was Lawyer Politician
From Czech Republic
Type Law Politics
Gender male
Birth 21 February 1865, Prague, Duchy of Bohemia
Death 12 October 1938, Prague, Duchy of Bohemia (aged 73 years)
Politics Young Czech Party
Peoplepill ID karel-gros
The details (from wikipedia)

Biography

Karel Groš (21. února 1865, Praha – 12. října 1938) byl český právník a mladočeský politik, starosta Prahy od roku 1906 až do pádu monarchie roku 1918.

Životopis

Narodil se jako druhé z pěti dětí pražského úředníka (akcesisty, oficiála) Josefa Groše (* 1830) a jeho ženy Juliany (* 1831). Vystudoval gymnázium a právnickou fakultu Univerzity Karlovy. Titul JUDr. získal roku 1889.

24. srpna 1890 se v kostele sv. Jindřicha oženil s Boženou Grégrovou, dcerou vůdce mladočeské strany Julia Grégra; manželství bylo bezdětné. Po ukončení studií si na Novém Městě pražském otevřel advokátní kancelář, brzy však udělal rychlou kariéru ve službách hlavního města.

Po odvolání z funkce na radnici strávil zbytek pracovní kariéry opět jako advokát.

Je pohřben na Olšanských hřbitovech.

Pražský starosta

Pražský starosta Karel Groš (označen č. 1) v Haliči 1909

Jeho kariéra v hlavním městě vyvrcholila 15. února 1906, kdy byl poprvé zvolen starostou. Úřad si udržel až do listopadu 1918, jeho dlouhé období starostování se považuje za úspěšné, v Praze vznikla řada reprezentativních budov a uměleckých děl, pražská radnice se zároveň neformálně stala vrcholnou představitelkou českého národa. Zároveň ovšem pokračovala sporná asanace, která poškodila historickou hodnotu městského jádra. Po převratu roku 1918 byl Groš jako reprezentant politiky vstřícné vůči Vídni odvolán.

Portrét

Byl často portrétován. Bustu k jeho jubileu vytvořil například Gustav Zoula.

Odkazy

Reference


Externí odkazy

Starosta Prahy
Předchůdce:
Vladimír Srb
1906–1918
Karel Groš
Nástupce:
Přemysl Šámal
The contents of this page are sourced from Wikipedia article. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.
comments so far.
Comments
From our partners
Sponsored
arrow-left arrow-right instagram whatsapp myspace quora soundcloud spotify tumblr vk website youtube pandora tunein iheart itunes